Македонија

Вести и новости од Македонија.

Горивата поевтинуваат од ноќеска на полноќ

Цените на горивата од ноќеска на полноќ се намалуваат од 1,5 до 3,5 денари. Цената на „еуросупер БС-98“ се намалува за 3,5 денари, „еуросупер БС-95“ се намалува за три денари, а дизелот и екстра-лесното масло за домаќинства за 1,5 денари за литар. Новата цена на „еуросупер БС-98“ ќе биде  73 …

Прочитајте повеќе »

Прогласени добитниците на наградите „3-ти Ноември“, за дуетот Селимова-Желчески награда за животно дело

Наградата за животно дело Златна плакета, која се доделува по повод 3-ти Ноември, Денот на ослободувањето на Прилеп, годинава оди во рацете на дуетот Кевсер Селимова-Ѓорѓи Желчески. Наградата им се доделува за достигнувања во промоција на македонската музика во светот. Тоа е одлуката на Комисијата за одбележување празници и манифестации и доделување …

Прочитајте повеќе »

Прес на министрите Тевдовски и Фазлиу со градоначалниците на Битола, Тетово и Гевгелија

Денеска во Медија центарот на Владата на Република Македонија се одржа прес конференција на којашто се обратија Министерот за финансии, Драган Тевдовски, Министерот за локална самоуправа, Сухејл Фазлиу, градоначалничката на општина Битола, Наташа Петровска, градоначалничката на општина Тетово, Теута Арифи и градоначалникот на општина Гевгелија, Сашо Поцков. Министрите и градоначалниците …

Прочитајте повеќе »

Компанијата на Мицкоски добила земјиште од Владата на Груевски кога тој му бил советник

Прес конференција на Костадин Костадинов, пратеник од СДСМ и коалицијата: Почитувани граѓани, почитувани медиуми, Денеска јавноста ќе дознае зошто антизападниот пион Христијан Мицкоски три дена се крие од јавноста и одбива да одговори за шемите со неговиот ментор, носителот на криминалот Никола Груевски. Антизападниот пион Христијан Мицкоски добил долготраен закуп …

Прочитајте повеќе »

Влада: Драстично намален бројот на донесени закони по скратена постапка

Соопштение на Владата на Република Македонија: Владата на Република Македонија се обврза своите политики, стратегии, предлог закони да ги креира инклузивно и во отворен и транспарентен процес. Како резултат на таа заложба, покрај зголемувањето на бројот на закони поставени на ЕНЕР, може да се забележи драстично намалување на бројот на закони …

Прочитајте повеќе »

Дишеме отров четири пати повеќе и осум пати подолго од дозволеното (инфографик)

Просечното годишно загадување на воздухот во Македонија со ПМ10 честички во минатите десет години е од два до четири и пол пати повисоко од граничните вредности пропишани со Директивата на ЕУ за квалитет на воздухот, кои од 1 јануари 2015 година се задолжителни за сите земји-членки. ЕУ веќе почна постапка …

Прочитајте повеќе »

Заев: Од 1 јануари шест милиони евра во поддршка за развојот на спортот во Македонија

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, се обрати на Форумот на спортски новинари од Југоисточна Европа, кој од вчера започна во Охрид. Во своето обраќање, премиерот Заев посебно  ја нагласи посветеноста на оваа влада во развојот и поддршката на спортот, издвојувајќи ги како најзначителни проекти ваучерскиот систем за …

Прочитајте повеќе »

Прилеп по трет пат е домаќин на меѓународното рели „Macedonian Trophy 4 х 4“

Овој викенд Прилеп по трет пат ќе биде домаќин на меѓународниот натпревар „Macedonian Trophy 4×4“, кој се одржува во организација на клубот за екстремни спортови “Оф роуд Прилеп”. На релито учествуваат над 300 возачи на џипови од повеќе земји, кои вчера се фокусираа на првата ноќна трка долга 25 км, …

Прочитајте повеќе »