Македонија

Вести и новости од Македонија.

Меѓународниот ден за поддршка на лицата со аутизам одбележан во Прилеп

Меѓународниот ден за активизам и поддршка на лицата со аутизам со пригодна манифестација беше одбележан денеска во ОУ „Климент Охридски“. „Во нашето училиште се вклучени четири ученици со аутизам, три момчиња и едно девојче. Паралелката е формирана уште пред 6 години, учениците се образуваат по посебна, адаптирана програма за аутизам, …

Прочитајте повеќе »

Бобан Илиќ не се чувствува виновен за смртта на Алмир, пресуда в четврток

В четврток во 14 часот во Основен суд Куманово ќе биде соопштена пресудата за смртта на 4-годишниот Алмир Алиу, кој пред нецели две години беше прегазен во Куманово. На денешното рочиште на кои се кажуваа завршните зборови, обвинетиот Бобан Илиќ, кој по измената на обвинителниот акт, сега одговара за сообраќајка …

Прочитајте повеќе »

Кривична пријава за поранешниот штипски градоначалник Захариев

Секторот за внатрешни работи Штип, до Основното јавно обвинителство Штип, поднесе кривична пријавa против И.З. (58) и И.И. (55), двајцата од Штип, поради постоење основи на сомнение дека сториле четири кривични дела „злоупотреба на службената положба и овластување“  и две кривични  дела „несовесно работење во службата“. „И.З. во својство на …

Прочитајте повеќе »

Од ноќеска на полноќ поскапуваат горивата

Цените на бензините и дизел-горивото се зголемуваат од ноќеска на полноќ, одлучи денеска Регулаторна комисија за енергетика (РКЕ). Бензинот „еуросупер БС-95“ се зголемува за два денари, додека цените на „еуросупер БС-98“ и дизелот се зголемуваат за 1,50 денари. Новите повисоки цени на бензините следуваат поради повисоката цена на нафтата на светскиот …

Прочитајте повеќе »

Специјален статус во НАТО во јули, полноправно членство по промена на Уставот?

Најновите неофицијални информации кои доаѓаат од Грција се дека преговорите за името би можеле да резултираат со компромис околу приемот во НАТО, со „надградба“ на статусот на Македонија на самитот во јули и ветување за полноправно членство кога ќе се промени Уставот. Наводно, сега во центарот на преговорите е потпишување на меѓународен …

Прочитајте повеќе »

Груевски негира дека од Виена дал налог за упад во Собранието

По одложување на расправата за случајот „Титаник“ во Кривичен суд, поранешниот премиер Никола Груевски рече дека „интензивниот распоред на судења за случаите на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) е одраз на силен притисок, за да се дефокусира јавноста од актуелните теми во државата како што е спорот за името.“ – Има тенденција, со ваквите …

Прочитајте повеќе »

Димитров одделно ќе го информира државниот врв и партиите за преговорите за името

Лидерска средба за процесот на разговори за името нема да има. Министерот за надворешни работи Никола Димитров на поединечни средби ќе ги информира претставниците на државниот врв и политичките партии за текот на преговорите. Димитров минатата недела најави дека по преговорите за името во Виена, ќе се одржи состанок на …

Прочитајте повеќе »

Одложена расправата за „Титаник“, адвокатите бараат време за увид во доказите

По речиси два часа изнесување на приговори од адвокатите на обвинитетите, пред почетокот на главната расправа за случајот „Титаник“, судијата Осман Шабани го одложи рочиштето за 12 април, за да им даде на бранителите дополнтелно време за увид во доказниот материјал од Специјалното јавно обвинителство (СЈО). Четворица од адвокатите приговорија …

Прочитајте повеќе »