Македонија

Вести и новости од Македонија.

Заев: Од 1 јануари шест милиони евра во поддршка за развојот на спортот во Македонија

Заев: Од 1 јануари шест милиони евра во поддршка за развојот на спортот во Македонија

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, се обрати на Форумот на спортски новинари од Југоисточна Европа, кој од вчера започна во Охрид. Во своето обраќање, премиерот Заев посебно  ја нагласи посветеноста на оваа влада во развојот и поддршката на спортот, издвојувајќи ги како најзначителни проекти ваучерскиот систем за …

Прочитајте повеќе »

Прилеп по трет пат е домаќин на меѓународното рели „Macedonian Trophy 4 х 4“

Прилеп по трет пат е домаќин на меѓународното рели „Macedonian Trophy 4 х 4“

Овој викенд Прилеп по трет пат ќе биде домаќин на меѓународниот натпревар „Macedonian Trophy 4×4“, кој се одржува во организација на клубот за екстремни спортови “Оф роуд Прилеп”. На релито учествуваат над 300 возачи на џипови од повеќе земји, кои вчера се фокусираа на првата ноќна трка долга 25 км, …

Прочитајте повеќе »

Јанчев: Не може Мицкоски да ме врати во партијата која јас ќе ја водам

Јанчев: Не може Мицкоски да ме врати во партијата која јас ќе ја водам

Коментирајќи ги гласините дека претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски му понудил на доскорешниот потпретседател Митко Јанчев да се врати во партијата и да биде член на ИК, градоначалникот на Кавдарци за 1 ТВ изјави: „Не сум излезен од партијата, не може мене Мицкоски да ми понуди да се вратам, бидејќи …

Прочитајте повеќе »

Промоција на студијата „Проценка на влијанието на регулативата за употреба на јазиците“

Промоција на студијата „Проценка на влијанието на регулативата за употреба на јазиците“

Вчера, во хотел „Холидеј Ин“, ДИЈАЛОГ – Центарот за делиберативна демократија од Прилеп ја презентираше студијата на тема „Проценка на влијанието на регулативата за употреба на јазиците во Македонија“ од авторките д-р Јосипа Ризанкоска и доц. д-р Јасмина Трајкоска. Студијата е изработена во рамките на проектот „Проценка на влијанието на …

Прочитајте повеќе »

Новинарските организации бараат од Иефимерида да ги објави имињата на корумпираните новинари

Новинарските организации бараат од Иефимерида да ги објави имињата на корумпираните новинари

Здружението на новинарите на Македонија, Советот за етика во медиумите на Македонија и Независниот синдикат на новинари и медиумски работници вчера испратија допис до грчкиот веб портал Иефимерида, кој овој месец објави информации дека грчката влада потрошила милионски суми за корумпирање на македонски медиуми и новинари. Во дописот ЗНМ, СЕММ …

Прочитајте повеќе »

Обвинителството за организиран криминал го презеде случајот „Мост Око“

Обвинителството за организиран криминал го презеде случајот „Мост Око“

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција (ОЈОГОКК) го презело од Основното јавно обвинителство – Скопје, случајот за изградбата на мостот „Око“ во Скопје. Во овој случај осомничени се поранешниот градоначалник на Центар, бизнисменот Владимир Тодоровиќ и двајца негови тогашни соработници. Обвинител од ОЈОГОКК донел Наредба за истражна постапка против …

Прочитајте повеќе »

Груевски до 8 ноември треба да се јави во Шутка за отслужување затворска казна

Груевски до 8 ноември треба да се јави во Шутка за отслужување затворска казна

Поранешниот премиер Никола Груевски доби упатен акт да се пријави во затворот во Шуто Оризари, каде треба да ја отслужи 2 годишната казна за набавката на луксузниот „мерцедес“. Според актот, Груевски треба најдоцна до 8 ноември да се јави во затворот. Упатниот акт му беше доставен утринава во Кривичниот суд, …

Прочитајте повеќе »

Стечајците на ОХИС на средба во Владата: Нови пресметки на плата и за придонеси

Стечајците на ОХИС на средба во Владата: Нови пресметки на плата и за придонеси

Претставници на поранешните вработени во АД ОХИС Скопје-во стечај и претставници на Синдикатот денеска одржаа средба со министерот задолжен за регулатива за подобрување инвестициска клима за домашни претпријатија, Зоран Шапуриќ. Од Владата информираат дека на состанокот, на нивно барање, им бил презентиран извештајот од електронската продажба на недвижниот и подвижниот …

Прочитајте повеќе »