Македонија

Вести и новости од Македонија.

Могерини: Вратени сте на патот кон ЕУ, славете па вратете се на работа

Премиерот Зоран Заев денеска на прес-конференција со високата претставничка на ЕУ, Федерика Могерини изјави Македонија заслужено добила чиста препорака за почеток на преговорите со ЕУ. -За десет месеци постигнавме голем напредок во евроинтеграцискиот процес. Вреднувани се реформите во повеќе клучни области, како и политиките на пријателство и добрососедство. Го затворивме …

Прочитајте повеќе »

Мицкоски му кажал на Хан дека во Македонија има корупција и неефикасни институции

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска во партиското седиште се сретнал со еврокомесарот за соседска политика и проширување, Јоханес Хан, со кого разговарал за извештајот на Европската комисија кој се однесува на интеграцискиот процес на Македонија кон Европската Унија и за состојбите во државата од економски и политички аспект. Од …

Прочитајте повеќе »

Коѕиас: Нема доволно време Македонија во јуни да стане членка на НАТО

На следниот НАТО самит во јули, Македонија нема да стане членка, бидејќи временскиот период е краток, изрази шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас во интервју за грчкото радио „247“. Според Коѕиас, договорот треба да се ратификува на различни начини, а веќе е април. – Тие сакаат да распишат референдум. За …

Прочитајте повеќе »

Џафери: Следува период за имплементација на законите и политички дијалог

Извештајот е позитивен, безусловен, со препорака за определување датум за почнување преговори за членство во ЕУ. Ова е достигнување на сите во Република Македонија, а посебно на граѓаните, кои стрпливо дадоа поддршка за сите напори кои беа преземани од политичките партии, Собранието и Владата, истакна претседателот на Парламентот Талат Џафери …

Прочитајте повеќе »

Судот одлучи на Јанкулоска да и се суди одвоено за „Тенк“

Судот ја одвои постапката за екс министерката за внатрешни, Гордана Јанкулоска, за случајот на СЈО „Тенк“ за набавката на луксузниот мерцедес од 600 илјади евра. Таа денеска не дојде на закажаното рочиште, а нејзините адвокати доставија боледување од приватна болница за отворено боледување поради ризична бременост. СЈО предложи неа да …

Прочитајте повеќе »

Градоначалникот на Прилеп Илија Јованоски, изрази сочувство до семејството на Весна Ангелеска

Градоначалникот на Прилеп, Илија Јованоски денеска им изрази жалење, сочувство и поддршка на членовите на семејството на советничката, Весна Ангелеска, по веста за нејзината ненадејна смрт.   „Веста за ненадејната смрт на почитуваната Весна Ангелеска ја примивме со огромна тага.  Не само како советничка во овој состав на општинскиот Совет, туку и …

Прочитајте повеќе »

Почина Весна Ангелеска, член на Совет на Општина Прилеп

Весна Ангелеска, советничка во Советот на Општина Прилеп почина денеска на 50 годишна возраст. Ангелеска е родена во Прилеп на 05.10.1967 година. Дипломирала на Педагошки факултет 1995 година. Од 2009. таа беше магистер по Маркетинг менаџмент на Економскиот факултет во Прилеп. Членка е на о.о. на СДСМ –Прилеп од 1993 …

Прочитајте повеќе »

Не се гледа крајот на реконструкцијата на стадионот во Прилеп

Според планираните активности, требаше да биде поставена нова природна трева и рефлектори за одигрување на натпреварите во вечерните термини, но градежните работи се оддолжија поради низа пропусти. Претходната локална власт погрешно ја направила проектната документација, згрешила во процедурата, при планирањето и координирањето на реконструкцијата. Без решение за градба биле поставени …

Прочитајте повеќе »