Македонија

Вести и новости од Македонија.

Општина Прилеп е дел од Програмата ROMACTED „Промовирање на добро управување и зајакнување на Ромите на локално ниво“

Градоначалникот на општина Прилеп, Илија Јованоски, денеска во Скопје учествуваше на промоцијата на Програмата ROMACTED „Промовирање на добро управување и зајакнување на Ромите на локално ниво“, заеднички проект на ЕУ и Советот на Европа. Програмата има за цел да изгради политичка волја и одржлив политички ангажман на локалните власти, во …

Прочитајте повеќе »

СДСМ Прилеп: СОНК да се оттргне од партиското влијание на ВМРО-ДПМНЕ

Прес на Филип Попоски, портпарол на ОО на СДСМ Прилеп: Синдикалната организација СОНК, на чие чело се уште стои Јаким Неделков, никако да се оттргне од партиското влијание на ВМРО-ДПМНЕ. Во повеќе наврати предупредувавме дека регионалниот координатор на СОНК во Прилеп, е кадар на Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ и посочувавме …

Прочитајте повеќе »

Веб-страницата на Собранието со целосно функционална верзија на албански јазик

Неколку дена откако беше изгласан Законот за употреба на јазиците, веб-страницата на Собранието има и целосно функционална албанска верзија, како и верзии на англиски и на француски, пишува „Порталб“. Иако и претходно имаше албанска верзија на собраниската веб-страница, многу од содржините од македонската верзија ги немаше и на албански. Веб-страницата …

Прочитајте повеќе »

Илија Јованоски: Личната и безбедноста на имотот на граѓаните е императив во едно демократско општество

Реакција на градоначалникот на општина Прилеп, Илија Јованоски, по опожарувањето на викенд куќата на координаторот на ОК на ВМРО-ДПМНЕ: Како градоначалник на општина Прилеп испраќам јасна порака и ги повикувам сите надлежни институции да постапат целосно според законот. Да го расветлат случајот и да ги откријат причините, поради коишто избил …

Прочитајте повеќе »

Дизелот поевтинува за половина денар, цената на бензините останува иста

Од ноќеска на полноќ дизелот поевтинува за половина денар, а цената на бензините останува иста, одлучи Регулаторна комисија за енергетика. Цените на „еуросупер БС-95“ и „еуросупер БС-98“ остануваат 65,5 денари, односно 67,5 денари за литар. Нова цена на дизелот ќе изнесува 57,5 денари за литар.

Прочитајте повеќе »

Заев: Недозволиви се закани, омаловажувања и сеење страв пред домовите на пратениците

Премиерот Зоран Заев смета дека со протестите што се организираат пред домовите на пратениците се вршат неколку кривични дела и тој лично ќе ги заштити нивните деца, врз кои демонстрантите сеат страв и терор. Заев ова го изјави пред Основниот суд Скопје 1, по одржувањето на денешното рочиште за случајот …

Прочитајте повеќе »

Опожарена викенд куќата на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ од Прилеп

Синоќа нешто после 22.00 часот, опожарена била викенд куќата на претседателот на ОК на ВМРО-ДПМНЕ од Прилеп, Петар Ристески. Според информацијата на командирот на Територијалната противпожарна единица од Прилеп, Станко Колески, пожарот се случил во објект кој се наоѓал во месноста викана „Кула“. Колески вели дека во Територијалната противпожарна единица …

Прочитајте повеќе »

Бертолини: За оваа година 80 милиони евра од ЕУ за Македонија – ако успеете да ги потрошите

Раководителот на секторот за соработка на Делегацијата на Европска Унија, Никола Бертолини рече дека финансиската поддршка од ЕУ во Македонија значително се зголемува, па така за разлика од лани кога изнесувала 70 милиони евра, за годинава се предведени 80 милиони евра. – За оваа година се превидени 80 милиони евра, …

Прочитајте повеќе »