Во Митровица нов протест поради политиката на Александар Вучиќ

Граѓанската иницијатива „Српски опстанок“ денеска ќе организира протест во северниот дел на Митровица поради, како што соопштија, катастрофалната преговарачка политика на српскиот претседател Александар Вучиќ и безусловното прифаќање на новиот договор за Косово.

Протестот, како што се наведува во соопштението, ќе биде организиран и поради честите етнички мотивирани напади врз Србите, узурпацијата на приватниот имот на граѓаните со одлуки на владата во Приштина преку нерегуларни експропријации и присуството на моноетнички специјални единици на косовската полиција.

Прочитајте повеќе

Дали Србија чека шанса да го окупира северот на Косово?

Србија се вооружува, а нејзиниот претседател го фали трпението на Азербејџан кон Нагорно Карабах, пишува …