Македонија

Вести и новости од Македонија.

Екологистите бараат од владата мораториум за градење на брегот на Охридското Езеро

Еколошките здруженија, „Фронт 21/42“, „ОхридSOS“ и „Еко-свест“ преку отворено писмо побараа од премиерот Зоран Заев итно воведување мораториум на сите крајбрежни и и урбани трансформации во Охридскиот регион, според препораките на УНЕСКО. Во дописот, здруженијата укажуваат на активности на терен кои веќе значат непочитување на препораката од УНЕСКО – како …

Прочитајте повеќе »

Градоначалникот Илија Јованоски го отвори Шаховскиот камп во Прилеп

Во Прилеп од денеска до недела се одржува Шаховски камп за млади шахисти од Прилеп, Скопје, Неготино и Охрид. Веле мајсторот, државен репрезентативец Звонко Станојоски е нивен тренер. Како што вели сите учесници во кампот се најдобрите во своите категории во земјата. Очекува дека нивното учество во кампот ќе гарантира …

Прочитајте повеќе »

Водата за пиење од три јавни чешми во Прилепско не е исправна за пиење

Најновите анализи на Центарот за јавно здравје од Прилеп, покажуваат дека водата од крајпатната чешма на Плетвар, кај ресторанот „Че“, како и од јавните чешми во селата Плетвар и Ореовец, не е исправна за пиење. Од тие причини, медицинските стручњаци од прилепскиот Центар за јавно здравје препорачуваат водата да не …

Прочитајте повеќе »

Делегација предводена од Тевдовски и Богов на Пролетни средби на ММФ и СБ во Вашингтон

Делегација предводена од министерот за финансии, Драган Тевдовски и гувернерот на Народната банка, Димитар Богов од денеска учествува на редовните Пролетни средби на Светска банка и Меѓународниот монетарен фонд во Вашингтон. Предвидено е делегацијата да оствари средби со високи претставници на Светска банка, Меѓународниот монетарен фонд, Европската инвестициска банка, Централната …

Прочитајте повеќе »

Министерот Спасовски во Прилеп: МВР го враќа „маалскиот полицаец“

Градоначалникот на Прилеп, Илија Јованоски, денеска оствари средба со министерот за внатрешни работи во Владата на Република Македонија, Оливер Спасовски. На средбата беше разговарано за безбедносната состојба на територијата на општина Прилеп, за состојбите во сообраќајот, како и за изградбата на ИКТ Центар за опоравување од катастрофи. „Со министерот Спасовски …

Прочитајте повеќе »

Мицкоски на Могерини и се пожалил за економската стагнација и политичкиот терор

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска имаше работен појадок со високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини, информираат од партијата. Од таму додаваат дека на средбата се разговарало за европските интеграции на државата, најновиот извештај на Европската комисија и нотираните недостатоци. „Мицкоски изрази загриженост за економската …

Прочитајте повеќе »

Тунтев: Препораката за членство во ЕУ е признание за досега сработеното

Прес конференција на Томислав Тунтев, координатор на пратеничката група на СДСМ: Пораките кои денес ги добивме од високата претставничка за надворешна и безбедноста политика на Европската унија Федерика Могерини и вчера од  еврокомесарот Јоханес Хан како и исклучително позитивниот Извештај за напредокот на Република Македонија се јасен сигнал дека нашата …

Прочитајте повеќе »

Стејт департмент: САД ја подржуваат интеграцијата на Македонија во ЕУ и НАТО

Американскиот Стејт департмент дава безрезервна поддршка за евроатлантската иднина на Македонија, откако земјата доби неусловена препорака од Европската комисија за започнување на преговори за членство во ЕУ. На прашањето од МИА како САД ги оценуваат напорите на новата македонска Влада за подлабоки реформи и демократизација на општеството, од Стејт департментот …

Прочитајте повеќе »