Македонија

Вести и новости од Македонија.

Сугарески: 70 милиони евра за изградба и реконструкција на локалните патишта

Сугарески: 70 милиони евра за изградба и реконструкција на локалните патишта

Министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески денеска оствари работна посета на општина Охрид, каде оствари средба со градоначалникот на општина Охрид, Јован Стојаноски. На средбата, министерот Сугарески и градоначалникот Стојаноски разговараа за инфраструктурните проекти што се реализираат во општина Охрид, а се од огромно значење за економскиот развој на …

Прочитајте повеќе »

Кралството Данска ја поддржува Македонија во процесот за интеграција во Европската унија и во НАТО

Кралството Данска ја поддржува Македонија во процесот за интеграција во Европската унија и во НАТО

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев денеска се сретна со Андрес Кристиан Хоугард, амбасадор на Кралството Данска, акредитиран за Македонија. Амбасадорот Хоугард пренесе задоволство од Данска, како е поставена Македонија во процесите што водат кон отворање на преговорите со Европската унија и кон членство на нашата држава во …

Прочитајте повеќе »

Младите од Прилеп и од цела Македонија, заслужуваат европска иднина

Младите од Прилеп и од цела Македонија, заслужуваат европска иднина

Прес конференција на Мите Дамјаноски, член на коалицијата „Заедно ЗА европска Македонија“: Почитувани граѓани, Доста беше неизвесност и изолација. Младите од Прилеп и од цела Македонија, заслужуваат европска иднина. Заслужуваме еднакви можности за образование, работа и личен развој, какви што имаат нашите врсници ширум Европа. За остварување на ова, неопходно …

Прочитајте повеќе »

Костадинов: Поддршката за НАТО и ЕУ доаѓа од сите светски лидери

Костадинов: Поддршката за НАТО и ЕУ доаѓа од сите светски лидери

Интегрален текст од денешната изјава за медиуми на Костадин Костадинов, пратеник во Собранието на Република Македонија од СДСМ, и дел од Коалицијата ЗА европска Македонија: Македонија добива силна, директна и отворена поддршка од двата најголеми и најзначајни светски сојузи – Европската унија и НАТО. Целиот демократски свет ја препозна промената, ги …

Прочитајте повеќе »

Димитров: Имаме силна поддршка од светот, стоиме пред едноставен избор, дали ќе одиме чекор напред

Димитров: Имаме силна поддршка од светот, стоиме пред едноставен избор, дали ќе одиме чекор напред

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров вчера беше во посета на  Куманово и учествуваше во граѓанска трибина на која беа претставени придобивките од членството на земјава во ЕУ и НАТО. Министерот Димитров пред присутните граѓани укажа на тоа дека Македонија има голема поддршка од демократскиот свет, проследено …

Прочитајте повеќе »

СДСМ Прилеп: Училиштето во „Сточен пазар“ е градено од “дил ориентид“ функционери од бившата власт

СДСМ Прилеп: Училиштето во „Сточен пазар“ е градено од “дил ориентид“ функционери од бившата власт

Почитувани, Очајот и безнадежноста на локалното раководство на ВМРО-ДПМНЕ, партијата која за најважните прашања во државата нема став, се гледаат и од авион. Наместо да се оградат од политиките на Марјан Ристески и неговите соработници, кои за 12-те години владеење станаа синоним за криминал и корупција, прилепските челници на ДПМНЕ …

Прочитајте повеќе »

Министерството и синдикатот за здравство потпишаа договор за зголемување на платите за 5 отсто

Министерството и синдикатот за здравство потпишаа договор за зголемување на платите за 5 отсто

Министерот за здравство д-р Венко Филипче и претседателот на самостојниот синдикат за здравство, фармација и социјала, денеска во присуство на Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев ја потпишаа спогодбата за утврдување на најниската плата за најнизок степен на сложеност и за начинот на пресметување и исплата на платите …

Прочитајте повеќе »

70 милиони евра од Светска банка за подобри локални патишта

70 милиони евра од Светска банка за подобри локални патишта

За реконструкција и изградба на локални патишта ќе се инвестираат околу 70 милиони евра, кои ќе се обезбедат преку Светска банка, истакна денеска министерот за финансии Драган Тевдовски на потпишувањето на договорите за финансирање на општинска инфраструктура преку Проектот за подобрување на општинските услуги. –  Станува збор за средства од …

Прочитајте повеќе »