Македонија

Вести и новости од Македонија.

Ременски: Собранието ќе ги разреши членовите на Антикорупциска ако не поднесат оставки

Членовите на Државната комисија за спречување на корупцијата веќе немаат професионален и етички кредибилитет да ја вршат оваа функција ниту еден ден повеќе, изјави потпретседателката на Собранието од СДСМ, Фросина Ременски на прес-конференција во законодавниот дом. -Ревизијата на работењето на Државната комисија за спречување на корупцијата укажува на непочитување и …

Прочитајте повеќе »

Во недела ќе се одржи традиционалниот марш по повод Февруарскиот поход

По повод 74 години од успешно извршениот Февруарски поход, oпштинската организација на Сојуз на борци на Македонија – Прилеп, во соработка со локалната самоуправа на Општина Прилеп, го организираат традиционалниот марш по врвиците на овој поход. Ова го договорија, претставници на Сојузот на борци со градоначалникот Илија Јованоски, на денешната …

Прочитајте повеќе »

Притвор од 30 дена за советникот на градоначалникот на Шуто Оризари

Oсновното јавно обвинителство (OJO) Скопје соопшти дека јавен обвинител донел наредба за спроведување истражна постапка против советникот на градоначалникот на Општина Шуто Оризари поради примање мито и побарал да му се изрече притвор. Како што објавија медиумите, станува збор за Суад Мемеди. Според ОЈО Скопје осомничениот завчера во простории на општината …

Прочитајте повеќе »

Амбасадорот на Руската Федерација Олег Шчербак, ја отвори изложбата „Москва денес“

По повод 24 годишнината од воспоставувањето на дипломатските односи помеѓу Руската Федерација и Република Македонија, во ликовниот салон на Центарот за култура „Марко Цепенков“ се одржа изложба на фотографии со наслов „Москва денес“. Изложбата која се базира на официјални фотоматеријали доставени од Москва, ја отвори амбасадорот на Руската Федерација во …

Прочитајте повеќе »

Пријавете бездомници, да ги спасиме од студот

Доколку забележите бездомно лице, според препораките на Министерството за труд и социјална политика, пријавете во центрите за социјална работа и Црвен крст. Дежурните тимови ќе ги згрижат и сместат бездомниците во пунктот во Момин поток – Скопје или во некој од регионалните пунктови за сместување на бездомни лица, кои што …

Прочитајте повеќе »

Таксист загинал во судир со камион на патот Градско – Прилеп

Во тешка сообраќајна несреќа што се случила денеска во 10.10 часот на магистралниот пат Градско – Прилеп, загинал таксист кој управувал со автомобил „мерцедес“ со скопски таблички. Како што извести полицијата, се судриле „волво“ камион со приколка управуван од Ј.Г.(30) од Велес и такси возилото со кое управувал К.Л.(35) од …

Прочитајте повеќе »

Наскоро се очекува решение за законот за јазици, вели Џафери

Наредните денови ќе има решение за законот за употреба на јазиците, а ако не се реши, тоа ќе значи блокада на Собранието, а тоа не и треба на оваа држава, рече претседателот на Собранието, Талат Џафери на брифингот за новинари. – Се разговара, се бара излез од оваа ситуација, а јас …

Прочитајте повеќе »

МВР: На протестот запалени грчкото и албанското знаме и каменуван ЕУ Инфо центар

На синоќешниот протест во Скопје организиран од Светски македонски конгрес и македонските заедници во Европа, биле запалени знамињата на Грција и на Албанија, а била каменувана и зградата на ЕУ Инфо центарот, соопшти денеска Министерството за внатрешни работи. При каменувањето на објектот, од каде започна протестот „за одбрана на името“, …

Прочитајте повеќе »