Глобус

Вести од светот

Неколку силни земјотреси утрово ја погодија Албанија

Неколку силни земјотреси утрово ја погодија Албанија

Силен земјотрес со јачина од 5.3 степени утрово ја потресе Албанија. Земјотресот бил со епицентар во Корча, а траел цели 10 секунди, а албанските медиуми јавуваат за значителни материјални штети. Земјотресот бил почуствуван и во Струга, Охрид и Ресен. Утринава биле регистрирани вкупно 5 земјотреси, а тлото и натаму не …

Прочитајте повеќе »

Приведен капетанот на бродот вмешан во несреќата во Будимпешта

Приведен капетанот на бродот вмешан во несреќата во Будимпешта

Унгарската полиција соопшти дека го привела капетанот на бродот кој учествувал во сударот со туристичкото бротче на Дунав во Будимпешта, при што 7 јужнокорејски туристи загинале, а дваесетина се водат за исчезнати. „Капетанот на бродот е сослушан како осомничено лице. По сосолушувањето 64 годишниот капетан од Одеса е префрлен во …

Прочитајте повеќе »

Осум лица загинаа, 21 исчезнати во судир на два брода во Будимпешта

Осум лица загинаа, 21 исчезнати во судир на два брода во Будимпешта

Официјално, засега осум лица загинале, а 21 се водат како исчезнати по судир на два брода вчеравечер во Будимпешта, кои пловеле по Дунав близу парламентот на Унгарија. Малиот туристички брод луксузен брод бил удрен од многу поголем, при што се превртел и потонал. На бродот имало туристи од Јужна Кореја, …

Прочитајте повеќе »

Косовската полиција ги ослободи уапсените Срби

Косовската полиција ги ослободи уапсените Срби

Специјалните единици на косовската полиција ги ослободија шестемина српски цивили, кои беа уапсени во Зубин Поток. Како што јавуваат косовските медиуми на српски јазик, поради повреди здобиени за време на полициската акција на косовските специјалци, тројца од нив биле примени на клиника во Северна Митровица. Според порталот „Коссев“, предлогот за …

Прочитајте повеќе »

Парламентарни избори во Грција на 7 јули

Парламентарни избори во Грција на 7 јули

Грчкиот премиер Алексис Ципрас одлучи парламентарните избори да се одржат на 7 јули, рече министерот без ресор на Грција и владин портпарол Димитрис Ѕанакопулос во интервју за грчката телевизија „Алфа“, јавува МИА. Тој вели дека одлуката изборите да се одржат на 7 јули е за да не се наруши одржувањето …

Прочитајте повеќе »

Во Белград седница на Советот за национална безбедност за Косово

Во Белград седница на Советот за национална безбедност за Косово

Во Белград се одржува седница на Советот за национална безбедност, која српскиот претседател Александар Вучиќ ја свика по акцијата на полицијата на северот на Косово и апсењето Срби. Вучиќ претходно нареди ставање на сите единици на Армијата на Србија во состојба на целосна борбена готовност. Тој ја предупреди Европската унија …

Прочитајте повеќе »

Европски избори: партиите од центарот губат позиции

Европски избори: партиите од центарот губат позиции

Најголемо изненадување на европските избори е големата излезност. Околу 51% од 420 милиони гласачи во ЕУ го дадоа својот глас. Тоа се осум проценти повеќе во споредба со последните избори од пред пет години. Протести против климатската политика, ученици кои штрајкуваат и потребата да се одбрани ЕУ од евроскептиците и …

Прочитајте повеќе »

Европски избори со гласачко ливче од еден метар

Европски избори со гласачко ливче од еден метар

Европските избори во Германија почнаа, а право на глас имаат над 65 милиони избирачи. Гласачкото ливче е долго речиси еден метар. Германските избирачи денеска ќе донесат одлука кој ќе ги претставува во Европскиот парламент. Германија има 96 места во ЕП. Гласачкото ливче е долго речиси еден метар. На него стојат …

Прочитајте повеќе »