еу знаме

Состанок на Советот за надворешни работи на ЕУ за Западен Балкан и Украина

Министрите за надворешни работи на Европската унија на денешниот состанок, како што е најавено, ќе ги разгледаат најновите случувања со руската агресија врз Украина и ќе одржат неформална размена на оваа тема со министерот за надворешни работи на Украина Дмитро Кулеба. Министрите треба да направат и преглед на санкциите преземени од Европската унија против Русија како одговор на војната во Украин.

Идејата на Макрон за Западен Балкан надвор од ЕУ

Тие попрецизно ќе се осврнат врз индивидуалните и економските санкции, како и ограничувањата на медиумите и неопходните дипломатски мерки. Министрите ќе имаат размена на мислења за Западен Балкан, а за време на ручекот неформално ќе разменат мислења со министрите за надворешни работи на Западен Балкан.

Извор: Радио Слободна Европа

Прочитајте повеќе

газа

Најмалку 60 загинати при израелски воздушни напади низ Појасот Газа

Во текот на изминатите две недели, Израел ја погоди опколената палестинска територија со жестоки бомбардирања, …