Македонија

Вести и новости од Македонија.

Наскоро се очекува решение за законот за јазици, вели Џафери

Наредните денови ќе има решение за законот за употреба на јазиците, а ако не се реши, тоа ќе значи блокада на Собранието, а тоа не и треба на оваа држава, рече претседателот на Собранието, Талат Џафери на брифингот за новинари. – Се разговара, се бара излез од оваа ситуација, а јас …

Прочитајте повеќе »

МВР: На протестот запалени грчкото и албанското знаме и каменуван ЕУ Инфо центар

На синоќешниот протест во Скопје организиран од Светски македонски конгрес и македонските заедници во Европа, биле запалени знамињата на Грција и на Албанија, а била каменувана и зградата на ЕУ Инфо центарот, соопшти денеска Министерството за внатрешни работи. При каменувањето на објектот, од каде започна протестот „за одбрана на името“, …

Прочитајте повеќе »

Шилегов: Споменикот на Ќосето не и е исплатен на леарницата, тој ќе биде доказ во судење

Општина Сопиште може да посака и метро да имаат во Сопиште, рече градоначалникот Петре Шилегов откако Советот на Општината вчера донесе одлука со која бараат Градот да им го даде споменикот на Андон Јанев-Ќосето. – Општината Сопиште може да си носи автономни одлуки какви што сака. Може да посакаат и …

Прочитајте повеќе »

Општина Прилеп: Едно вработување и поддршка за лицата со ретки болести

Работно место за мајка на дете со цистична фиброза и целосна поддршка во рамките на надлежностите, за граѓаните со оваа болест, вети градоначалникот на Прилеп, Илија Јованоски, на денешната средба со претставници на Здружението, по повод светскиот Ден на ретки болести (28 февруари). „Денеска во мојот кабинет се претставници на …

Прочитајте повеќе »

Прво рочиште за „Тортура“ – апсењето на Љубе Бошкоски

Во Основен суд Скопје 1 денеска треба да се одржи првото рочиште од процесот „Тортура“, кој се однесува за апсењето на Љубе Бошкоски. Лидерот на „Обединети за Македонија“ и поранешен министер за внатрешни работи беше брутално уапсен пред камери на 6 јуни 2011 година, ден по предвремените парламентарни избори. Во …

Прочитајте повеќе »

Сообраќајот се одвива отежнато, забрани за товарни возила на некои делници

Сообраќајот утрово на државните патишта се одвива отежнато, со забрани за движење на товарни возила на некои делници. Од 7.30 часот се укинати забраните за сообраќај на тешки товарни возила на планинските премини Буково и Ѓавато. Забраните за сообраќај на тешки товарни возила на патните правци крак Маврово – Дебар, …

Прочитајте повеќе »

Наместо 29,69 за метар кубен колку што предложи Регулаторната комисија, прилепчани водата ќе ја плаќаат по 26,22 денари

Советот на Oпштина Прилеп не го прифати предлогот на Регулаторната комисија, цената на водата да изнесува 29, 69 денари за метар кубен, туку со гласовите на владејачкото мнозинство беше изгласано, таа да изнесува 26,22 денари за метар кубен. „Советот одлучи водата да остане на досегашното ниво, односно нејзината цена да …

Прочитајте повеќе »

Почнува подготовката на измените на законот за квалитетот на воздухот

Министерството за животна средина и просторно планирање од денеска почнува со подготовка на измени на Законот за квалитетот на амбиенталниот воздух. Целта на Законот, кој како што е наведено на Единствениот национален електронски регистар на прописи (ЕНЕР), треба да биде готов до крајот на април оваа година, е да се …

Прочитајте повеќе »