Македонија

Вести и новости од Македонија.

Промовиран Советот за волонтерство на Општина Битола

Промовиран Советот за волонтерство на Општина Битола

Младински културен центар – Битола и Општина Битола го промовираа Советот за волонтерство на Општина Битола, формиран во рамките на проектот „Инспирирај, вклучи се, волонтирај!“ поддржан од Проектот на УСАИД за граѓанско учество, а спроведуван од Младински културен центар – Битола. Градоначалничката Наташа Петровска го поздрави формирањето на ваквиот совет и залагањето …

Прочитајте повеќе »

Падне ли бизнисот, паѓа и економијата: Текстилниот сектор не сака избори

Падне ли бизнисот, паѓа и економијата: Текстилниот сектор не сака избори

Текстилниот сектор ќе биде силно погоден ако има нови избори. Ова се алармирањата кои стигнаа од текстилната индустрија. Инвеститорите нема да инвестираат во земја каде владее нестабилна политичка ситуација, а бизнисот ќе трпи. Ова се пораките кои ги упати првиот човек на текстилците  Ангел Димитров. Според Димитров сите чекаат да дојде …

Прочитајте повеќе »

Продолжува седницата за уставните измени денеска во 11 часот

Продолжува седницата за уставните измени денеска во 11 часот

Пленарната седница на Собранието на Македонија за уставните измени, која почна вчера, ќе продолжи денеска во 11 часот. Пријавени за збор се 66 пратеници. Во текот на вчерашната расправа немаше никакво поместување на ставовите и на власта и на опозицијата, со исклучок на пратеникот од владејачкото мнозинство, Ферид Мухиќ. Тој иако …

Прочитајте повеќе »

Коѕиас: Без Договорот од Преспа не постои решение

Коѕиас: Без Договорот од Преспа не постои решение

Без прифаќање на Договорот од Преспа не постои никакво решение, порача шефот на грчката дипломатија Никос Коѕиас по состанокот на Советот за надворешни прашања на ЕУ во Луксембург и додаде дека дури и со едноставна математика од основно училиште не е можно да се постигне подобар договор за секоја страна, …

Прочитајте повеќе »

Се гради гасоводот преку Водно, екологистите немоќни да ги спречат багерите

Се гради гасоводот преку Водно, екологистите немоќни да ги спречат багерите

Багерите ангажирани од Македонски енергетски ресурси (МЕР) денеска интензивно работеа на пробивање на трасата на гасоводот преку Водно на потегот над селото Шишево, информираат активистите на „Го сакам Водно“, кои беа присутни на лице место. – Соочени сме со очигледно самоволно донесена одлука на власта да ја продолжи изградбата на …

Прочитајте повеќе »

Општина Битола со поддршка за слепите лица

Општина Битола со поддршка за слепите лица

„Ова што во изминатата година од мојот мандат е направено во Општина Битола за поддршка на Здружението на слепите лица можеби е многу во однос на тоа што досега било направено, но сепак е малку во помошта која сите заедно треба да им ја дадеме на оваа категорија граѓани“, рече …

Прочитајте повеќе »

Заев: Да се помириме меѓу себе, Владата e отворена за амандмани од опозицијата

Заев: Да се помириме меѓу себе, Владата e отворена за амандмани од опозицијата

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, во Собранието на Република Македонија, го образложи Предлогот за пристапување кон измена на Уставот на Република Македонија. Во обраќањето до пратениците од власта и опозицијата, на парламентарната седница којашто е во тек, премиерот Заев повика на помирување помеѓу пратениците од власта и …

Прочитајте повеќе »

Национална донаторска акција утре по повод Денот за борба против гладта

Национална донаторска акција утре по повод Денот за борба против гладта

Националната хуманитарната акција „Нахрани 10.000“ за собирање храна, која е во организација на асоцијацијата „Ајде Македонија“ е национална акција за донирање храна на одбрани локации и нејзино дистрибуирање до социјално загрозените граѓани. Целта е на граѓаните да им се даде можност редовно да донираат храна до нашите сограѓани преку собирање …

Прочитајте повеќе »