Македонија

Вести и новости од Македонија.

Втора средба на координативното тело за помирување

Втора средба на координативното тело за помирување

Во Собранието на Република Македонија денеска ќе се одржи вториот состанок на координативното тело за помирување, на кој е поканет да присуствува и премиерот Зоран Заев. На првиот состанок кој се одржа пред два дена, членовите на собраниската група постигнаа согласност за формирање на три работни подгрупи кои ќе се …

Прочитајте повеќе »

Променливо облачно и релативно студено време

Променливо облачно и релативно студено време

Времето денеска ќе биде променливо облачно и релативно студено, со намалување на облачноста во текот на денот во одредени места, вели прогнозата на Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Ќе дува слаб до умерен југоисточен ветер, а во североисточниот дел од земјава ќе биде претежно тивко. Во доцните попладневни часови ќе …

Прочитајте повеќе »

Зошто ја сакавме СФРЈ?

Зошто ја сакавме СФРЈ?

За време на социјализмот во ноември речиси секогаш паѓаше снег. На крајот од овој месец се славеше 29 Ноември, или Денот на републиката, во чест на Второто заседание на АВНОЈ во Јајце (29 ноември 1943), кога е донесена одлуката за создавање на федеративна Југославија. Како и другите државни празници од …

Прочитајте повеќе »

Под хипотека се 120.000 станови во Македонија, од нив половината се во Скопје

Под хипотека се 120.000 станови во Македонија, од нив половината се во Скопје

На огромен број граѓани во нашата земја поголемиот дел од животот им поминува во исплаќање рати од долгорочни станбени кредити, кои по правило имаат променливи каматни стапки што многу често доведува до финансиски колапс на семејните буџети и кратење на основните трошоци како храна и облека само за да се …

Прочитајте повеќе »

Битола: Средба на градоначалничката Петровска со шпанскиот амбасадор Сера

Битола: Средба на градоначалничката Петровска со шпанскиот амбасадор Сера

Неговата екселенција, амбасадорот на Кралството Шпанија во Република Македонија, Емилио Лоренцо Сера, оствари работна средба со градоначалничката на Општина Битола, м-р Наташа Петровска. На средбата градоначалничката го запозна шпанскиот амбасадор со актуелната економска, политичка и културна состојба во градот под Пелистер. Амбасадорот посочи дека еден од главните сегменти кој го …

Прочитајте повеќе »

ЕП: Да се засили независноста на судството и да продолжи борбата против перењето пари

ЕП: Да се засили независноста на судството и да продолжи борбата против перењето пари

Во денешната резолуција за Македонија подготвена од специјалниот известувач за земјава, Иво Вајгл, Европскиот Парламент (ЕП) оценувајќи ја ситуацијата во земјава порача дека мора да се почитува Договорот од Преспа, но и да се прави подобра заштита на судството од политичките влијанија и да се решат преостанатите прашања од областа …

Прочитајте повеќе »

Европратениците побараа Унгарија да го екстрадира Груевски

Европратениците побараа Унгарија да го екстрадира Груевски

Европскиот парламент денеска при гласањето за резолуцијата за Македонија и усвои и два амандмани со кои се бара Унгарија да го екстрадира експремиерот Никола Груевски во Македонија, јави МИА. Групите на Социјалдемократите и на Зелените пред неколку дена поднесоа одделни амандмани на оваа тема, но се стравуваше дека оној на …

Прочитајте повеќе »

Нови 3.000 предмети ја чекаат новата Антикорупциска комисија

Нови 3.000 предмети ја чекаат новата Антикорупциска комисија

Речиси 3.000 нови барања, пријави и обрасци стигнале на адресата на Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) од март, кога таа формално го изгуби мандатот да постапува по предметите, до крајот на септември. Поради бројни нерегуларности во работата на последниот состав на Антикорупциската комисија, Собранието на 19 март разреши …

Прочитајте повеќе »