Македонија

Вести и новости од Македонија.

Јавниот долг се зголемил за повеќе од три пати за десет години (инфографик)

Јавниот долг се зголемил за повеќе од три пати за десет години (инфографик)

Влегува ли Македонија во должнички вртлог имајќи предвид што секоја година од домашни и од странски извори мора да се позајмуваат пари за да се вратат старите долгови и да се покријат буџетските расходи е прашање на кое е извесен потврден одговор, ако се земе предвид дека и по промената …

Прочитајте повеќе »

СДСМ Прилеп: Екс градоначалникот Ристески дозволил да пропаднат 100 милиони денари од ненаплатени комунални такси

СДСМ Прилеп: Екс градоначалникот Ристески дозволил да пропаднат 100 милиони денари од ненаплатени комунални такси

Прес конференција на Елена Ташкоска, член на Советот на Општина Прилеп од редовите на СДСМ и коалицијата: Со секој нов ден, на виделина излегуваат нови докази за катастрофалните последици од 12 годишното владеење на Марјан Ристески и ВМРО-ДПМНЕ. Во многу наврати досега сме предупредувале, дека Ристески неодговорно и популистички ги …

Прочитајте повеќе »

Истражување: Изборниот систем e сериозен извор на кризи во Македонија

Истражување: Изборниот систем e сериозен извор на кризи во Македонија

Изборниот систем, ваков каков што е сега, е сериозен извор на кризи во земјава. Ова е генералниот заклучок од истражувањето на Фондацијата „Метаморфозис“ во рамките на регионален проект за оцена на исполнувањето на политичките критериуми за пристапување на земјите од Западен Балкан кон Европската Унија. Истражувањето, кое е правено врз …

Прочитајте повеќе »

Започна откупот на тутунот, 4.700 договори повеќе од ланската реколта

Започна откупот на тутунот, 4.700 договори повеќе од ланската реколта

Денеска започна откупот на тутунот од реколтата 2018 година. Според базата на податоци на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, до денеска се отворени 195 откупни пунктови, на кои што тутунарите можат да го предаваат тутунот. Во годинешната реколта се засеани 14.802 хектари со тутун, а склучени се 34.104 договори …

Прочитајте повеќе »

Локвенец: Поголеми плати во сите сектори, повеќе пари кај граѓаните

Локвенец: Поголеми плати во сите сектори, повеќе пари кај граѓаните

Прес конференција на Хари Локвенец, пратеник од СДСМ и коалицијата: Почитувани граѓани, Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра живејачка за сите. Платите ќе растат во сите сектори. За да се зголеми мотивацијата, да се заштити професионалното достоинство да …

Прочитајте повеќе »

„Еуромакс Ресоруцес“ ги претстави мерките за заштита на животната средина предвидени во проектот за рудникот Иловица-Штука

„Еуромакс Ресоруцес“ ги претстави мерките за заштита на животната средина предвидени во проектот за рудникот Иловица-Штука

Компанијата Еуромакс Ресоруцес, концесионер на проектот Иловица – Штука, пред речиси 200 жители од општините Босилово и Ново Село ги претстави економските придобивки и мерките за заштита на животната средина и на здравјето на луѓето предвидени во проектот за рудникот Иловица-Штука. Со тоа Еуромакс продолжува со континуираните информативни средби со …

Прочитајте повеќе »

Вицепремиерот Анѓушев на работен појадок со Канцеларот Курц и премиерите од Западен Балкан

Вицепремиерот Анѓушев на работен појадок со Канцеларот Курц и премиерите од Западен Балкан

Заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања и координација со економските ресори, Кочо Анѓушев денеска присуствуваше на официјален работен појадок кој го организираше Канцеларот на Австрија, Себастијан Курц за премиерите од Западен Балкан кои ќе учествуваат на 15-тиот Виенски економски форум. Како главна тема на којашто разговараа Канцеларот Курц …

Прочитајте повеќе »

Евтина струја или чиста животна средина?

Евтина струја или чиста животна средина?

Најголемиот дел од производството на електрична енергија во Македонија е нееколошко и се потпира на јаглен. Упатените порачуваат да се инвестира во филтри и да се избере ресурс кој помалку загадува. Според нив, Македонија има потенцијал производството во целост да се потпира на обновливи извори. Македонија во најголем дел се …

Прочитајте повеќе »