Македонија

Вести и новости од Македонија.

Димитров во Битола: Одговорноста за иднината е на сите нас

Димитров во Битола: Одговорноста за иднината е на сите нас

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, вчера и денеска беше во посета на општина Битола. Тој ја искористи посетата за средби со младите во Битола, како и со градоначалничката на Битола, Наташа Петровска. За време на пријатната и неформална средба со младите, министерот Никола Димитров разговараше за предизвиците со кои …

Прочитајте повеќе »

Шекеринска во Карпош: Нашиот јазик и културно наследство се потврдени

Шекеринска во Карпош: Нашиот јазик и културно наследство се потврдени

Владата се обврза дека ќе одработи покана за членство во НАТО, датум за почеток на преговори со ЕУ и дека граѓаните ќе можат да се изјаснат на референдум за својата иднина – сето тоа го обезбедивме. Но не се сите заинтересирани за доброто на Македонија. Ги повикувам сите да излезат …

Прочитајте повеќе »

Идната недела започнува подготвителната фаза од пристапните преговори во седиштето на Европската унија

Идната недела започнува подготвителната фаза од пристапните преговори во седиштето на Европската унија

Заменик Претседателот на Владата на Република Македонија и главен политички преговарач и шеф на Делегацијата за преговори со Европската унија д-р Бујар Османи и посебниот советник за евроатлантски интеграции на претседателот на Владата на Република Македонија и главен технички преговарач и шеф на техничкиот преговарачки тим м-р Бојан Маричиќ, денеска …

Прочитајте повеќе »

Шилегов: Јас сум им гарант на Скопјани – самоволие на Водно нема да има!

Шилегов: Јас сум им гарант на Скопјани – самоволие на Водно нема да има!

Додека стојат багерите на Водно и траат преговорите со екологистите околу гасоводната траса, Градот веќе ги доби ветените 3 милиони евра за враќање на зеленилото на Водно, но и за најавените зелени коридори на Серава, Лепенец и Скопска Црна Гора од државата.Дали екологистите ја загубија битката за Водно? Комплетно застанавте …

Прочитајте повеќе »

Трибина во Прилеп, со градоначалникот Илија Јованоски и министрите Никола Димитров и Оливер Спасовски

Трибина во Прилеп, со градоначалникот Илија Јованоски и министрите Никола Димитров и Оливер Спасовски

„Досега Македонија минувала низ многу крстопати и секогаш го избирала вистинскиот пат и секогаш исчекорот бил направен на правата страна. Министерот Никола Димитров и премиерот Зоран Заев со Договорот што го склучија со Грција, филигрантски ја одиграа работата со овој преспански договор што нуди иднина за нас“, рече градоначалникот Илија …

Прочитајте повеќе »

Во вторник во Ресен почнува традиционалниот „Преспански јаболкобер“

Во вторник во Ресен почнува традиционалниот „Преспански јаболкобер“

Од 25-28 септември, во Ресен ќе се одржи традиционалната манифестација „Преспански јаболкобер 2018“. Покрај поканата која ја упатува до граѓаните на нашата држава, Општина Ресен подготви и богата културно-забавна програма. – Вторник, 25.09.2018 година Почеток: 20:00 часот; Место: Дом на култура „Драги Тозија“-Ресен; „Тринаесет песни за тринаесет Величествени“-вечер посветена на …

Прочитајте повеќе »

Макрон: Потполно и силно го поддржувам договорот со Грција

Макрон: Потполно и силно го поддржувам договорот со Грција

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, испрати видео порака во која им се обрати на граѓаните во Македонија околу референдумот. Во пораката Макрон Преспанскиот договор го оценува како „срце“ на нашата иднина, нагласувајќи дека на него се чекало 27 години и дека тој е резултат на храброста на лидерите на двете земји. …

Прочитајте повеќе »

Заев од Радовиш: Обезбедуваме иднина на европска Македонија, никогаш веќе ФИРОМ, македонски граѓани, македонски јазик

Заев од Радовиш: Обезбедуваме иднина на европска Македонија, никогаш веќе ФИРОМ, македонски граѓани, македонски јазик

„Да пренесам поздрави од потпретседателот на САД, Пенс, пренесени и од претседателот Трамп и поддршка за лидерството што го покажавме, за референдумот, за граѓаните и за Македонија, сега и после референдумот. Еве стигна порака и од Макрон, со чувства за Македонија. Ги остваруваме вековните аспирации на нашите татковци и дедовци. …

Прочитајте повеќе »