Македонија

Вести и новости од Македонија.

Мијалков: Христијане, играш двојно, лажеш, лицемер си и немаш капацитет

Мијалков: Христијане, играш двојно, лажеш, лицемер си и немаш капацитет

Поранешниот шеф на УБК и висок функционер во ВМРО-ДПМНЕ кој неодамна беше исклучен од партијата, Сашо Мијалков, му пиша второ писмо на актуелниот лидер на партијата, Христијан Мицкоски. Според Мијалков, ниедно претходно раководство на ВМРО не доживеало ваков срам на меѓународна сцена од сестринските партии кои се дел од Европската …

Прочитајте повеќе »

Костадинов: Протестите пред судот и нападите кон пратениците потврдуваат дека пионот Мицкоски го брани криминалот на менторот Груевски

Костадинов: Протестите пред судот и нападите кон пратениците потврдуваат дека пионот Мицкоски го брани криминалот на менторот Груевски

Изјава за медиуми на Костадин Костадинов, пратеник и портпарол на СДСМ: Почитувани граѓани, Единствениот фокус на антизападниот пион Христијан Мицкоски останува одбраната на криминалот на Никола Груевски. Протестите пред Судот во Скопје и собирите пред домови на пратеници, организирани од антинародното раководство на ВМРО-ДПМНЕ го потврдуваат тоа, ја покажуваат спрегата …

Прочитајте повеќе »

Железничкиот сообраќај Табановце – Гевгелија се одвива непречено, саниран дефектот на бетонскиот мост на Црна Река

Железничкиот сообраќај Табановце – Гевгелија се одвива непречено, саниран дефектот на бетонскиот мост на Црна Река

Владата на Република Македонија ја споделува со јавноста информацијата дека железничкиот сообраќај од Табановце – Скопје – Велес – Гевгелија на коридорот 10 се одвива непречено. Комплетно се санирани штетите на бетонскиот мост на Црна Река на железничката пруга којашто се наоѓа меѓу станицата Градско и крстосницата Кукуричани. Санацијата и …

Прочитајте повеќе »

Хан: На Мицкоски му кажав дека Договорот од Преспа мора да се реализира

Хан: На Мицкоски му кажав дека Договорот од Преспа мора да се реализира

Еврокомесарот Јоханес Хан вчера на конгресот на Европските народни партии (ЕПП) во Хелсинки се сретнал со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, а по средбата на „Твитер“ напиша дека му нагласил на Мицкоски дека Договорот од Преспа мора да се реализира. Тој рече и дека Мицкоски ветил дека нема да ја …

Прочитајте повеќе »

Заев на 70 годишнината од основањето на ИНИ: Историјата да им служи на животот и иднината, а не на поделбите и омразите

Заев на 70 годишнината од основањето на ИНИ: Историјата да им служи на животот и иднината, а не на поделбите и омразите

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев се обрати вчера вечер на Свечената академија по повод 70 години од основањето на Институтот за национална историја, која се одржа во Македонската академија на науките и уметностите. „Имам чувство дека сите ние вечерва сме дел од историјата на нашата државност, имајќи …

Прочитајте повеќе »

Витаминка се претставува на саемот Интерфуд & Дринк во Софија

Витаминка се претставува на саемот Интерфуд & Дринк во Софија

– Витаминка од денеска се претставува на саемот Интерфуд & Дринк кој од 7 до 10 ноември по 17 пат се одржува во Софија. Овој меѓународен саем е најголема саемска манифестација за прехранбена индустрија во Бугарија и истовремено е еден од најпрестижните настани во прехранбената индустрија во Југоисточна Европа па …

Прочитајте повеќе »

Тодоров: Со Хан зборував за потребата од демократизација во ВМРО-ДПМНЕ

Тодоров: Со Хан зборував за потребата од демократизација во ВМРО-ДПМНЕ

Поранешниот министер за здравство, Никола Тодоров, кој беше исклучен од ВМРО-ДПМНЕ, се сретна со еврокомесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Хан на маргините на самитот на Европската народна партија кој се случува во Хелсинки. Тодоров на неговиот профил на „Фејсбук“ објави фотографии од средбата со Хан и напиша дека …

Прочитајте повеќе »

Димитров: Реформите се за Македонија да стане функционална демократија

Димитров: Реформите се за Македонија да стане функционална демократија

Mинистерот за надворешни работи Никола Димитров на вчерашната средба во Берлин со Јан Хекер, советникот за надворешна политика на германската канцеларка Ангела Меркел, порачал дека реализацијата на реформите во Македонија се, пред се, за бенефит на самите граѓани и трансформација на земјата во кредибилна европска демократија. Притоа двајцата соговорници заеднички …

Прочитајте повеќе »