Македонија

Вести и новости од Македонија.

Заев: Ако сакаме решение на спорот околу името, не треба да ставаме никакви црвени линии

Изјава за медиуми и одговори на новинарски прашања, Зоран Заев, претседател на СДСМ: Почитувани граѓани, почитувани претставници на медиумите, Ви благодарам на вниманието со коишто го следите овој процес. Секако, тој е дел од политичките процеси којшто се случуваат во Македонија, заради тоа што јас го квалификував уште од самиот почеток …

Прочитајте повеќе »

Груби ги обвини ВМРО-ДПМНЕ за лицемерие, го кажа датумот и саатот кога го прифатиле истиот текст на Законот за јазици

Од ВМРО-ДПМНЕ се уште не објаснуваат која е разликата меѓу текстот на Законот за употреба на јазиците кој го прифатиле во ланските преговори пред да се формира владината коалиција, во споредба со веќе еднаш усвоениот Закон, против кој партијата поднесе над 35.000 амандмани. Од таму тврдат дека не се работи …

Прочитајте повеќе »

Србија ќе воведе контрамерки за увоз на брашно од Македонија

Србија утре ќе воведе контрамерки за увоз на брашното од Македонија, како одговор на Правилникот за увоз на брашно од македонска страна, кој стапи на сила на 8 февруари. „Не можеме повеќе да чекаме, освен купување на време од нивна страна не видовме никаква подготвеност за решавање на проблемот“, изјавил министерот …

Прочитајте повеќе »

Игор Тантуровски, претседателот на Антикорупциска, поднесе оставка

Претседателот на антикорупциската комисија, Игор Тантуровски, официјално поднесе оставка од својата функција, дознава „ТВ21“. Во документот Тантуровски вели дека оставката ја поднесува од здравствени и семејни причини. Тантуровски е втор антикорупционер кој се одлучи на ваков чекор, по вчерашната оставка на членот и поранешен претседател на ДКСК, Горан Миленков. Извори …

Прочитајте повеќе »

Јавното обвинителство отворило предистражна постапка за рудникот Казандол

Обвинителство

Јавното обвинителство за гонење организиран криминал и корупција отворило предистражна постапка во која се бараат дополнителни докази за начинот на кој е издадена концесијата за експлоатација на бакар во рудникот Казандол, објави „Призма“. „Побарано е од МВР да преземе одредени дејствија и активности во насока на обезбедување на докази и утврдување …

Прочитајте повеќе »

Општина Прилеп со 5 милиони денари ќе ги финансира спортските клубови, а со 2.5 милиона денари другите здруженија

Денеска се одржа петтиот по ред Граѓански парламент, на кој што градоначалникот Илија Јованоски ги информираше присутните претставници на граѓанските здруженија за пристигнатите апликации за финансирање на проекти,  на јавниот оглас што го распиша Општина Прилеп. „Пристигнати се 136 апликации од 129 граѓански здруженија. Ги информирав претставниците на невладините организации, …

Прочитајте повеќе »

Богов: Банките можат да ја поддржат економијата, потребни се добри проекти

Банкарскиот и финансискиот сектор се стабилни, така што банките се подготвени да испорачаат кредити, оцени гувернерот на Народната банка на Македонија, Димитар Богов, по завршувањето средбата на Комитетот за финансиска стабилност. – Системските ризици се минимални и сето тоа упатува дека особено банкарскиот сектор е добро капитализиран, високо ликвиден и …

Прочитајте повеќе »

ОУ „Страшо Пинџур“ од Мало Коњари го одбележа својот патрон празник

ООУ „Страшо Пинџур“ во населеното место Мало Коњари, денеска одбележува 103 години од раѓањето на својот патрон, како и 63 години од постоењето на  училиштето. Градоначалникот Илија Јованоски којшто присуствуваше на оваа свеченост, ја нагласи поддршката на Општина Прилеп во насока на создавање услови за непречена настава според европски стандарди …

Прочитајте повеќе »