Македонија

Вести и новости од Македонија.

Градоначалникот Јованоски и амбасадорот Тимоние разговараа за „Еурокомпозит“ и Франкофонијата

Француски компании ќе имаат сериозно интерес за купување во фабриката за наменско производство „Еурокомпозит 11 Октомври“, откако работите во оваа фирма во државна сопственост ќе се доведат во нормала. Развој на туризмот  и инвестиции во изградба на патна инфраструктура во Мариово, која што ќе ја следи патеката на Солунскиот фронт. …

Прочитајте повеќе »

Коѕиас неделава во Скопје со предлогот од седум точки

Нацрт-предлогот за решавање на спорот за името со седум точки, грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас ќе го донесе неделава во Скопје, слетувајќи на меѓународниот аеродром „Скопје“, пишува грчкиот весник „Катимерини“. Според весникот, името, опсегот на неговата употреба, јазикот, идентитетот, трговските марки, кратенките и акронимите се седумте точки што …

Прочитајте повеќе »

МТСП: Владата усвои законски измени за да се опфатат дополнителни 1.900 стечајци

На денешната 56. седница, Владата ги усвои најавените измени на Законот за материјално обезбедување на невработените лица, поради приватизацијата на претпријатијата со доминантна сопственост на државата, предложени од страна на Министерството за труд и социјална политика. Од МТСП информираат дека, со законот кој што беше донесен во септември 2017 година, …

Прочитајте повеќе »

До четврток променливо облачно време, потоа температурите ќе се намалат

До четврток ќе преовладува променливо облачно и студено време со кратки сончеви периоди. Утре ќе дува умерен, на повисоките места и планините засилен северен ветер, а претпладне во западните и северните делови ќе има повремен слаб снег, вели прогнозата на Управата за хидрометеоролошки работи на Република Македонија (УХМР). В четврток …

Прочитајте повеќе »

Театар кој создава уметност – шеесет и осум години на прилепскиот театар „Војдан Чернодрински“

Пишува: Зоран Милошески Со изведбата на претставата „Од кол на кол“, прилепскиот театар „Војдан Чернодрински“ го прослави 68. роденден. Истовремено, претставата на режисерот Коле Ангеловски која ансамблот на прилепскиот театар ја играше во чест на јубилејот, одбележа 10 години од својата премиерна изведба. Од првата претстава „Кир Јања“ на авторот …

Прочитајте повеќе »

Во тешка сообраќајка попладнево загина 38 годишен прилепчанец

Во тешка сообраќајна несреќа која попладнево се случи на регионалниот пат Битола-Прилеп, на влезот во Прилеп кај Паркот на револуцијата, животот го загуби едно лице. Според првичните информации од СВР Битола, до несреќата дошло околу 16 часот кога автомобил марка „Опел вектра“ со прилепски регистерски таблички, од засега непознати причини, …

Прочитајте повеќе »

Економското училиште „Кузман Јосифоски- Питу“ го одбележа патрониот празник

Средното училиште „Кузман Јосифоски – Питу“ од Прилеп и прилепската организација на Сојузот на борци,  денеска ја одбележаа 74 годишнината од смртта на народниот херој, Кузман Јосифоски-Питу, еден од организаторите на антифашистичкото движење. Делегации од Општина Прилеп,  Сојузот на борци, СОУ „Кузман Јосифоски – Питу“, здруженија и граѓани денеска  положија …

Прочитајте повеќе »

ЕБОР ќе финансира 181 милиони евра за надградба на патната мрежа

Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) ќе обезбеди 86 милиони евра за надградба на транспортната инфраструктура и зајакнување на регионалната интеграција на Јавното претпријатие за државни патишта (ЈПДП). Инвестицијата е делумно поддржана и од Фондот на Централнo европската иницијатива (ЦЕИ), обезбеден од Владата на Италија. Од втората транша во …

Прочитајте повеќе »