Македонија

Вести и новости од Македонија.

Бензините во Грција летово до 2,5 евра за литар?

Грчките дистрибутери на горива предупредуваат дека во текот на летово бензините во Грција би можеле да поскапат и до 2,5 евра за литар, наведува весникот „Прото тема“. Според весникот, можно е да се очекува поскапување на горивата во Грција, доколку продолжи растот на цената на нафтата на светските берзи. Растот …

Прочитајте повеќе »

Вучиќ предвиде дека Македонија во јуни ќе добие само тапкање по рамо

Иако Владата не го губи оптимизмот, се зголемуваат шансите дека на Самитот на ЕУ во јуни Македонија нема да добие ништо повеќе од пофалби за напредокот во реформите. Шпекулациите се засилија откако во медиумите излезе нон пејпер во кој стои дека неколку земји се против почеток на преговори. Како причина …

Прочитајте повеќе »

Гром удри во автобус со патници во Грција, нема повредени

Меѓуградски автобус изгоре од удар од гром на североистокот од Грција, а во несреќата нема повредени, соопшти противпожарната служба на Грција. Автобусот во кој се наоѓале двајца возачи и 12 патници, патувал на релација од Александрополис до Орестијада. Громот удрил во автобусот за време на врнежите во попладневните часови во …

Прочитајте повеќе »

Наумче Мојсоски: Странците доаѓаат и си одат, иднината на македонскиот ракомет лежи во домашните играчи

Разговараше: Зоран Милошески Во четвртокот, на 24 мај, во Прилеп се одржа завршниот турнир во ракомет во кадетска конкуренција, на кој ракометната екипа на „Прилеп“ се закити со титулата државен првак, откако во финалето ја совлада „Струга“ со резултат 27:23. Меѓу присутните беше и еден од најдобрите македонски ракометари и …

Прочитајте повеќе »

Ладен туш од Брисел – “нон пејпер“ за Македонија

Макфакс од извори во Брисел дојде до „нон пејпер“ во кој земји членки на ЕУ ставаат рампа на почетокот на преговорите на Македонија за влез во Унијата. Забелешките во документот освен за Македонија, се однесуваат и на Албанија. Според наши извори зад негативниот документ, не стојат сите земји членки на …

Прочитајте повеќе »

Кадетите на РК „Прилеп“ станаа државни прваци во ракомет

Ракометната екипа на „Прилеп“ е државен првак во кадетска конкуренција, откако синоќа во финалето на завршниот “фајнал фор“ ја совлада екипата на „Струга“ со резултат 27:23. Предавајќи им ги медалите и пехарите на најуспешните екипи, прилепскиот градоначалник Илија Јованоски напомена дека успехот на младите ракометари на РК „Прилеп“, е најдобра …

Прочитајте повеќе »

Дијаспората, важен ресурс на јавната дипломатија

Министерот во Владата на Република Македонија задолжен за дијаспора, Едмонд Адеми денес учествуваше на панел дискусија во рамки на Меѓународната конференција “Дијаспора, дипломатија и развој” организирана од страна на Универзитетскиот колеџ Даблин, Институтот Клинтон. Министерот Адеми во своето обраќање пред присутните на меѓународната конференција ја  истакна важноста на улогата на …

Прочитајте повеќе »

Тутунски комбинат – Прилеп: Аздисани менаџери трошеле на комар и луксуз во Монте Карло

Тутунски Комбинат Прилеп

МВР поднесе кривична пријава против поранешниот генерален директор на Тутунски комбинат АД Прилеп, Александар Дерменџиев, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на службена положба и овластување“ Пишува Зоран Милошески, Прилеп Кривична пријава поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на службена положба и …

Прочитајте повеќе »