Македонија

Вести и новости од Македонија.

Градоначалникот Јованоски им го честиташе празникот на вработените во Полициската станица во Прилеп

Градоначалникот Илија Јованоски денеска ја посети Полициската станица во Прилеп за да им го честита денот на полицијата „7. Мај“. Во разговорот со командирот, Кире Спиркоски, градоначалникот Јованоски ја акцентираше оценката дека  Прилепската станица треба да прерасне во Сектор за внатрешни работи, статус што и’ е одземен речиси пред деценија. „Сакам …

Прочитајте повеќе »

Дескоска: Се намалува фондот на часови во второ и трето одделение

Програмата за второ и трето оддление за наредната учебна година останува иста, но со намален фонд на часови. Реформите во основното образование ќе продолжат со цел изградба на конзистентен систем, изјави денеска министерката за образование и наука Рената Дескоска. – Новите програми за второ и трето се надоврзување на она …

Прочитајте повеќе »

Заев и Иванов денеска ќе разговараат околу предлогот за нов гувернер на НБМ

На барање на премиерот Зоран Заев, денеска ќе се одржи втора средба со претседателот Ѓорге Иванов за усогласување на ставовите околу изборот на гувернер на Народната банка. – Верувам дека по пат на кохабитацијата и дијалогот кој што го имаме ќе изнајдеме решение. Правото е апсолутно на претседателот да предложи, …

Прочитајте повеќе »

Џезаир Шакири – Хоџа ќе го советува Заев за плата од 36.000 денари

Поранешниот пратеник во Собранието, Џезаир Шаќири, е времено ангажиран како надворешен соработник од областа на внатрешната безбедност и борба против радикализмот, за потребите на канцеларијата на премиерот Зоран Заев, потврди Владата претпладнево. По два дена молк Владата потврди дека поранешниот командант на ОНА, е ангажиран да го советува Заев. Шаќири …

Прочитајте повеќе »

Најмногу дожд во Куманово и Скопје, поплавени куќи и прекини на струјата

Во изминатите 24 часа најмногу дожд наврнал во Куманово, 36 литри на метар квадратен и во Скопје – Петровец – 34 литри на метар квадратен, информираат од УХМР. Во Бригадата за противпожарна заштита на град Скопје пристигнале дојави за поплавени објекти во скопските села Црешево и Стајковци. Невремето, во одредени делови …

Прочитајте повеќе »

Заев: Полицијата никогаш не смее да биде злоупотребена за политички цели

После сите премрежја и предизвици со кои се соочија службите во Министерството за внатрешни работи, можам слободно да кажам дека успеавме да ја вратиме основната функција на оваа служба – да биде најцврстиот столб кој ја гарантира државноста – рече премиерот Зоран Заев денеска во Штип на свеченото одбележување на …

Прочитајте повеќе »

Прилеп е домаќин на државното првенство во ридски велосипедизам

Денеска во Прилеп се одржа државното првенство во ридски велосипедизам, во рамките на друмскиот шампионат. На трката учествуваа околу 60 велосипедисти, од сите клубови во Република Македонија. За разлика од минатите години кога трката се возеше до Крушево, годинава целта на трката беше кај манастирот Трескавец. Државна вело трка, манастир …

Прочитајте повеќе »

На транспарентен начин распределени парите за граѓанските здруженија

Пишува Зоран Милошески На вкупно 109 здруженија на граѓани и фондации од областа на спортот, културата, социјалната заштита и заштита на децата, образованието и здравствената заштита, Комисијата за финансирање и буџет при Советот на Општина Прилеп од општинскиот буџет им распредели 7.5 милиони денари. На распишаниот јавен повик за прибирање …

Прочитајте повеќе »