Македонија

Вести и новости од Македонија.

Ременски: Почнати се подготoвки за попис на населението

Според мои информации, во тек се подготовки за да почне подготовката за пописот, изјави пратеничката на СДСМ, Фросина Ташевска Ременски во вчерашното гостување на дебатната емисија „Клик плус“ на ТВ21. -Но да не се залажуваме дека процентуално врзаните права, кои се стекнати права, ќе можеме да ги спуштиме – рече …

Прочитајте повеќе »

Почнува судењето „Титаник 3“ за функционери на ДУИ

Во Основен суд Скопје 1 денеска ќе почне судењето на случајот на Специјалното јавно обвинителство „Титаник 3“ за изборни нерегуларности. Овој случај е првиот на СЈО во кој се обвинети функционери на ДУИ – Ејуп Алими и Исмет Гури. СЈО ги товари за уништување изборен материјал. Во истиот суд денеска …

Прочитајте повеќе »

Адвокатот на Груевски тврди дека ќе имало кривично дело ако не се срушел „Космос“

Ниту Никола Груевски, ниту Миле Јанакиески како ни Елисавета Најдовска и Насер Ралев кои ги застапувам не го извршиле кривичното дело кое им се става на товар. Ова на денешното рочиште за случајот „ТНТ“ го кажа адвокатот Димитар Дангов. – Груевски ниту самостојно, ниту во договор со Јанакиески не го …

Прочитајте повеќе »

Прилеп: Безмилосно се крчмел имотот на „Пазари“

Поради сериозна беспарица во моментов не може да се размислува за каква било модернизација или за посериозни инвестиции во јавното комунално претпријатие, вели Илиески. Пишува Зоран Милошески, Прилеп Недомаќинско работење, долгови кон вработените, крчмење на имотот, уништен лик на еден од најубавите пазари во државата, тоа е она што го …

Прочитајте повеќе »

Милионски загуби и расипани автобуси за градскиот превоз – тешка состојба во ЈП ПУП

Гледано од финансиски аспект, Јавното претпријатие за просторни и урбанистички планови (ЈП ПУП) се наоѓа во крајно тешка состојба. По завршната сметка за 2017 година, евидентирани се загуби од 5 милиони денари, а обврските на претпријатието изнесуваат околу 10 милиони денари. Во исто време, состојбата на возниот парк што се …

Прочитајте повеќе »

Девет заразени со морбили во Македонија, се препорачува вакцинирање

Комисијата за заразни болести при Министерството за здравство денеска одржа редовна работна средба, со цел, согледување на состојбата со морбили во соседството и во европскиот регион, како и состојбата со морбили во државата. Од таму информираат дека, во Македонија оваа година досега се регистрирани девет случаи со морбили, од кои …

Прочитајте повеќе »

Тимоние: Препораката за ЕУ виси поради начинот на донесување на законот за јазиците

Францускиот амбасадор Кристијан Тимоние за СДК.мк вели дека може да се проблематизира безусловната препорака за почеток на преговорите за членство во ЕУ, поради тоа што без минимум консензус и без цивилизирана дискусија вчера беше донесен Законот за употреба на јазиците во Собранието. – Вчера беше разочарувачки ден бидејќи видовме настани за …

Прочитајте повеќе »

Општинскиот буџет во неликвидна состојба, но нема да има застој во реализација на планираните проекти

Со едногласна одлука, членовите на општинскиот Совет на денешната седница ја изгласаа Годишната сметка на ЕЛС Општина Прилеп. Советниците расправаа и за Годишниот извештај на Општина Прилеп за 2017 година, кој беше усвоен со 16 гласови ‘за’ и 11 воздржани. На седницата присуствуваше и градоначалникот Илија Јованоски, кој во своето …

Прочитајте повеќе »