Македонија

Вести и новости од Македонија.

Собранието денеска ќе расправа за одземање на пратеничкиот мандат на Груевски

Собранието денеска ќе расправа за одземање на пратеничкиот мандат на Груевски

Собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања денеска со почеток од 11 часот ќе расправа за барањето од судот за одземање на пратеничкиот мандат на Никола Груевски заради издржување на двегодишната затворска казна за предметот „Тенк“ на Специјалното јавно обвинителство. Претседателот на Комисијата, Павле Богоевски во петокот го доби барањето …

Прочитајте повеќе »

Соработка на иноваторите од Македонија и Франција

Соработка на иноваторите од Македонија и Франција

Амбасадорот на Франција, Н.Е. Кристиан Тимоние, директорот на Францускиот институт во Скопје, Емануел Рембер и аташето за култура, Бранко Чобанов најавија одлична соработка со Факултетот за електротехника и информациски технологии при посетата на Центарот за трансфер на технологии и иновации – ИНОФЕИТ. Домаќините, професор д-р Димитар Ташковски, како декан на …

Прочитајте повеќе »

Град Скопје ќе прави мобилна апликација за споделување превоз заради намалување на загадувањето

Град Скопје ќе прави мобилна апликација за споделување превоз заради намалување на загадувањето

Град Скопје планира апликација за мобилни телефони за оперативните системи Андроид и ИОС, со која скопјани ќе може да се организираат и да се договараат за заеднички превоз со автомобил, како една од мерките за намалување на загадувањето на воздухот. Огласот за изработувач на апликациите е распишан во петокот, планирани се …

Прочитајте повеќе »

План 18 за заокружување на функционален институционален и правен систем

План 18 за заокружување на функционален институционален и правен систем

Планот 18, за реформи во клучните стратешки области како владеење на правото, безбедносни служби и јавна администрација, е усвоен на редовната седница на Владата од 30.10.2018 година. Остануваме на нашата определба за инклузивност, каква што имавме и во однос на Планот 3-6-9. Отворени сме за соработка со стручната и академската …

Прочитајте повеќе »

101 седница на Владата: Иницирани законски измени за решавање на проблемот со бездомните кучиња, се отвора граничниот премин „Маркова нога“

101 седница на Владата: Иницирани законски измени за решавање на проблемот со бездомните кучиња, се отвора граничниот премин „Маркова нога“

Владата на Република Македонија на 101-вата седница иницираше измени на Законот за здравствена заштита и благосостојба на животните. Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство е задолжено заедно со Агенцијата за храна и ветеринарство, со ЗЕЛС, како и во соработка со граѓанските организации за правата на животните, во најкус период да …

Прочитајте повеќе »

Нов асфалт на „Андон Слабејко“

Нов асфалт на „Андон Слабејко“

Граѓаните на Општина Прилеп добија уште една асфалтирана улица по највисоки стандарди. Изминатите денови на улицата „Андон Слабејко“ беше поставен нов слој на асфалт, со што оваа улица од централното градско подрачје доби нов лик и сега овозможува подобри услови за возачите и пешаците. „Се наоѓаме на улицата „Андон Слабејко“ …

Прочитајте повеќе »

Министрите Манчевски и Дескоска на годишната конференција на УПОЗ

Министрите Манчевски и Дескоска на годишната конференција на УПОЗ

Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски и министерката и заменик-министерот за правда Рената Дескоска и Оливер Ристовски, се обратија на годишната конференција во организација на Синдикатот на работниците од управата, правосудните органи и здруженија на граѓаните на РМ- УПОЗ. Министерот Манчевски се осврна на заложбите за изготвување на …

Прочитајте повеќе »

100-та седница на Владата: На Собранието ќе му биде доставен новиот текст на предлогот за ребаланс на Буџетот за 2018 година

100-та седница на Владата: На Собранието ќе му биде доставен новиот текст на предлогот за ребаланс на Буџетот за 2018 година

На денешната 100-та седница на Владата на Република Македонија, на предлог на Министерството за финансии, ги разгледа и усвои амандманите на ребалансот на Буџетот за 2018 година предложени на комисиската расправа во Собранието на Република Македонија. Осумте амандмани на седницата на Владата на РМ се прифатени како дополнување на Предлогот …

Прочитајте повеќе »