Македонија

Вести и новости од Македонија.

Хан, Габриел, седум премиери ќе учествуваат на првиот Дигитален самит во Скопје

Македонија ќе биде домаќин на еден од најголемите регионалните настани за оваа година, Дигиталниот самит за земјите од Западен Балкан, кој ќе се одржи на 18 и 19 април во Скопје. Настанот претставува дел од Берлинскиот процес и има за цел регионална координација за приближување на регионот до Европската Унија. – …

Прочитајте повеќе »

Османи на средба со Могерини: Ги испорачавме реформите, очекуваме позитивен извештај

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи денеска во Брисел се сретна со Високата претставничка на Европската Унија за надворешни работи и безбедносна политика и потпретседателката на Европската комисија, Федерика Могерини. Од кабинетот на Османи информираат дека на средбата, вицепремиерот го презентирал напредокот во имплементацијата на планот „3-6-9“, како и …

Прочитајте повеќе »

Судењето за „Титаник“ одложено за 26 април, адвокатите на Груевски побараа изземање на судиите

Рочиштето за случајот на СЈО „Титаник“ се одложи за 26 април, бидејќи се уште се чека Апелација да одлучи за барањето на адвокатите за изземање на Судскиот совет од овој процес. Во овој случај на СЈО, првообвинет е Никола Груевски, а покрај него обвинети се и екс-министрите Миле Јанакиевски и …

Прочитајте повеќе »

Димитров и Коѕиас имале „разговор без надмудрување“ и дефинирале временска рамка

Разговаравме за првпат за временската рамка и за чекорите кои ќе следат, доколку се постигне решение, односно како тоа ќе изгледа и ќе се имплементира. Ова беше разговор без надмудрување, со големо разбирање за потребите на другиот. Нашиот главен предизвик е како главните грижи на двете страни да ги составиме …

Прочитајте повеќе »

Јавноста исклучена, во судница се слушаат прислушувани разговори за „Поткуп“

На судењето на случајот „Поткуп“, во кој обвинет е премиерот Зоран Заев, во судницата се слушаат прислушувани разговори кои со употреба на посебни истражни мерки биле обезбедени во истрагата за овој случај, објави „Фокус“. Поради тајноста на овие докази, а на кои се слуша гласот на Заев, јавноста беше исклучена …

Прочитајте повеќе »

Финансиска полиција: Има одредени сознанија за Владиката Петар, но предметот е во предистражна постапка

Управата за финансиска полиција во одговор до „Фокус“ во врска со денешното задржување на Владиката Петар на скопскиот аеродром вели дека има одредени сознанија и тој предмет е во предистражна постапка. -Во врска со информациите околу денешните случувања со Владиката Петар Управата за финансиска полиција Ве информира дека има одредени …

Прочитајте повеќе »

Руски инвеститор ја тужи Општина Битола, бара отштета од 2,3 милиони евра

Општина Битола не обезбедила целосна комунална инфраструктура во станбено-деловниот комплекс „Јуриј“, на што се обврзала со договорот, а без урбанизација на просторот, на инвеститорите им останале непродадени станови и деловен простор, вели адвокатот Васил Ѓорѓијев, кој ја застапува фирмата „Елита инвест трејд“ ДООЕЛ Скопје. Пишува Анета Блажевска, Битола Наследниците на …

Прочитајте повеќе »

Општина Прилеп и „Прилепска Пиварница“ – соработка и взаемна поддршка

Во насока на воспоставување и зајакнување на соработката на релација Општина Прилеп-бизнис сектор, градоначалникот Илија Јованоски и претседателот на Советот на Општина Прилеп, Миле Талевски денеска ја посетија „Прилепска Пиварница“. По средбата со менаџерскиот тим, генералниот директор Сашо Самарџиоски и со заменик генералниот директор, Панде Самарџиоска, тие ги посетија производствените капацитети …

Прочитајте повеќе »