Македонија

Вести и новости од Македонија.

Бегството на Грујо – срам за државата!

Бегството на Грујо - срам за државата!

Пишува: Зоран Милошески Воопшто не ме интересира кој е виновен што наместо во затвор, Грујо со украдени пари се башари во Унгарија. И зошто, впрочем, мене или некој друг простосмртник во државата, би го интересирало кој дозволи клептоманот да избега од државава? Зошто нам, на обичните граѓани, треба да ни …

Прочитајте повеќе »

За справување со аерозагадувањето Владата одобри првични 98 милиони денари

За справување со аерозагадувањето Владата одобри првични 98 милиони денари

На денешната седница на Владата на Република Македонија беше разгледан и усвоен предлог за план и мерки за утврдување Програма за намалување на аерозагадувањето во Република Македонија. Соодветно на тоа, на денешната седница е донесена одлука за измени и дополнување на Одлуката на Владата на РМ за утврдување на стратешките …

Прочитајте повеќе »

Вилма Русковска нов шеф на Обвинителството за организиран криминал

Вилма Русковска нов шеф на Обвинителството за организиран криминал

Советот на јавни обвинители денеска ја избра Вилма Русковска, обвинителката која го води случајот за насилствата од 27 април, за нов шеф на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција – Скопје. Покрај насилствата на 27 април, Русковска ги водеше и истрагите за „Диво Насеље“, „Змиско око“ …

Прочитајте повеќе »

Орбан: Го примивме Груевски, но не се мешаме во внатрешните работи на Македонија

Орбан: Го примивме Груевски, но не се мешаме во внатрешните работи на Македонија

Унгарскиот премиер Виктор Орбан, потврди дека поранешниот македонски премиер Никола Груевски е во Будимпешта и дека тамошните власти го обработуваат неговото барање за азил во согласност со домашните и меѓународните закони. „Никола Груевски поднесе барање за азил до надлежните унгарски власти. Поранешниот македонски премиер ја соопшти својата намера да поднесе …

Прочитајте повеќе »

Заев: Нема политички договор со Груевски, тој ќе се врати и ќе ја служи казната

Заев: Нема политички договор со Груевски, тој ќе се врати и ќе ја служи казната

Остро и категорично ги отфрлам сите шпекулации за каков било политички договор со Никола Груевски, порача премиерот Зоран Заев денеска, одговарајќи на новинарски прашања по прес-конференцијата со премиерот на Малта, Џозеф Мускат. Тој порача оти е убеден дека Груевски ќе се врати и ќе ја отслужи затворската казна. – Имаше …

Прочитајте повеќе »

Македонија има политичка и техничка поддршка од Малта на патот за ЕУ

Македонија има политичка и техничка поддршка од Малта на патот за ЕУ

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од министрите за надворешни работи Никола Димитров, за здравство Венко Филипче и Едмонд Адеми министерот без ресор, задолжен за дијаспора денеска се сретна со премиерот на Малта Џозеф Мускат, кој со владина делегација престојува во прва официјална посета на нашата земја. …

Прочитајте повеќе »

Битола: Одбележан Светскиот ден на дијабетесот

Битола: Одбележан Светскиот ден на дијабетесот

На иницијатива на наставничка во О.У. „Св.Климент Охридски“, која во својот клас има две деца со дијабет, на одбележувањето на Светскиот ден на дијабетесот 14 ноември, училиштето одлучи да се стави акцент на ова прашање кај детската популација, преку настанот „Подигнување на свеста за лицата со дијабетес 1“. Општина Битола, …

Прочитајте повеќе »

1ТВ во Будимпешта: Груевски еден од 20.000 ВИП азиланти на Орбан

1ТВ во Будимпешта: Груевски еден од 20.000 ВИП азиланти на Орбан

Екипата на 1ТВ во Будимпешта се јави од пред една од канцелариите на премиерот Виктор Орбан. Зградата се наоѓа веднаш спроти Парламентот и според информациите до кои дошле, токму во неа се наоѓа една од повеќето канцеларии на унгарскиот премиер. Екипата се обидела да влезе и да го побара Орбан …

Прочитајте повеќе »