Македонија

Вести и новости од Македонија.

Заев – Јункер: Кон ЕУ без одлагање и само со длабоки внатрешни реформи

Премиерот Зоран Заев, синоќа по средбата со претседателот на Европската Комисија, Жан-Клод Јункер, кој заедно со еврокомесарот за соседска политика и проширување на Европската Унија Јоханес Хан, престојуваше во посета на Република Македонија, пред домашните и странските медиуми истакна дека „со Стратегијата, ЕК ја потврдува европската иднина на Македонија, како географски …

Прочитајте повеќе »

Забрана за камиони кон неколку гранични премини, снег врне на сите патни правци

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози и на сите сообраќајни патни правци во државата врне снег, информираат од Авто-мото сојузот на Македонија (АМСМ). На сите патни правци има остатоци од кашест снег по интервенција на дежурните служби. Поради појава на магла, видливоста е намалена од 15 до 20 …

Прочитајте повеќе »

МВР поднесе кривична пријава против екс градоначалникот на Прилеп, Марјан Ристески

Надворешната канцеларија за кривични работи при ПС-ОН Прилеп, до ОЈО Прилеп поднесе Известување за постоење на основи на сомневање за сторено кривично дело “злоупотреба на службената положба и овластување“ по чл.353 ст.1,3 и 5 и “несовесно работење во службата“ по чл. 353в ст.1 и 3 од КЗ на РМ против …

Прочитајте повеќе »

Заев од Јункер очекува прецизирање на датумот на препораката за преговори со ЕУ

Премиерот Зоран Заев очекува од претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер, денеска да добие прецизирање кога Македонија би ја добила неусловената препорака за отпочнување на преговори со ЕУ. Турнејата на Јункер низ шесте балкански земји започнува денеска од Македонија. Тој ќе има средба со премиерот Заев, со претседателот Иванов, …

Прочитајте повеќе »

Ќутете потивко

Пишува: Габриела Илиевска Транспарентност… Не знам зошто зборот на власта ѝ асоцира на нешто ново, досега некажано и неслушнато, кога во изминатите години, на секој втор транспарент во десетиците маршеви и протести, беше испишан токму овој збор? Транспарентност и одговорност – најпосакуваните нешта во “шареното“ време. Или барем јас така …

Прочитајте повеќе »

Денеска дождливо, утре со снег

Времето денеска ќе биде облачно, попладне ќе има повремени локални врнежи од дожд, а на планините снег. Ќе дува слаб до умерен североисточен ветер. Од утре земјава ќе ја зафати студена и влажна воздушна маса која ќе услови врнежи од снег. Во крајниот југоисток врнежите ќе бидат најпрво од дожд. …

Прочитајте повеќе »

Стоби Флипс – Прв македонски бренд во вселената

Стоби Флипс, брендот број еден во Македонија, се вивна во вселената и го освои и овој простор. Компанијата Витаминка го лансира Стоби Флипс во вселената со цел да го заземе и последниот простор кој остана недопрен од него. Со ова симболично лансирање на нови и далечни простори се одбележува 40-годишнината …

Прочитајте повеќе »

Уплатил 900 денари, ќари половина милион евра

Зоран Милошески Ване Лесноски е 48 годишниот прилепчанец кому натпреварите од фудбалската Лига на шампиони му донесоа вистинско богатство, 520.000 евра, или бруто добивка од 35 милиони денари. – Кога го чекав резултатот од последниот натпревар во Лигата на шампиони Севиља – Манчестер Јунајтед, се тресев во исчекување. Секоја секунда …

Прочитајте повеќе »