СДСМ лого

СДСМ нема да дозволи блокадите нарачани од Груевски да ја закочат државата

Соопштение за јавност на СДСМ

Христијан Мицкоски најавува нови засилени блокади во време на најголемата економска и енергетска криза по втората светска војна, кога Собранието треба да носи брзи и ефикасни решенија за граѓаните.

ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски го блокираат Собранието заради лични и партиски интереси на штета на граѓаните и државата.

Законот за Клиничкиот центар, Законот за наставници и стручни соработници во основните и средните училишта, Законот за службата во Армијта се само дел од законите во интерес на граѓаните кои ВМРО-ДПМНЕ ги блокира во Собранието.

ВМРО-ДПМНЕ се противеше на покачувањето на минималната плата, се противеше и на воведување поврат на ДДВ за физички лица, беше против петтиот пакет финансиска помош за граѓаните и компаниите, блокираше средства од Светската банка за борба против пандемијата.

Мицкоски никогаш не се интересирал за кој било проблем на граѓаните, посветен е само на партиската фотелја во ВМРО-ДПМНЕ и својата политичка агенда.

Со најавите за засилени блокади, Мицкоски не го блокира СДСМ ниту Владата. Со ваквото деструктивно однесување Мицкоски нанесува штета единствено на граѓаните.

СДСМ како одговорна, државотворна партија, нема да дозволи уцените и деструкциите на Мицкоски да нанесат штета врз државата и граѓаните.

Прочитајте повеќе

СДСМ: Вредностите на коалиција меѓу ДПМНЕ и Левица се против НАТО и против ЕУ

Прес-конференција на Богданка Кузеска, портпаролка на СДСМ Почитувани граѓани, На повидок е антиевропската коалиција на …