Македонија

Вести и новости од Македонија.

Кој го советувал Груевски и колку пари земал – Владата објавува детали

Владата на Република Македонија објавува имиња и презимиња на советниците на поранешниот премиер Никола Груевски како и надоместоците што ги земале за периодот од 2010 до 2016 година. „Со цел јавноста да може да направи споредба со работењето на претходната Влада, ви ги презентираме трошоците за плати на сите 91 …

Прочитајте повеќе »

Набиена агенда на Заев во Софија, ќе се сретне со Ципрас, Макрон, Меркел, Курц, Руте

Премиерот Зоран Заев на 17 мај ќе учествува на Самитот на Европската унија за Западен Балкан што ќе се одржи во Бугарија, земја претседавач на Европскиот Совет. За време на Самитот, предвидена е и средба со премиерот на Грција, Алексис Ципрас. „Премиерот ќе учествува во работната пленарна сесија на тема „Поврзување“ (Connectivity), …

Прочитајте повеќе »

Ибрахими: И да ме предложат, нема да прифатам да бидам министер!

Нема да прифатам министерска функција ако ме предложат, вели Зеќирија Ибрахими, член на Централното претседателство на движењето БЕСА, поточно на крилото на Африм Гаши, на прашањето од „Порталб“дали се точни пишувањата во медиумите дека тој ќе биде новиот министер за култура. – Уште не сме дошле до таа фаза, но дури …

Прочитајте повеќе »

БПЦ одби да учествува на 1.000-годишнината на Охридската архиепископија

Бугарската православна црква (БПЦ) на вчерашната седница на Синодот категорично ја одби поканата од македонскиот архиепископ Стефан нејзини претставници да учествуваат во свеченоста за одбележување на 1.000-годишнината од создавањето на Охридската архиепископија, на 27 мај во Охрид. Предлогот да се одбие поканата бил на Русенскиот митрополит, Наум. За решението да не се …

Прочитајте повеќе »

Во судница денеска Јанкулоска, Мијалков и Ѓорчев

Во Основен суд Скопје 1 денеска треба да се одржат две судења – за случајот „Таргет-Тврдина“ на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), како и за обидот за убиство на Зијадин Села во нередите во Собранието на 27 април минатата година. Во „Таргет – Тврдина“ обвинети се поранешниот началник на Петтата управа …

Прочитајте повеќе »

Една четвртина од Македонците заминале во странство

Повеќе од една четвртина Македонци ја напуштиле земјава во последниве десетина години. Уште илјадници други се подготвуваат да си одат во потрага по подобар живот.  Феноменот на потенцијална емиграција е застрашувачки, алармира Светска Банка. Оние кои заминале, ретко се враќаат. „Надвор секако, затоа што нема иднина тука. (што ви недостига?) …

Прочитајте повеќе »

Грчката влада демантира: Само сложено име за сите употреби ги отвора вратите на ЕУ и НАТО

Промената на уставното име на Македонија е услов за поддршката на Грција за интеграцијата на соседот во ЕУ и НАТО, нагласуваат владини извори, кои ги пренесува грчката државна телевизија ЕРТ, како реакција на информациите кои ги пласираше десничарскиот весник „Естиа“. Според грчката влада, тврдењата на весникот дека “НАТО како ПЈРМ и …

Прочитајте повеќе »

Започна втората фаза од изградбата на експресниот пат Градско – Прилеп

Во присуство на премиерот Зоран Заев, амбасадорот на ЕУ во Македонија Самуел Жбогар, министерот за танспорт и врски Горан Сугарески, градоначалникот на Прилеп, Илија Јованоски, Роберт Бешовски, градоначалник на Градско, Бранко Јанев, градоначалник на Росоман и Митко Јанчев, градоначалник на Кавадарци, денеска започна втората фаза од изградбата на делницата Градско …

Прочитајте повеќе »