Македонија

Вести и новости од Македонија.

Пензионерите кои имаат приходи само од ПИОМ, не треба да се регистрираат во УЈП

Пензионерите кои имаат приходи само од ПИОМ, не треба да се регистрираат во УЈП

Директорката на Управата за јавни приходи, Сања Лукаревска денеска информираше дека 300.000 граѓани се регистрирале преку системот е-регистрација, но и дека обврската за пензионерите се одложува до 2024 година, доколку нивните приходи се само од Фондот за пензиско и инвалидско осигурување. „Со новиот закон за личен доход се предвидува, во наредните …

Прочитајте повеќе »

Средба Заев-Мета: Меѓусебната почит и јакнењето на врските е позитивен фактор и од интерес на нашите граѓани

Средба Заев-Мета: Меѓусебната почит и јакнењето на врските е позитивен фактор и од интерес на нашите граѓани

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, придружуван од членови на неговиот Кабинет и од претставници на Министерството за надворешни работи, денеска се сретна со Претседателот на Република Албанија, Илир Мета. Претседателот Мета, заедно со неговата делегација, кои денеска се во нашата земја по повод празнувањето на Денот на …

Прочитајте повеќе »

EK: Потребни се објаснувања од Унгарија за одлуката да му се додели азил на Груевски

EK: Потребни се објаснувања од Унгарија за одлуката да му се додели азил на Груевски

Европската комисија го дели ставот на еврокомесарот за проширување Јоханес Хан дека одлуката да му се додели азил на Никола Груевски заслужува дополнителни објаснувања од страна на унгарските власти. – Нема бегање од владеењето на правото – изјави портпаролот на ЕК Маргаритис Шинас. Тој порача дека одлуката за доделување на …

Прочитајте повеќе »

Сугарески го презентираше предлог буџетот за транспорт и врски за 2019 година

Сугарески го презентираше предлог буџетот за транспорт и врски за 2019 година

Денеска во медија центарот на Владата на Република Македонија, министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески одржа прес-конференција на која го презентираше Буџетот на Министерството за транспорт и врски за 2019 година. Министерот Сугарески потенцираше дека Буџетот за 2019 година е развоен буџет, креиран во насока на задоволување на потребите …

Прочитајте повеќе »

Во недела Прилеп ќе биде домаќин на првиот меѓународен атлетски полумаратон

Во недела Прилеп ќе биде домаќин на првиот меѓународен атлетски полумаратон

Со организацијата на полумаратонот во должина од 21 километар и рекреативната трка на 5 километри, кои ќе се одржат во недела, 25 ноември низ улиците на градот, Прилеп влегува на атлетската карта на Македонија и поширокиот регион. Тоа е главната цел на организаторот на трките, Атлетско рекреативниот клуб „Лотус“ од …

Прочитајте повеќе »

Невладините организации бараат враќање на работа на укажувачите Лазаревски и Костовски

Невладините организации бараат враќање на работа на укажувачите Лазаревски и Костовски

Ѓорѓи Лазаревски и Ѕвонко Костовски, чие откривање на тајните прислушкувања доведе до оставка на премиерот Никола Груевски во 2016 година, треба веднаш да бидат вратени на работните позиции во државниот сектор, што ги изгубија како одмаздување за нивното дело, бараaт три невладини организации. „Транспаренси Интернешнл“-Македонија, Коалицијата за заштита на укажувачите …

Прочитајте повеќе »

Осумдесет отсто од дизелот го трошат камиони и автобуси (инфографик)

Осумдесет отсто од дизелот го трошат камиони и автобуси (инфографик)

Половина од возилата кои се учесници во сообраќајот возат на дизел, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. Дизел користат над 90 отсто од автобусите, 80 проценти од товарните возила и 48 отсто од автомобилите регистрирани во Македонија. „Речиси 80 отсто од дизел горивата кои се продаваат во Македонија се …

Прочитајте повеќе »

Дураки за загадувањето: Јас не се занимавам со граѓаните, Македонија не е Швајцарија

Дураки за загадувањето: Јас не се занимавам со граѓаните, Македонија не е Швајцарија

Министерот за животна средина и просторно планирање Садула Дураки вели дека „не се бави со граѓаните“, на прашање на телевизија „Сител“, за тужбата што граѓаните ја подготвуваат против државата заради здравствените последици кои ги трпат поради загадувањето. „Сега, јас не се бавам со граѓаните. Граѓаните може да се тужат, и тоа“, накратко …

Прочитајте повеќе »