Македонија

Вести и новости од Македонија.

Започна проектот за заштита на Маркови Кули – споменик на природата

Општина Прилеп започнува со реализација на проектот „Маркови Кули-заштита и делување“, како дел од Програмата „Подобрување на управувањето со заштитените подрачја“, што ја спроведува УНДП во соработка со Министерството за животна средина и просторно планирање, а финансиски поддржана од ИПА фондовите на Европската Унија. Покрај градоначалникот на Прилеп, Илија Јованоски, …

Прочитајте повеќе »

Николоски: Наш партнер не е Москва, одлуката на владата за протерувањето е во ред

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски во интервјуто за емисијата „200“ на телевизија „Алсат“ рече дека потегот на Владата да протера еден руски дипломат е во ред и дека „наш партнер не е Москва, наши партнери се Брисел, Лондон и Вашингтон“. – И министерот за надворешни работи и Владата прават грешка …

Прочитајте повеќе »

Адеми: Во овој значаен период, дијаспората може да претставува инклузивен сегмент

Министерот во Владата на Република Македонија Едмонд Адеми, задолжен за дијаспора, денес оствари средба со Горазд Бартол, шеф на Канцеларијата за врски на НАТО во Република Македонија. На средбата, министерот Адеми својот соговорник опширно го информираше за активностите околу Националната стратегија за соработка со дијаспората и Акцискиот план коишто наскоро …

Прочитајте повеќе »

Која била улогата на Мицкоски за време на крвавиот четврток?

Прес конференција на Михаела Иванова од СДММ: Почитувани граѓани, Оваа фотографија покажува дека пред вратите на Собранието, на 27-ми април, бил и Христијан Мицковски, актуелен претседател на ВМРО-ДПМНЕ. Јасно се гледа дека Мицкоски ја минал заштитната ограда и се наоѓа непосредно пред влезната врата на Собранието. Мицковски бил во толпата на денот …

Прочитајте повеќе »

Бројката на административци ќе биде објавена в петок

Пребројувањето и анализата на состојбите во администрацијата е завршена и в петок ќе бидат презентирани бројките и состојбата, најави министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски на денешниот брифинг. Извештајот за состојбата во администрацијата се најавува уште од стапувањето на функција на новата Влада. Извор: МЕТА

Прочитајте повеќе »

Коѕијас: Грција не треба да се плаши од компромис со една мала држава

Името не треба да има иредентистички елементи, треба да биде сложено со географска одредница, со придавка и да разграничува дека не станува збор за грчката Македонија, вели шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас во обраќањето на промоцијата на книгата „Македонското прашање“ на Никос Мерѕос. – Треба да најдеме сложено име …

Прочитајте повеќе »

Манчевски: Од вработените по Рамковен договор, 958 ќе почнат да одат на работа

Направен е план за распределба на работни места во институциите од јавниот сектор на 958 лица од вкупно 1.600 кои се вработени согласно Рамковниот договор, соопштија денеска министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски и вицепремиерот за спроведување на Рамковниот договор, Хазби Лика. – По анализата на која што …

Прочитајте повеќе »

За свлечиштето, Баиро и “божјите сили“

Пишува: Зоран Милошески Не само за прилепчани, туку и за кавадарчани, велешани, штипјани и за многу граѓани од повеќе градови од Македонија, патувањето до Преспа, Охрид и граничниот премин Ќафасан, подолго време претставува голгота. Не само заради лошите патишта, туку и заради затворените патишта. Независно која е вашата крајна дестинација, …

Прочитајте повеќе »