Македонија

Вести и новости од Македонија.

Тажни вести за новинарите: Граѓаните малку им веруваат и сметаат дека не се независни

Тажни вести за новинарите: Граѓаните малку им веруваат и сметаат дека не се независни

Половина од анкетираните граѓани, или 50,4 проценти сметаат дека медиумите во Македонија се зависни, а само 15 отсто велат дека медиумите во земјава се независни, покажуваат резултатите од истражувањето на јавното мислење „Перцепции на граѓаните за медиумите и надворешната политика“, спроведено од ИПСОС Македонија, нарачано од Медиумската програма во Југоисточна …

Прочитајте повеќе »

Средба на министерот Сугарески со амбасадорот на Велика Британија, Рејчел Галовеј

Средба на министерот Сугарески со амбасадорот на Велика Британија, Рејчел Галовеј

Министерот за транспорт и врски  Горан Сугарески, оствари работна средба со амбасадорот на Велика Британија  во Република Македонија, Рејчел Галовеј. На средбата министерот Сугарески ја информираше британската амбасадорка за инфраструктурните проекти што се реализираат во Република Македонија како и реформските закони што се спроведуваат во насока на усогласување со Европската …

Прочитајте повеќе »

Мијалков: Христијане, играш двојно, лажеш, лицемер си и немаш капацитет

Мијалков: Христијане, играш двојно, лажеш, лицемер си и немаш капацитет

Поранешниот шеф на УБК и висок функционер во ВМРО-ДПМНЕ кој неодамна беше исклучен од партијата, Сашо Мијалков, му пиша второ писмо на актуелниот лидер на партијата, Христијан Мицкоски. Според Мијалков, ниедно претходно раководство на ВМРО не доживеало ваков срам на меѓународна сцена од сестринските партии кои се дел од Европската …

Прочитајте повеќе »

Костадинов: Протестите пред судот и нападите кон пратениците потврдуваат дека пионот Мицкоски го брани криминалот на менторот Груевски

Костадинов: Протестите пред судот и нападите кон пратениците потврдуваат дека пионот Мицкоски го брани криминалот на менторот Груевски

Изјава за медиуми на Костадин Костадинов, пратеник и портпарол на СДСМ: Почитувани граѓани, Единствениот фокус на антизападниот пион Христијан Мицкоски останува одбраната на криминалот на Никола Груевски. Протестите пред Судот во Скопје и собирите пред домови на пратеници, организирани од антинародното раководство на ВМРО-ДПМНЕ го потврдуваат тоа, ја покажуваат спрегата …

Прочитајте повеќе »

Железничкиот сообраќај Табановце – Гевгелија се одвива непречено, саниран дефектот на бетонскиот мост на Црна Река

Железничкиот сообраќај Табановце – Гевгелија се одвива непречено, саниран дефектот на бетонскиот мост на Црна Река

Владата на Република Македонија ја споделува со јавноста информацијата дека железничкиот сообраќај од Табановце – Скопје – Велес – Гевгелија на коридорот 10 се одвива непречено. Комплетно се санирани штетите на бетонскиот мост на Црна Река на железничката пруга којашто се наоѓа меѓу станицата Градско и крстосницата Кукуричани. Санацијата и …

Прочитајте повеќе »

Хан: На Мицкоски му кажав дека Договорот од Преспа мора да се реализира

Хан: На Мицкоски му кажав дека Договорот од Преспа мора да се реализира

Еврокомесарот Јоханес Хан вчера на конгресот на Европските народни партии (ЕПП) во Хелсинки се сретнал со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, а по средбата на „Твитер“ напиша дека му нагласил на Мицкоски дека Договорот од Преспа мора да се реализира. Тој рече и дека Мицкоски ветил дека нема да ја …

Прочитајте повеќе »

Заев на 70 годишнината од основањето на ИНИ: Историјата да им служи на животот и иднината, а не на поделбите и омразите

Заев на 70 годишнината од основањето на ИНИ: Историјата да им служи на животот и иднината, а не на поделбите и омразите

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев се обрати вчера вечер на Свечената академија по повод 70 години од основањето на Институтот за национална историја, која се одржа во Македонската академија на науките и уметностите. „Имам чувство дека сите ние вечерва сме дел од историјата на нашата државност, имајќи …

Прочитајте повеќе »

Витаминка се претставува на саемот Интерфуд & Дринк во Софија

Витаминка се претставува на саемот Интерфуд & Дринк во Софија

– Витаминка од денеска се претставува на саемот Интерфуд & Дринк кој од 7 до 10 ноември по 17 пат се одржува во Софија. Овој меѓународен саем е најголема саемска манифестација за прехранбена индустрија во Бугарија и истовремено е еден од најпрестижните настани во прехранбената индустрија во Југоисточна Европа па …

Прочитајте повеќе »