Македонија

Вести и новости од Македонија.

Црвенковски: На референдумот ќе гласам „за“, незадоволство од власта се искажува на избори

Црвенковски: На референдумот ќе гласам „за“, незадоволство од власта се искажува на избори

На 30 септември јас ќе излезам на референдумското изјаснување и ќе гласам „за“, вели поранешниот претседател и премиер на Македонија и поранешен лидер на СДСМ. Црвенковски вели дека ќе гласа „за“, не затоа што мисли дека Преспанскиот договор е голема победа и успех, туку затоа што смета дека е нужност …

Прочитајте повеќе »

Прилепските советници го усвоија Извештајот за штетите од невремето, вкупната сума проценета на 3 милиони евра

Прилепските советници го усвоија Извештајот за штетите од невремето, вкупната сума проценета на 3 милиони евра

На денешната 19-та редовна седница, членовите на општинскиот Совет едногласно го усвоија збирниот Извештај за проценетата штета на подрачјето на Општина Прилеп, настаната од невремето кое го зафати прилепскиот регион на 23.07.2018 година, која според процената на Комисијата за процена на штетите, изнесува 186.609.144,00 денари, или нешто повеќе од 3 …

Прочитајте повеќе »

Средба Заев-Тачи: Одржлив мир, економски развој, регионална соработка и членство во ЕУ е заедничка цел на лидерите од регионот

Средба Заев-Тачи: Одржлив мир, економски развој, регионална соработка и членство во ЕУ е заедничка цел на лидерите од регионот

Претседателот на Република Косово Хашим Тачи денеска престојуваше во работна посета на Република Македонија и во рамките на агендата на посетата имаше средба со Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев. Премиерот Заев и косовскиот претседател Тачи имаа тет-а-тет средба по што следуваше билатерална сесија на која делегациите на …

Прочитајте повеќе »

Прилепските пензионери го поддржуваат референдумот

Прилепските пензионери го поддржуваат референдумот

Прес конференција на Славко Трајкоски од здружението на пензионери од Прилеп: Почитувани граѓани на Општина Прилеп, Почитувани пензионери, Македонија во минатото била исправена пред многу предизвици и секогаш избирала иднина. Сите сме горди на Илинден, на АСНОМ, на Референдумот од 1991 година, како најважни историски моменти од борбата за нашата …

Прочитајте повеќе »

Заев: Овој историски момент е поголем од сите нас, за иднината на нашите деца се работи

Заев: Овој историски момент е поголем од сите нас, за иднината на нашите деца се работи

Видео обраќање на премиерот Зоран Заев до граѓаните: Независност и слобода. Тоа се стремежите за кои нашиот народ се бореше низ славното минато. 8 септември деведесет-и-првата (91-та), беше остварување на тој идеал, историски ден кога граѓаните, на референдум, избраа иднина во своја, самостојна и независна држава. Тогаш имав 17 години и …

Прочитајте повеќе »

Историските моменти повикуваат на одговорност, за иднината на Македонија сите треба да дадат придонес

Историските моменти повикуваат на одговорност, за иднината на Македонија сите треба да дадат придонес

Коалицијата “Заедно за европска Македонија” го повикува раководството на ВМРО-ДПМНЕ да продолжи да разговара, да размислува и да биде посветено на  иднината на европска Македонија. Има уште време до референдумот, има време да се охрабрат и да одлучат да останат на зборот и на нивната повеќедецениска позиција, членството на Македонија …

Прочитајте повеќе »

Мицкоски: На 30 септември, граѓаните да постапат според сопственото убедување

Мицкоски: На 30 септември, граѓаните да постапат според сопственото убедување

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва на прес конференција во партиското седиште го соопшти официјалниот став на партијата, според кој сите граѓани на 30 септември да постапат според сопственото убедување. Притоа, тој рече:„Остануваме на ставот дека јас и ВМРО-ДПМНЕ сме против Договорот. После консултацијата со граѓаните, по одржаните состаноци со …

Прочитајте повеќе »

Во Прилеп ќе се изведува третата фаза за прскање против комарци

Во Прилеп ќе се изведува третата фаза за прскање против комарци

ЈЗУ Центар за јавно здравје – Прилеп, ги информира граѓаните дека на 12, 13 и 14 септември, во периодот од 8-14 часот, на територијата на општина Прилеп ќе се спроведува третата фаза од ларвицидната теристичка (од земја) дезинсекција со цел уништување на комарци. Со дезинсекцијата ќе бидат опфатени водени површини, …

Прочитајте повеќе »