Шумските пожари на Хаваи одзедоа 93 животи, се трага по исчезнати лица

Шумските пожари на Хаваи одзедоа 93 животи, се трага по исчезнати лица

Гувернерот Џош Грин откако го виде пустошот во Лахаина изјави пожарот е најлошата природна катастрофа со која се соочиле Хаваите

Најмалку 93 лица загинаа во катастрофалниот пожар што го зафати историскиот град Лахаина на хавајскиот остров Мауи, соопштија американските власти, пренесува Гардијан. Ова е најсмртоносниот шумски пожар во САД по повеќе од еден век, а стравувањата се дека бројот на жртвите ќе се зголеми.

Гувернерот Џош Грин откако го виде пустошот во Лахаина изјави пожарот е најлошата природна катастрофа со која се соочиле Хаваите.

„Можеме само да чекаме и да ги поддржиме жителите. Нашиот фокус сега е повторно да ги обединиме луѓето, да им обезбедиме сместување и здравствена заштита, а потоа да се свртиме кон обнова“, рече Грин.

На прес-конференција подоцна тој го повтори своето предупредување дека бројот на загинати ќе се зголеми. Кучињата обучени да откриваат тела покриле само 3 отсто од областа за пребарување, рече началникот на полицијата на округот Мауи, Џон Пелетиер.

„Никој од нас сè уште не ја знае големината на [бројот на загинати]“, рече тој.

Трошоците за обнова на Лахаина се проценети на 5,5 милијарди долари од страна на Федералната агенција за управување со вонредни состојби на САД, со повеќе од 2.200 објекти што се оштетени или уништени и повеќе од 850 хектари површина што беше изгорена од пламените јазици.

Официјалните лица обезбедија 1.000 хотелски соби за луѓето кои ги загубија своите домови и организираат имоти за изнајмување да служат како станови без трошоци за семејствата, рече Грин. Повеќе од 1.400 луѓе биле примени во засолништата за итни случаи.

Пожарот претвори стотици домови во пепел, испраќајќи ги работниците за итни случаи во саботата да се обидат да најдат привремен дом за оние кои имаа доволно среќа да преживеат. Комуникациите се сè уште тешки, а прекините на струјата се очекува да траат неколку недели на западната страна на островот.

Менаџерите за итни случаи во Мауи бараа места за сместување на луѓето раселени од нивните домови. Околу 4.500 луѓе имаат потреба од засолниште, објавија окружните власти на Фејсбук во саботата, цитирајќи податоци од Федералната агенција за управување со вонредни состојби и Пацифичкиот центар за катастрофи.

Прочитајте повеќе

ОБСЕ: Донесувањето на изборниот закон на РС е противуставно

ОБСЕ: Донесувањето на изборниот закон на РС е противуставно

Воспоставувањето на паралелни структури кои ја поткопуваат севкупната безбедност и стабилност на земјата се против …