Македонија

Вести и новости од Македонија.

Вучиќ потврди дека Груевски заминал во Унгарија преку Србија

Вучиќ потврди дека Груевски заминал во Унгарија преку Србија

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ во првата реакција на официјален Белград, рече дека поранешниот македонски премиер Никола Груевски избегал во Унгарија преку Србија, но пред во Белград да биде доставен потерницата за него. Тој рече и дека Груевски од Македонија во Албанија влегол во придружба на двајца унгарски државјани. Ова …

Прочитајте повеќе »

Дебата во Студио 1: Бегството на Груевски е конзуларна операција, каква игра се спрема за Македонија?

Дебата во Студио 1: Бегството на Груевски е конзуларна операција, каква игра се спрема за Македонија?

Актуелната тема за бегството на експремиерот Никола Груевски низ призмата на Ѓорѓи Спасов, како поранешен амбасадор на Република Македонија и Александар Диневски, поранешен припадник на УБК, кои беа гости во Отвореното Студио 1. „Морам да кажам дека бегството на Груевски го доживеав доста драматично исто како што, ако може да …

Прочитајте повеќе »

Протестна нота од МНР до унгарскиот амбасадор во Македонија

Протестна нота од МНР до унгарскиот амбасадор во Македонија

Соопштение на Министерството за надворешни работи на Република Македонија: Денес, во Министерството за надворешни работи беше повикан амбасадорот на Унгарија во Република Македонија, Ласло Дукс, на средба кај државниот секретар Виктор Димовски. Целта на средбата беше предавање на протестна нота од македонска до унгарска страна, а по повод последните информации …

Прочитајте повеќе »

Заев и Тевдовски: Владата останува посветена на поддршка на развојните програми на општините за подобри услуги за граѓаните

Заев и Тевдовски: Владата останува посветена на поддршка на развојните програми на општините за подобри услуги за граѓаните

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од министерот за финансии, Драган Тевдовски, денеска имаше средба со Управниот одбор на Заедницата на единиците на локалната самоуправа (ЗЕЛС), предводена од претседателот на ЗЕЛС, градоначалникот на градот Скопје, Петре Шилегов. На средбата се разговараше за актуелни теми произлезени од Закон …

Прочитајте повеќе »

Прилепските матични лекари бараат укинување на казнената политика

Прилепските матични лекари бараат укинување на казнената политика

Матичните лекари од Прилеп денеска излегоа на протест, со цел јавно да побараат укинување на казнената политика која, како што велат, беше одлика на нивното работење во изминатата деценија. Во своето обраќање до премиерот, министерот за здравство и директорите на ФЗОМ, прилепските матични лекари рекоа: „Бараме укинување на казнената политика, …

Прочитајте повеќе »

Јавниот долг се зголемил за повеќе од три пати за десет години (инфографик)

Јавниот долг се зголемил за повеќе од три пати за десет години (инфографик)

Влегува ли Македонија во должнички вртлог имајќи предвид што секоја година од домашни и од странски извори мора да се позајмуваат пари за да се вратат старите долгови и да се покријат буџетските расходи е прашање на кое е извесен потврден одговор, ако се земе предвид дека и по промената …

Прочитајте повеќе »

СДСМ Прилеп: Екс градоначалникот Ристески дозволил да пропаднат 100 милиони денари од ненаплатени комунални такси

СДСМ Прилеп: Екс градоначалникот Ристески дозволил да пропаднат 100 милиони денари од ненаплатени комунални такси

Прес конференција на Елена Ташкоска, член на Советот на Општина Прилеп од редовите на СДСМ и коалицијата: Со секој нов ден, на виделина излегуваат нови докази за катастрофалните последици од 12 годишното владеење на Марјан Ристески и ВМРО-ДПМНЕ. Во многу наврати досега сме предупредувале, дека Ристески неодговорно и популистички ги …

Прочитајте повеќе »

Истражување: Изборниот систем e сериозен извор на кризи во Македонија

Истражување: Изборниот систем e сериозен извор на кризи во Македонија

Изборниот систем, ваков каков што е сега, е сериозен извор на кризи во земјава. Ова е генералниот заклучок од истражувањето на Фондацијата „Метаморфозис“ во рамките на регионален проект за оцена на исполнувањето на политичките критериуми за пристапување на земјите од Западен Балкан кон Европската Унија. Истражувањето, кое е правено врз …

Прочитајте повеќе »