Времето денеска – облачно и студено со температури до -6 степени

Денеска ќе преовладува променливо облачно и студено време, претпладне со повремен локален слаб снег, претежно во јужните делови. Ќе дува умерен, вдолж Повардарието засилен северен ветер. На територијата на целата држава температурите ќе бидат под нулата и ќе се движат од -6 до -3, освен на крајниот југ каде живата во термометарот ќе се искачи до 3 степени над нулата.

Од Управата за хидрометеоролошки работи најавуваат дека поради продор на студена воздушна маса од север, до вторник времето ќе биде многу студено, со дневни температури кои во поголем дел од земјава ќе бидат под нулата.

Прочитајте повеќе

Бугарија го отвори воздушниот простор – Лавров доаѓа на министерскиот самит во Скопје

Ова ќе биде прва посета на Лавров во земја членка на НАТО откако Русија ја …