Македонија

Вести и новости од Македонија.

Од утре и во БиХ само со лична карта

Од утре и во БиХ само со лична карта

Утре на сила ќе стапи Договорот меѓу Советот на министри на БиХ и Владата на Република Македонија за условите за патување на државјаните од двете земји, со кој се овозможува државјаните на БиХ и на Македонија да влегуваат во другата земја само со лична карта. Со ова, македонските државјани сега …

Прочитајте повеќе »

Ременски: Стратешките интереси, НАТО и ЕУ, се во фокусот на помирувањето и работата на Интерпартиската група

Ременски: Стратешките интереси, НАТО и ЕУ, се во фокусот на помирувањето и работата на Интерпартиската група

Изјава за медиуми на Фросина Ременски, потпретседателка на Собранието на Република Македонија и потпретседателка на СДСМ: „Морам да кажам дека примарниот дух на оваа дебата што се води помеѓу интерпартиската група се стратешките цели и интереси на Република Македонија, а тоа е заокружување на процесот на уставни измени, добивање на …

Прочитајте повеќе »

Во чест на Горан Стефановски, прилепскиот театар во Никшиќ ја одигра претставата „Љубовни пози на историјата“

Во чест на Горан Стефановски, прилепскиот театар во Никшиќ ја одигра претставата „Љубовни пози на историјата“

Синоќа во Никшиќ, Црна Гора, на Фестивалот на актерот, ансамблот на театарот „Војдан Чернодрински“  ја изведе претставата „Љубовни пози на историјата„ (Figurae , veneris, historiae) од Горан Стефановски, во режија на Наташа Поплавска, која прилепскиот театар ја изведе во чест на неодамна починатиот Горан Стефановски. Публиката и актерите со громогласен …

Прочитајте повеќе »

Одбележани 70 години од НП „Пелистер“

Одбележани 70 години од НП „Пелистер“

Во Хотелот „Молика“ се одржа свеченост по повод 70 годишнината на Националниот парк Пелистер. Обраќајќи се пред присутните, градоначалничката Наташа Петровска истакна дека и’ претставува особена чест и задоволство што се обраќа на одбележување на 70 години од основањето на првиот Национален парк во Република Македонија, Националнот парк Пелистер, но …

Прочитајте повеќе »

Има согласност за помирувањето, но не смеат да се поминат црвените линии, вели Заев

Има согласност за помирувањето, но не смеат да се поминат црвените линии, вели Заев

Премиерот, Зоран Заев по средбата со координативното тело за помирување и интеграција во Собранието изјави дека е постигната согласност за процесот на помирување и за изготвување законско решение. – Да оставиме сега на правните тимови кои под раководство на овие посебни групи ќе ги направат следните чекори. Ние денеска изразивме …

Прочитајте повеќе »

Унгарија: EП го пика носот каде што не му е место, Груевски ја бранеше Европа

Унгарија: EП го пика носот каде што не му е место, Груевски ја бранеше Европа

Откако Европскиот Парламент (ЕП) вчера при гласањето за резолуцијата за Македонија усвои и два амандмани за азилот на Никола Груевски во Унгарија, со кои се бара негова екстрадиција во Македонија, од Унгарија стаса остар одговор. Владиниот портпарол, односно Државниот секретар за меѓународна комуникација на кабинетот на унгарскиот премиер Виктор Орбан, …

Прочитајте повеќе »

За набавка на амбулантните возила, Филипче се повикува на стандард кој не постои

За набавка на амбулантните возила, Филипче се повикува на стандард кој не постои

Набавката на 12 амбулантни возила за Итната медицинска помош, и дистрибуција на шест од нив само во Скопје, е врз основа на критериумот дека „за 50 илјади жители треба да има едно амбулантно возило“. За овој критериум, Министерството за здравство и медиумите се повикуваат на Светската здравствена организација (СЗО), но …

Прочитајте повеќе »

Танц театар – перформанс пред Влада против загадувањето на воздухот

Танц театар – перформанс пред Влада против загадувањето на воздухот

Поради енормното загадување и загрозувањето на најелементарното право на децата – Правото на живот, група средошколци од Гостивар и Скопје, утре пред Влада ќе изведат перформанс со кој ќе го изразат својот револт од состојбата со загадувањето и непреземањето мерки за заштита на децата и младите. Перформансот е најавен во …

Прочитајте повеќе »