Македонија

Вести и новости од Македонија.

Владата донесе одлука да достави Предлог за ребаланс на Буџетот за 2018 година до Собранието на Република Македонија

Владата донесе одлука да достави Предлог за ребаланс на Буџетот за 2018 година до Собранието на Република Македонија

Владата на Република Македонија, на 94-та вонредна седница што ја одржа синоќа, го разгледа и усвои Предлогот за изменување и дополнување на буџетот на Република Македонија за 2018 година. Оваа одлука Владата на РМ ја донесе врз основа на фискалните движења кои ја создадоа потреба од минимално прилагодување на Буџетот на …

Прочитајте повеќе »

Бујар Османи: Убеден сум дека истрагата ќе потврди дека секогаш сум работел според законите

Бујар Османи: Убеден сум дека истрагата ќе потврди дека секогаш сум работел според законите

Интегрален текст од прес-конференцијата на Заменик на претседателот на Владата, задолжен за европски прашања, Бујар Османи: Почитувани, Веќе неколку дена откако, во рамките на нивната истрага од страна на СЈО го спомнаа моето име, постојано до мене пристигнуваат бројни прашања, како од мои блиски луѓе – роднини, пријатели, така и …

Прочитајте повеќе »

Надница за страв

Надница за страв

Веројатно го знаете оној легендарен филм на Анри-Жорж Клузо од 1953 година „Надница за страв“ со феноменалниот Ив Монтан. Приказната е класична за трилер – четворица Европејци кои останале без пари на крајот од светот некаде во Мексико се нафаќаат по едно беспаќе да пренесат два камиона полни со нитроглицерин, …

Прочитајте повеќе »

Заев до пратениците: НАТО и ЕУ не’ обединуваат во во политичка, етничка и религиска смисла

Заев до пратениците: НАТО и ЕУ не' обединуваат во во политичка, етничка и религиска смисла

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев се обрати пред Комисијата за уставни прашања во Собранието на Република Македонија и на денешното продолжение на седницата, каде е во тек дебата за Предлогот за пристапување кон измени на Уставот на Република Македонија. Премиерот Заев ги повика пратениците да се фокусираат …

Прочитајте повеќе »

Битола: Се реализира последната фаза од реконструкцијата на улицата „Климент Охридски“

Битола: Се реализира последната фаза од реконструкцијата на улицата „Климент Охридски“

Во тек е последната фаза од комплетната инфраструктурна реконструкција на улицата „Климент Охридски“, на потегот од ул. „Партизанска“ до ул. „Солунска“. По завршувањето на подземните активности, каде што КЈП „Нискоградба“ ја реконструираше канализационата мрежа, а ЈП „Водовод“ изврши промена на старите азбестно-цементни цевки во водоводната мрежа со нови полипропиленски цевки, …

Прочитајте повеќе »

Информативна сесија за користење на фондовите од Програмата „Креативна Европа на ЕУ“

Информативна сесија за користење на фондовите од Програмата „Креативна Европа на ЕУ“

Денеска во Прилеп се одржа информативна сесија за програмата „Креативна Европа“, за двете подпрограми„ Култура“ и „Медиа на ЕУ“. Информативната сесија е дел од серијалот настани кои ги реализираат Делегацијата на ЕУ, Министерството за култура и Агенцијата за филм на Република Македонија, со цел потенцијалните апликанти од културниот, креативниот и …

Прочитајте повеќе »

Мисовски: Заедно со пратениците од ВМРО-ДПМНЕ да обезбедиме европска иднина за сите граѓани на Македонија

Мисовски: Заедно со пратениците од ВМРО-ДПМНЕ да обезбедиме европска иднина за сите граѓани на Македонија

Интегрален текст од денешната прес конференција на Горан Мисовски, пратеник од коалицијата предводена од СДСМ, кој воедно е и потпретседател на Собранието на Република Македонија: Почитувани граѓани, почитувани новинари, Како пратеници исправени сме пред сериозна одлука, која што ја дефинира иднината на нашата држава, иднината на граѓаните, на идните генерации. Имаме …

Прочитајте повеќе »

Влада на РМ: Бараме демант од ТВ „Алфа“ за објавената лажна вест

Влада на РМ: Бараме демант од ТВ „Алфа“ за објавената лажна вест

Владата на Република Македонија категорично и целосно ја отфрла содржината  на насловот и прилогот емитуван на ТВ Алфа на 11.10.2018 година како невистинит и тендециозен.  Владата на Република Македонија укажува дека изјавата на претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев е  погрешно  пренесена и врамена во сосема неточен контекст што значи дезинформирање на …

Прочитајте повеќе »