Македонија

Вести и новости од Македонија.

Прилепчани трчаа за помош и поддршка на своите сограѓани со церебрална парализа

На вечерашната рекреативна, хуманитарна трка за помош на лицата со церебрална парализа во Прилеп, учествуваа повеќе од 1.000 граѓани, кои со уплатата на котизацијата од 100 денари за учество на трката, го помагаат опремувањето на Дневниот центар за лица со церебрална парализа. Рекреативно донаторската трка беше во организација на Општина …

Прочитајте повеќе »

Beko во борба против дебелината кај децата во Македонија

Навиките во исхраната се стекнуваат уште од најмала возраст и директно влијаат на психо-физичкото здравје и развој на поединецот. Дури 31 проценти од машките деца и 29 проценти од девојчињата во Македонија имаат телесна тежина поголема од предвидената за нивната возраст. Од нив, 16 отсто од машките и 13 отсто …

Прочитајте повеќе »

Министрите Манчевски и Царовска на конференција во Мароко

Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски и министерката за труд и социјална политика Мила Царовска, се обратија на министерската конференција што се одржува во Маракеш, Мароко, во рамки на меѓународниот форум за јавна администрација на тема: “Трансформирање на власта за остварување на целите за одржлив развој”, во организација …

Прочитајте повеќе »

Повеќе од 1.000 пријавени за утрешната хуманитарна трка „Трчаме заедно за лицата со церебрална парализа“

Утревечер, недела 24.06.2018, со почеток во  19:30 часот, ќе се одржи рекреативно донаторската трка во должина од 5 км во централното градско подрачје, под мото „Трчаме заедно за лицата со церебрална парализа“. Овој настан е во организација на Општина Прилеп, „ГЕНТЕРМ Македонија“,  „Комфи Ангел“  и Регионалната канцеларија на Стопанската комора. Пријавени се …

Прочитајте повеќе »

Заев се сретна со добитникот на Нобеловата награда за физиологија и медицина, Ферид Мурад

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од министерот за надворешни работи, Никола Димитров и министерот задолжен за дијаспора, Едмонд Адеми, оствари средба со добитникот на Нобеловата награда за физиологија и медицина, Ферид Мурад. На средбата се разговараше за визиите на Владата за мултиетничко општество – едно општество …

Прочитајте повеќе »

Македонски круг со креда

Несакајќи, Мицкоски признава дека Иванов е вистинскиот лидер на опозицијата а не тој. За лидерот треба да се жртвуваат животите. А тој бил подготвен на тоа. Има една сцена во епизодата „Осамени души“ од втората сезона на неповторливата серија „Твин пикс“, кога агентот Дејл Купер дознава дека мистериозниот Боб убил …

Прочитајте повеќе »

Заев во посета на Австрија и Полска

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од владина делегација, на 26 јуни ќе отпатува во официјална посета на Република Австрија, а на 27 јуни во работна посета на Република Полска. Во Виена, премиерот Заев ќе има средба со федералниот канцелар на Република Австрија, Себастијан Курц, по што …

Прочитајте повеќе »

Одговори на Заев на новинарски прашања: Пристигаат поединечните поддршки на препораката за датум за преговори

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, за време на својата работна посета на отворањето на работите на експресниот пат Ранковце-Крива Паланка, одговараше на прашања на новинарите, што ги пренесуваме во целост: Премиере, во очекување сме на следната недела и реакцијата од ЕУ. Kои се вашите очекувања? Ќе добие …

Прочитајте повеќе »