Македонија

Вести и новости од Македонија.

Нова инвестиција – американската компанија „Теламон“ ќе вложи 4 милиони евра во земјава

На денешната 75-та владина седница министрите ја усвоија  информацијата за предлог – договорот за доделување на државна помош на друштво за производство и трговија „Теламон Европа Македонија ДООЕЛ Скопје“. Станува збор за нова инвестиција во Република Македонија, која изнесува 4 милиони евра. Според бизнис планот на компанијата, предвидени се 300 …

Прочитајте повеќе »

Тунтев: Договорот е патриотски чин, носи иднина за државата и за граѓаните

Прес конференција на Томислав Тунтев, координатор на пратеничката група на СДСМ и коалицијата: Почитувани граѓани, Договорот за којшто треба да се изјасниме е висок патриотски чин, носи иднина, за државата и за сите граѓани.  Овој Договор го гарантира македонскиот идентитет. Македонски народ, Македонец, Македонка, македонски…Обезбедени-еднаш-засекогаш. Премногу долго бевме во изолација, заробени …

Прочитајте повеќе »

Пратениците дадоа зелено светло договорот со Грција да се разгледува по скратена постапка

Пратениците на денешната 51 седница на Собранието дадоа поддршка предлог-законот за ратификацијата на Договорот со Грција, кој беше потпишан во неделата од страна на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, да се гласа по скратена постапка. Законот го образложи министерот за надворешни работи Никола Димитров кој рече дека …

Прочитајте повеќе »

Рекреативно трчање со хуманитарен карактер за опремување на Центарот за лица со церебрална парализа

Во организација на Општина Прилеп, „ГЕНТЕРМ Македонија“,  „Комфи Ангел“  и Стопанска Комора на Македонија – Регионална канцеларија Прилеп, во  недела на 24.06.2018 со почеток во  19:30 часот, ќе се одржи рекреативна донаторска трка во должина од 5км, насловена како „Трчаме зедно за лицата со церебрална парализа“. „Целта на денешната прес конференција, е …

Прочитајте повеќе »

ЗНМ: Осуда за нападите врз новинарите на протестот пред Собранието

Здружението на новинарите на Македонија остро ги осудува физичките напади на новинари и сниматели на протестот против договорот за името пред Собрание. Загрижува фактот што незадоволните граѓани се уште нивниот револт го истураат врз новинарите. Повикуваме МВР итно да ги идентификува напаѓачите и да ги изведе пред лицето на правдата. …

Прочитајте повеќе »

Опожарувањето на автомобилот на Локвенец е чин против европската иднина на државата

Прес конференција на Никола Багески, член на ЦО на СДСМ: Почитувани, Синоќешното опожарување на автомобилот на пратеникот Хари Локвенец, е уште еден вандалски чин насочен не само против највисоките функционери на нашата партија, туку и против европската иднина на нашата држава. Немилиот настан кој се случи само неколку часа после …

Прочитајте повеќе »

Германската влада повика политичките сили во двете земји да ја поддржат спогодбата

Германската Влада ја поздрави спогодбата помеѓу Атина и Скопје и апелира политичките сили од двете земји да ја поддржат. Според портпаролот на германската Влада, Штефан Зајберт, спогодбата дава доза оптимизам, но загриженост предизвикуваат насилствата за време на протестите во Скопје против договорот, пренесува АНА-МПА. За германската Влада, спогодбата е важен …

Прочитајте повеќе »

Трет состанок на меѓувладина мешовита комисија за заштита на правата на малцинствата

Денеска се одржа третиот по ред состанок на Меѓувладината мешовита комисија (ММК) за спроведување на Спогодбата меѓу Република Македонија и Република Хрватска во сферата на националните малцинства. Македонската страна во ММК беше предводена од министерот задолжен за дијаспора, Едмонд Адеми, а од хрватската страна од државниот секретар на Главниот уред …

Прочитајте повеќе »