Македонија

Вести и новости од Македонија.

МТСП: До крајот на годината 60 отсто од децата извадени од институциите

МТСП: До крајот на годината 60 отсто од децата извадени од институциите

Министерството за труд и социјална политика известува дека планот, ниту едно дете под 18 години во Македонија да не биде сместено во социјална установа до 2020 година, чекор по чекор станува реалност. На крајот на 2018 година во нашите социјални установи ќе бидат сместени за 60 отсто помалку деца одошто …

Прочитајте повеќе »

Пописот остава простор за прекршување на Охридскиот договор и Уставот

Пописот остава простор за прекршување на Охридскиот договор и Уставот

Доколку при пописот на населението во 2020 година не се земе во предвид етничката припадност на населението, се ризикува пописот да пропадне како оној во 2011 година, а се отвора можноста во отсуство на официјални бројки да се играат игри со непроверени бројки, а со тоа би се нарушил принципот …

Прочитајте повеќе »

Сугарески во Брисел побара поддршка од ЕУ за реализација на инфраструктурните проекти

Сугарески во Брисел побара поддршка од ЕУ за реализација на инфраструктурните проекти

Mинистерот за транспорт и врски Горан Сугарески присуствува на вториот Министерски совет на ЕУ за Западен Балкан што се оддржува во Брисел во рамки на Договорот за основање на транспортната заедница. Во обраќањето пред присутните, Сугарески ја потенцираше важноста од примената на овој Договор, како основа за поврзување на Европската …

Прочитајте повеќе »

Хан: Малку е веројатно дека Груевски ќе биде екстрадиран

Хан: Малку е веројатно дека Груевски ќе биде екстрадиран

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, утрово пред почетокот на Советот на министри за надворешни работи на ЕУ рече дека не верува дека Никола Груевски ќе биде екстрадиран од Унгарија во Македонија. Запрашан дали ги поддржува амандманите на Европскиот Парламент во извештајот за Македонија во кои се бара Унгарија да го …

Прочитајте повеќе »

Одбележана 50 годишнината од збратимувањето на Битола и Епинал

Одбележана 50 годишнината од збратимувањето на Битола и Епинал

Делегација од Општина Битола, предводена од градоначалничката Наташа Петровска, викендов престојуваше во збратимениот град Епинал во Република Франција, на одбележувањето на празникот на заштитникот на градот, Св. Никола. Воедно, за време на прославата, беа одбележани и 50 години од збратимувањето на двата града. Во својот говор, за време на официјалниот …

Прочитајте повеќе »

Костадинов: Економските политики на Владата даваат резултат

Костадинов: Економските политики на Владата даваат резултат

Прес конференција на Костадин Костадинов, портпарол и пратеник на СДСМ: Успешните економски политики на Владата предводена од СДСМ даваат резултат. Растот на економијата, растот на БПД од 3 отсто во третиот квартал од оваа година потврдува: економијата е стабилизирана, расте, се движи во вистинска, нагорна линија. Граѓаните може да очекуваат …

Прочитајте повеќе »

Почнувајќи од оваа година, 8 декември, Св. Климент Охридски во Романија се прославува како Ден на македонскиот јазик

Почнувајќи од оваа година, 8 декември, Св. Климент Охридски во Романија се прославува како Ден на македонскиот јазик

Во присуство на високи претставници на романските државни институции, сенатори, пратеници, претставници на Друштвото на македоците во Романија и други поканети гости,  претставници на други национални малцинства, заедно со македонската делегација предводена од министерот во Владата на Република Македонија задолжен за дијаспора, Едмонд Адеми се прослави „Денот на македонскиот јазик …

Прочитајте повеќе »

Утре во Драмски театар комеморација за Горан Стефановски

Утре во Драмски театар комеморација за Горан Стефановски

Утре, понеделник 10 декември, во НУ Драмски театар Скопје со почеток во 12:00 часот, ќе одржи комеморација за Горан Стефановски. Покрај ансамблот на театарот, обраќање за делото на Горан Стефановски ќе имаат и претставници од МАНУ, Факултетот за драмски уметности, Филолошкиот факултет и Друштвото на писатели на Република Македонија.

Прочитајте повеќе »