Македонија

Вести и новости од Македонија.

Димитров во Стразбур ќе разговара со европарламентарците за напредокот на Македонија

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, утре ќе престојува во  работна посета на Стразбур, во Европскиот парламент, при што ќе се сретне со шефови на пратеничките групи во Парламентот, меѓу кои се претседателот на АЛДЕ – Ханс ван Бален, претседавачот со Комисијата за надворешни работи на Европскиот парламент (АФЕТ) – …

Прочитајте повеќе »

Заев: Полициската акција во дискотеките е доказ дека законот важи еднакво за сите

Полициската акција која викендов беше спроведена во дискотеките во координација со Државниот инспекторат за труд, Управата за јавни приходи и Државниот пазарен инспекторат е доказ дека законот важи еднакво за сите, а МВР има должност да ја гарантира безбедноста на граѓаните, рече премиерот Зоран Заев како одговор на пратеничко прашање …

Прочитајте повеќе »

Неисправна за пиење водата од Шемкова чешма

Анализата на здравствената безбедност на водата за пиење, направена од страна на ЈЗУ Центар за јавно здравје-Прилеп, покажува дека водата од мерното место Шемкова јавна чешма, не е исправна за пиење. Од тие причини, стручните лица од прилепскиот Центар за јавно здравје потенцираат дека водата од оваа чешма не смее …

Прочитајте повеќе »

Спасовски: Во акцијата во кафулињата воопшто не беше употребена сила

Полицијата нема воопшто употребено сила, а акцијата е спроведена според прописите и правилата, напиша министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски на својот Фејсбук профил во врска со акцијата што беше спроведена во саботата во угостителски објекти, при што беа приведени неколку лица. Тој ги повика граѓаните да пријават во МВР …

Прочитајте повеќе »

Нови судски рочишта за „Тотал“ и „Транспортер“

Во Кривичниот суд денеска треба да се одржат нови судски рочишта за случаите „Тотал“ и „Транспортер“ на Специјалното јавно обвинителство. Во „Тотал“ обвинет е новинарот Драган Павловиќ-Латас за затајување на данок во висина од 121.414 евра преку правните лица „Тотал маркетинг”, „Тотал медија центар” и „Медијамакс” и 63.032 евра како …

Прочитајте повеќе »

Туризмот е само една од опциите за спас на Крушево

Пишува: Сотир Габелоски По одобрувањето на проекот за развој на туризмот со грант од 500.000 евра, се чини дека Крушево не престанува да вложува во оваа гранка и да бара и други начини да се унапреди градот како туристичка дестинација. Локалната самоуправа изминатиов период таргетираше неколку придружни гранки на туризмот, …

Прочитајте повеќе »

Прилепскиот Центар за современа ликовна уметност одбележа пет и пол децении постоење на скулпторскиот симпозиум

Еден од најстарите во светот, прилепскиот Интернационален скулпторски симпозиум кој го организира Центарот за современа ликовна уметност – Прилеп, синоќа одбележа 55 години од своето постоење. По тој повод, во холот на Центарот за култура „Марко Цепенков“ беше организирана свеченост, на која покрај градоначалникот Илија Јованоски, присуствуваше и амбасадорот на …

Прочитајте повеќе »

Свечено отворен 44.фестивал на народни инструменти и песни „Пеце Атанасовски“

Со настапот на учесници од западниот дел на Република Македонија и од општина Прилеп, синоќа на камената бина беше отворен 44. фестивал на народни инструменти и песни „Пеце Атанасовски“. Во двата фестивалски дена, во Прилеп и на долненската „Рудина“, пред љубителите на изворната македонска музика, ќе се претстават околу 250 …

Прочитајте повеќе »