Македонија

Вести и новости од Македонија.

Претпладне сончево, попладне пороен дожд и грмежи

Времето во Македонија ќе биде сончево со умерена облачност, попладне ќе има локален развој на нестабилна облачност со пороен дожд, грмежи и засилување на ветерот, особено во планинските региони. УВ индексот ќе изнесува 8. Утринската температура ќе се движи од 14 до 23 степени, а дневната температура од 26 до …

Прочитајте повеќе »

Со шведска донација во опрема, вредна 300.000 евра, прилепската болница ќе ја подобри раната дијагностика

Прилепската болница „Борка Талески“ доби донација од бројни апарати, коишто ќе овозможат рана дијагностика на многу болести, а со тоа и подобра прогноза во лекување на пациентите. Донацијата вредна околу 300.000 евра доаѓа од Шведска, од невладината организација „Од рака на рака“, чиишто основачи се Марија и Томас Росенгрен. „Се …

Прочитајте повеќе »

ВМРО-ДПМНЕ се уште нема одлучено дали ќе го бојкотира референдумот

Заев одлучи на сила да турка прашање кое е бесмислено и повеќезначно, само за да ја покрие капитулацијата во преговорите со Грција и прифаќањето на капитулантски договор со кој се исполнуваат грчките црвени линии и се прават отстапки какви што нема направено ниту еден политичар во историјата на Република Македонија, …

Прочитајте повеќе »

82 седница на Владата на РМ

На денешната седница Владата на Република Македонија ги разгледа информациите за склучување на Договор за доделување на финансиска поддршка според Законот за финансиска поддршка на инвестиции со повеќе од 100 компании во Република Македонија, согласно кој за прв пат за оваа финансиска поддршка можеа да аплицираат и домашните компании. Со …

Прочитајте повеќе »

Бектеши: Косово целосно ја повлече одлуката за зголемени царини

Косовската Влада во целост ја укина одлуката за зголемени царини, соопшти денеска министерот за економија Крешник Бектеши.Тој додаде дека одлуката треба да се спроведе од утре, откако претходно косовските власти ќе испратат официјално писмо до нивните царински служби. – На владината седница на косовската Влада, биле земени предвид аргументите што …

Прочитајте повеќе »

Заев: Ако референдумот не успее, институциите ќе одлучат за граѓаните

Секој од нас е должен да ја преземе одговорноста за нашата иднина и за нашата земја. Вашиот глас е ваше право, не дозволувајте некој да го одземе. Јас се обврзувам дека ќе го почитувам исходот од вашиот избор, без разлика на резултатот, на таа волја. Ова денеска го истакна премиерот …

Прочитајте повеќе »

Џафери: Договорот со Грција во Службен весник по референдумот заедно со Законот за јазици

Официјалниот дел на кампањата за референдумот ќе започне на 10 септември, а во кампањата ќе учествуваат сите оние кои што сакаат да учествуваат, а во кој контекст ќе учествуваат, дали ќе го поддржат или ќе бојкотираат или ќе повикаат да се гласа против зависи од нив, рече претседателот на Собранието …

Прочитајте повеќе »

Прилеп: Состанок на Оперативниот штаб за заштита и спасување

На иницијатива на градоначалникот, Илија Јованоски денеска во Општина Прилеп е одржан состанок на Општинскиот штаб за заштита и спасување,со цел што поголема мобилност и превенција на последици од можни катастрофи. „Не треба да не изненади ниту една ситуација.Како Општина и како Оперативен штаб за заштита и спасување,треба да бидеме …

Прочитајте повеќе »