Македонија

Вести и новости од Македонија.

Сончево и топло време, температура до 36 степени

Времето денеска ќе биде сончево и топло, попладне во планинските предели ќе има ретка појава на краткотраен дожд и грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец. УВ индексот ќе биде осум. Утринската температура ќе се движи до 19, а дневната температура ќе достигне до 35 Целзиусови степени. …

Прочитајте повеќе »

Анкета на МЦМС: Само 0,4 отсто предност на владејачката СДСМ пред ВМРО-ДПМНЕ

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ и’ се доближила на владејачката СДСМ во рејтингот, па доколку утре има парламентарни избори за СДСМ би гласале 24,4 отсто од граѓаните, а за ВМРО-ДПМНЕ само 0,4 отсто помалку, односно 24 отсто, покажува анкетата на МЦМС. За ДУИ би се одлучиле 6,9 проценти од анкетираните, за Алијанса за …

Прочитајте повеќе »

Прилеп по 17-ти пат им оддаде почит на хероите од Карпалак

Прилеп и Македонија по 17 пат им оддадоа почит на хероите, на десеттемина прилепски бранители, Сашо Китаноски, Нане Наумоски, Веби Рушидоски, Горан Миноски, Бранко Секулоски, Љубе Грујоски, Ердован Шабаноски, Марко Депотоски, Пеце Секулоски и Дарко Вељаноски, припадници на резервниот состав на АРМ, кои кобното утро на 8 август 2001 година …

Прочитајте повеќе »

Факти за Конечниот договор за решавање на македонско – грчкиот спор за името и за стратешко партнерство

1. ДОГОВОР ЗА МАКЕДОНСКАТА ИДНИНА Македонско-грчкиот договор е историски најдобра и фер шанса за граѓаните на Македонија. Договорот е влог во македонската иднина, со кој го расчистуваме патот на нашата земја за влез во НАТО и за почеток на преговори за ЕУ. Стануваме член на семејствата на НАТО и ЕУ …

Прочитајте повеќе »

Почит за загинатите бранители на „Карпалак“ и нивните вечни почивалишта

Градоначалникот на Прилеп,Илија Јованоски, претседателот на Советот на Општина Прилеп, Миле Талевски, членови на Советот, здружението „Карпалак“, „Здружението на резервни воени обврзници-учесници во настаните 2001/2002 година, здружението „Прилепски бранители“ и граѓани, денеска ги посетија вечните почивалишта на десеттемина прилепските бранители, кои што загинаа во убиството на 08 август 2001 кај …

Прочитајте повеќе »

Обвинителство бара мерки за претпазливост за Јакимовски

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција на поранешниот градоначалник Стевче Јакимовски и уште четворица обвинети од Основниот суд бара да им бидат определени за претпазливост по поднесената кривична пријава од Управата за финансиска полиција за злоупотреба на службената положба. Доколку судијата на претходна постапка го прифати …

Прочитајте повеќе »

Полицијата врши претрес во куќата на Стевчо Јакимовски

Полицијата врши претрес во куќата во Жданец на поранешниот градоначалник на општина Карпош, Стевчо Јакимовски, дознава Телма. Претресот се врши по налог на друга државна институција, заради сомневање за злоупотреба на службена должност. Не се исклучува можноста тој да биде приведен и однесен на распит. Извор: Слободен печат

Прочитајте повеќе »

Започна одбележувањето на 17 годишнината од убиството на прилепските бранители кај Карпалак

Во предвечерието на најтрагичниот настан од современата историја на Прилеп, убиството на 10-те прилепски бранители, членови на резервниот состав на АРМ, што се случи на 08.08.2001 кај месноста Карпалак на патот Скопје-Тетово, вечерва во касарната „Мирче Ацев“ во Прилеп и во селото Лениште се одржа традиционалното одбележување. Почит на загинатите …

Прочитајте повеќе »