Македонија

Вести и новости од Македонија.

Премиерот Заев на промоција на Бела книга 2018: Индикаторите покажуваат надеж и перспектива за економскиот раст

Премиерот Заев на промоција на Бела книга 2018: Индикаторите покажуваат надеж и перспектива за економскиот раст

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев денеска присуствуваше на настан посветен на промоција на Бела Книга 2018 во организација на Советот на странски инвеститори при Стопанската Комора на Македонија. Публикацијата Бела книга 2018 претставува концепт на приоритети на економските политики од перспектива на странските инвеститори кој нуди и …

Прочитајте повеќе »

Старите возила загадуваат „со петта брзина“, власта мора итно да крене рачна (видео)

Старите возила загадуваат „со петта брзина“, власта мора итно да крене рачна (видео)

Користените возила донесени од странство од либерализацијата на нивниот увоз во март 2010 година ја преплавија Македонија, драстично го зголемија вкупниот број возила, а поради тоа што главно се увезуваа дизел автомобили, од пет наспрема еден претходно во корист на бензинските мотори, сега ситуацијата кај автомобилите е донесена во сооднос …

Прочитајте повеќе »

МЕПСО ќе вложи 1,1 милион евра во модернизацијата на трафостаницата „Прилеп“

МЕПСО ќе вложи 1,1 милион евра во модернизацијата на трафостаницата „Прилеп“

Прилеп и неговата околина ќе добијат стабилно и сигурно снабдување со електрична енергија во наредните 20 години со модернизацијата на трансформаторската станица „Прилеп 1“ во која МЕПСО вложува 1,1 милиони евра. По тој повод денеска во трансформаторската станица „Прилеп 1“  договор за модернизација склучија Сашо Василевски, генералниот директор на МЕПСО, …

Прочитајте повеќе »

Во Битола отворен Регионален ресурсен центар за слепите лица

Во Битола отворен Регионален ресурсен центар за слепите лица

Здружението на слепи лица, со поддршка на локалната самоуправа, УНДП и Министерството за труд и социјална политика, како и со помош на останати донатори, го добија првиот регионален Ресурсен центар за слепи лица. Општина Битола, на ваквата иницијатива и пристапи многу сериозно и темелно, со што обезбеди простор наменет за …

Прочитајте повеќе »

Костадинов: Поврзаноста на Мицкоски со Миленко Неделковски потврдува дека нема ништо сменето во ВМРО-ДПМНЕ

Костадинов: Поврзаноста на Мицкоски со Миленко Неделковски потврдува дека нема ништо сменето во ВМРО-ДПМНЕ

Изјава за медиуми на Костадин Костадинов, пратеник и портпарол на СДСМ: Кај раководство на ВМРО-ДПМНЕ и антизападниот пион Христијан Мицкоски присутна е идентична матрица од претходното раководство предводено од осудениот криминалец Никола Груевски. Мицкоски, исто како Груевски спроведува деструктивни политики, се обидува да ги закочи процесите за ЕУ и НАТО, …

Прочитајте повеќе »

Странските инвеститори бараат политичка стабилност и не чести промени на законите

Странските инвеститори бараат политичка стабилност и не чести промени на законите

Советот на странски инвеститори при Стопанската комора на Македонија денеска го промовираште второто издание на „Бела книга 2018“, публикација во која се содржани препораки до македонската Влада како да се подобри деловната клима во државата. Странските инвеститори бараат политичка стабилност, предвидлива деловна клима, инвестиции во инфраструктурата и дигитализацијата, реформи во …

Прочитајте повеќе »

Средба на градоначалникот Јованоски со претставници на Францускиот институт и амбасадата на Швајцарија

Средба на градоначалникот Јованоски со претставници на Францускиот институт и амбасадата на Швајцарија

Вредностите и промоцијата на Француската култура и франкофонијата, беа тема на денешната средба на градоначалникот на Општина Прилеп, Илија Јованоски, со директорот на Францускиот институт во Македонија, Емануел Ембер, како и со неговиот заменик и аташе за култура, Бранко Чобанов и со заменик амбасадорот на Швајцарија во нашата земја, Стефан …

Прочитајте повеќе »

Резултати од третиот ден на Турнирот „Свети Никола 2018“

Резултати од третиот ден на Турнирот „Свети Никола 2018“

3 ден – Резултати: 11.Декември.2018 година ( Вторник ) ВЕТЕРАНИ 16.30 ч. „Комуналец“ – „Тутунски комбинат“ 1:5 СЕНИОРИ 17.10 ч. „Декор Колор“–„КН Елм Ав.-Сер–Анг. Мех.” 2:1 17.50 ч. „Плинови Монт“ – „Мермерен Комбинат“ 2:0 18.30 ч. „Теа – Андреа“ – „Евротип“ 2:2 (3:2) п. 19.10 ч. „Оникс“ – ФК„Црнилиште“ 3:1 …

Прочитајте повеќе »