Македонија

Вести и новости од Македонија.

Тевдовски: Со ребалансот на Буџетот им се помага на општините да ги намалат долговите

Тевдовски: Со ребалансот на Буџетот им се помага на општините да ги намалат долговите

Целта на Предлог Ребалансот на Буџетот за 2018 година е да се направат корекции на расходната страна за да се обезбеди финансиска поддршка за општините за отплата на дел од долговите. Ова го истакна министерот за финансии Драган Тевдовски на денешната прес-конференција, по повод усвојувањето на Предлог ребалансот од страна …

Прочитајте повеќе »

Морачанин ќе ја наследи Поповска на чело на ДОМ

Морачанин ќе ја наследи Поповска на чело на ДОМ

Кадровата комисија на ДОМ ја поддржа актуелната пратеничка Маја Морачанин за кандидат за претседател на партијата, како предлог од општински организации, МОДОМ, Форумот на жените и Извршниот одбор, по што предлогот ќе оди на конечно утврдување пред Централниот одбор, последен пред Конгресот на 28 октомври 2018 година, информираат од партијата. …

Прочитајте повеќе »

Владата донесе одлука да достави Предлог за ребаланс на Буџетот за 2018 година до Собранието на Република Македонија

Владата донесе одлука да достави Предлог за ребаланс на Буџетот за 2018 година до Собранието на Република Македонија

Владата на Република Македонија, на 94-та вонредна седница што ја одржа синоќа, го разгледа и усвои Предлогот за изменување и дополнување на буџетот на Република Македонија за 2018 година. Оваа одлука Владата на РМ ја донесе врз основа на фискалните движења кои ја создадоа потреба од минимално прилагодување на Буџетот на …

Прочитајте повеќе »

Бујар Османи: Убеден сум дека истрагата ќе потврди дека секогаш сум работел според законите

Бујар Османи: Убеден сум дека истрагата ќе потврди дека секогаш сум работел според законите

Интегрален текст од прес-конференцијата на Заменик на претседателот на Владата, задолжен за европски прашања, Бујар Османи: Почитувани, Веќе неколку дена откако, во рамките на нивната истрага од страна на СЈО го спомнаа моето име, постојано до мене пристигнуваат бројни прашања, како од мои блиски луѓе – роднини, пријатели, така и …

Прочитајте повеќе »

Надница за страв

Надница за страв

Веројатно го знаете оној легендарен филм на Анри-Жорж Клузо од 1953 година „Надница за страв“ со феноменалниот Ив Монтан. Приказната е класична за трилер – четворица Европејци кои останале без пари на крајот од светот некаде во Мексико се нафаќаат по едно беспаќе да пренесат два камиона полни со нитроглицерин, …

Прочитајте повеќе »

Заев до пратениците: НАТО и ЕУ не’ обединуваат во во политичка, етничка и религиска смисла

Заев до пратениците: НАТО и ЕУ не' обединуваат во во политичка, етничка и религиска смисла

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев се обрати пред Комисијата за уставни прашања во Собранието на Република Македонија и на денешното продолжение на седницата, каде е во тек дебата за Предлогот за пристапување кон измени на Уставот на Република Македонија. Премиерот Заев ги повика пратениците да се фокусираат …

Прочитајте повеќе »

Битола: Се реализира последната фаза од реконструкцијата на улицата „Климент Охридски“

Битола: Се реализира последната фаза од реконструкцијата на улицата „Климент Охридски“

Во тек е последната фаза од комплетната инфраструктурна реконструкција на улицата „Климент Охридски“, на потегот од ул. „Партизанска“ до ул. „Солунска“. По завршувањето на подземните активности, каде што КЈП „Нискоградба“ ја реконструираше канализационата мрежа, а ЈП „Водовод“ изврши промена на старите азбестно-цементни цевки во водоводната мрежа со нови полипропиленски цевки, …

Прочитајте повеќе »

Информативна сесија за користење на фондовите од Програмата „Креативна Европа на ЕУ“

Информативна сесија за користење на фондовите од Програмата „Креативна Европа на ЕУ“

Денеска во Прилеп се одржа информативна сесија за програмата „Креативна Европа“, за двете подпрограми„ Култура“ и „Медиа на ЕУ“. Информативната сесија е дел од серијалот настани кои ги реализираат Делегацијата на ЕУ, Министерството за култура и Агенцијата за филм на Република Македонија, со цел потенцијалните апликанти од културниот, креативниот и …

Прочитајте повеќе »