Македонија

Вести и новости од Македонија.

СЈО бара притвор за обвинет во „Шамарите“ бидејќи три пати не дошол на судење

Обвинителката на СЈО, Фатиме Фетаи, кога слушна денеска дека обвинетиот Милан Андоновски во случајот „Шамари“ за насилство во Општина Центар, по третпат не доаѓа на судење, побара мерка притвор против него, објави „СДК“. Претходните двапати не го оправдал отсуството, а денеска неговиот адвокат поднесе доказ од приватна лекарска ординација, која …

Прочитајте повеќе »

Во четврток ќе се одржи 11.Седница на Советот на Општина Прилеп

Во четврток, 15.03.2018 година, ќе се одржи 11. Седница на Советот на Општина Прилеп, со следниот предлог на дневен ред: Предлог- Годишна сметка на Буџетот на единицата на локалната самоуправа Прилеп за 2017 година. Предлог-Годишен извештај на Општина Прилеп за 2017 година. Предлог-Квартален Извештај за Извршување на Буџетот на Општина …

Прочитајте повеќе »

Автопатот Кичево – Охрид во сериозни проблеми, Кинезите поставуваат услови

Вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев вели дека зголемувањето на бруто-домашниот производ од 3,2 проценти за оваа година може да се постигне со поттикнување на градежништвото, но не во проекти како „Скопје 2014“, туку преку изградба на инфраструктурата. Тој додаде дека градежништвото стагнира или е во минус, бидејќи се наследени …

Прочитајте повеќе »

Во Босна и Херцеговина ќе може да се патува и само со лична карта

Владина делегација од Босна и Херцеговина, предводена од претседавачот со Советот на министри, Денис Звиздиќ денеска е во официјална посета на Македонија. За време на посетата, министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров и министерот за надворешни работи, Игор Црнадак ја потпишаа Спогодбата меѓу Владата на Република Македонија …

Прочитајте повеќе »

Младите џудисти од џудо клубот „Бушидо“, од турнирот во Србобран се вратија со десет медали

Членовите на џудо клубот „Бушидо“, од меѓународниот џудо турнир во Србобран, Република Србија, се вратија со 10 освоени медали. Постигнатиот успех беше причина младите прилепски џудисти и нивните тренери, да бидат примени од градоначалникот Илија Јованоски. Честитајќи им на успехот, градоначалникот рече дека постигнатите резултати претставуваат успех како за нив …

Прочитајте повеќе »

Селмани до Поповски: Врзете си ги кучињата пред да биде предоцна

Неколку десетици новинари денеска напладне излегоа на протест пред Владата за да побараат да се преземат мерки за заканите и навредите кои функционерот на ДУИ, Бекир Асани, му ги упати на претседателот на здружението на новинари, Насер Селмани. На протестот, Селмани рече дека новинарите постојано се изложени на закани и …

Прочитајте повеќе »

Заев: Законот за јазиците треба да се донесе оваа недела

Оваа недела треба да се донесе Законот за јазиците, рече претпладнево премиерот Зоран Заев, одговарајќи на новинарско прашање на прес конференција со претседавачот на Советот на министри на БиХ, Денис Звиздиќ. – Знаете дека 9 месеци е отворена дебатата, и за мене прашањето за Законот за употреба на јазиците е …

Прочитајте повеќе »

„То вима“: Грчките лидери го немаат луксузот на времето, итно ни треба единство

Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска во 16.30 часот по локално време ќе се сретне Ставрос Теодоракис, лидерот на партијата „Потами“ и ќе разговара со формирањето на Совет на национална безбедност и „за други национални праашања“, јави грчката новинска агенција АНА-МПА. Истовремено, провладината „То вима“ објави коментар под наслов „Итно да се обезбедни национално единство“ …

Прочитајте повеќе »