Македонија

Вести и новости од Македонија.

Честитка од градоначалникот Јованоски по повод Курбан Бајрам

Честитка од градоначалникот Јованоски по повод Курбан Бајрам

Почитувани сограѓани од муслиманската вероисповед, Во овие празнични мигови, со желби за радост, среќа, благосостојба и душевен мир, дозволете да Ви го честитам големиот празник Курбан Бајрам. Овој празник не’ потсетува на вредностите што празникот ги слави: меѓусебната почит, солидарноста, добрината кон различните и помошта на немоќните. Големите верски празници …

Прочитајте повеќе »

На викенд трките на „Стенковец“ дроновите јурат и по 150 километри на час

На викенд трките на „Стенковец“ дроновите јурат и по 150 километри на час

Речиси секоја сабота и недела на спортскиот аеродром „Стенковец“ се одржуваат тренинг-трки со дронови што летаат со брзина и до 150 километри на час. Ентузијасти од Скопје, Прилеп и Битола, се во потрага по адреналин од брзината и сатисфакција од умешноста рамо до рамо со истомисленици од целиот свет, натпреварувајќи се …

Прочитајте повеќе »

Честитка на Заев за Курбан Бајрам: Да ја јакнеме нашата заедница како едно општество за сите

Честитка на Заев за Курбан Бајрам: Да ја јакнеме нашата заедница како едно општество за сите

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев испрати писмо со честитки по повод празникот Курбан Бајрам до сите верници на исламската вероисповед во Република Македонија. Во писмото упатено преку Претседателот на Исламската верска заедница, господин Реис Ул Улема, Хаџи Сулејман Ефенди Реџепи, и до членовите на Ријасетот на ИВЗ, …

Прочитајте повеќе »

Кети Смилеска: Отворањето на вратите на ЕУ, значи влез во пазар од 500 милиони потрошувачи

Кети Смилеска: Отворањето на вратите на ЕУ, значи влез во пазар од 500 милиони потрошувачи

Изјава на Кети Смилеска, пратеничка на СДСМ во Собранието на Република Македонија: Почитувани граѓани, почитувани земјоделци, Покажавме и докажавме дека го цениме трудот на земјоделецот. Ги зголемивме субвенциите за тутун и воведовме систем за навремена исплата, односно исплата на субвенциите тогаш кога им се најпотребни на тутунарите за да инвестираат …

Прочитајте повеќе »

Неисправна вода за пиење во повеќе населени места во Прилепско

Неисправна вода за пиење во повеќе населени места во Прилепско

Водата не е здравствено исправна за пиење во населените места: Волково, Прилепец, Чумово, Мало Рувци, Старо Лагово, од локалниот водовод во Алинци, Веселчани, Загорани, Тројкрсти, Чепигово, Ерековци, Канатларци и месноста Ѓумушица, информираат од Центарот за јавно здравје – Прилеп. Водата од овие чешми, според Центарот за јавно здравје, не смее …

Прочитајте повеќе »

Девет училишта во битолско во темница, само едно платило струја

Девет училишта во битолско во темница, само едно платило струја

Од Анета Блажевска Две недели пред почетокот на новата учебната година, осум основни и едно средно училиште во Битола и Битолско се без електрична енергија. Деновиве само гимназијата „Таки Даскало“ успеа да ја плати сметката за повторно да ѝ биде вклучена струјата. Без струја остануваат средното медицинско училиште „Д-р Јован …

Прочитајте повеќе »

Протоѓер во „Титаник“: Ноќта на петти на „А1“ ќе им се мочам у уста

Протоѓер во „Титаник“: Ноќта на петти на „А1“ ќе им се мочам у уста

По паузата во Кривичниот суд продолжи објавувањето на прислушуваните разговори во предметот „Титаник“. До сега објавени се 219 од вкупно 1.063 „бомби“. Во разговор од 31 мај 2011 година меѓу ексминистерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска и шефот на кабинетот на експремиерот Никола Груевски, Мартин Протоѓер, таа му раскажува дека …

Прочитајте повеќе »

Битола: Градежна експанзија во населбата „Златен рид“

Битола: Градежна експанзија во населбата „Златен рид“

Во населбата „Златен рид“, интензивно се работи паралелно на пет улици во различни сектори, со што се решава горливиот проблем на жителите во изградените објекти кај поранешната касарна во Битола. Од предвидените девет улици, со склучен Анекс на договор во вредност од 42.345.127 денари, на терен истовремено се работи на …

Прочитајте повеќе »