Македонија

Вести и новости од Македонија.

Могерини, Мичел и Бушати денеска во Скопје

Могерини, Мичел и Бушати денеска во Скопје

Високата претставничка за недворешни работи на ЕУ Федерика Могерини, помошник-државниот секретар за европски и евроазиски прашања на САД, Арон Вес Мичел и министерот за надворешни работи на Албанија, Дитмир Бушати, денеска ќе престојуваат во работна посета на Македонија. Могерини ќе има средби со премиерот Зоран Заев, со претседателот на државата …

Прочитајте повеќе »

Заев од Куманово: На 30 септември ќе заокружиме ЗА и ќе ја покажеме нашата лична, граѓанска и политичка одговорност

Заев од Куманово: На 30 септември ќе заокружиме ЗА и ќе ја покажеме нашата лична, граѓанска и политичка одговорност

„Нашата заедничка одлука на 30 септември ќе го обезбеди нашето место во ЕУ и НАТО. Во најмоќната економска заедница на светот – ЕУ. Во најсилниот воен сојуз на светот – НАТО. Заедно ќе влеземе во НАТО и во Европската Унија. Има ли почитувани граѓани поубава слика од таа: Да го …

Прочитајте повеќе »

Сончево со температура до 32 степени

Сончево со температура до 32 степени

Времето во Македонија денеска ќе биде сончево со умерена облачност и со слаб до умерен североисточен ветер. Дневната температура ќе се движи од 25 до 32 Целзиусови степени. Во Скопје ќе биде сончeво, со слаб до умeрен североисточен ветер. Температура ќе се движи од 12 до 30 Целзиусови степени. УВ …

Прочитајте повеќе »

Црвенковски: На референдумот ќе гласам „за“, незадоволство од власта се искажува на избори

Црвенковски: На референдумот ќе гласам „за“, незадоволство од власта се искажува на избори

На 30 септември јас ќе излезам на референдумското изјаснување и ќе гласам „за“, вели поранешниот претседател и премиер на Македонија и поранешен лидер на СДСМ. Црвенковски вели дека ќе гласа „за“, не затоа што мисли дека Преспанскиот договор е голема победа и успех, туку затоа што смета дека е нужност …

Прочитајте повеќе »

Прилепските советници го усвоија Извештајот за штетите од невремето, вкупната сума проценета на 3 милиони евра

Прилепските советници го усвоија Извештајот за штетите од невремето, вкупната сума проценета на 3 милиони евра

На денешната 19-та редовна седница, членовите на општинскиот Совет едногласно го усвоија збирниот Извештај за проценетата штета на подрачјето на Општина Прилеп, настаната од невремето кое го зафати прилепскиот регион на 23.07.2018 година, која според процената на Комисијата за процена на штетите, изнесува 186.609.144,00 денари, или нешто повеќе од 3 …

Прочитајте повеќе »

Средба Заев-Тачи: Одржлив мир, економски развој, регионална соработка и членство во ЕУ е заедничка цел на лидерите од регионот

Средба Заев-Тачи: Одржлив мир, економски развој, регионална соработка и членство во ЕУ е заедничка цел на лидерите од регионот

Претседателот на Република Косово Хашим Тачи денеска престојуваше во работна посета на Република Македонија и во рамките на агендата на посетата имаше средба со Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев. Премиерот Заев и косовскиот претседател Тачи имаа тет-а-тет средба по што следуваше билатерална сесија на која делегациите на …

Прочитајте повеќе »

Прилепските пензионери го поддржуваат референдумот

Прилепските пензионери го поддржуваат референдумот

Прес конференција на Славко Трајкоски од здружението на пензионери од Прилеп: Почитувани граѓани на Општина Прилеп, Почитувани пензионери, Македонија во минатото била исправена пред многу предизвици и секогаш избирала иднина. Сите сме горди на Илинден, на АСНОМ, на Референдумот од 1991 година, како најважни историски моменти од борбата за нашата …

Прочитајте повеќе »

Заев: Овој историски момент е поголем од сите нас, за иднината на нашите деца се работи

Заев: Овој историски момент е поголем од сите нас, за иднината на нашите деца се работи

Видео обраќање на премиерот Зоран Заев до граѓаните: Независност и слобода. Тоа се стремежите за кои нашиот народ се бореше низ славното минато. 8 септември деведесет-и-првата (91-та), беше остварување на тој идеал, историски ден кога граѓаните, на референдум, избраа иднина во своја, самостојна и независна држава. Тогаш имав 17 години и …

Прочитајте повеќе »