Македонија

Вести и новости од Македонија.

Владата со конкретен чекор во поддршка на инвестициите од дијаспората

Соопштение на кабинетот на министерот задолжен за дијаспора, Едмонд Адеми: Оваа Влада од самиот нејзин почеток пред 10 месеци е посветена на институционален и темелен пристап на градењето на довербата и соработката со дијаспората.  И тоа го докажува со конкретни чекори и дела. Токму еден таков конкретен чекор беше денеска …

Прочитајте повеќе »

Прилепски „Комуналец“ со пролетна акција го средува градот

ЈКП  „Комуналец“ започна со пролетна акција, за да се исчисти градот од нафрланата ризла и сè што оставила зимата до престојните велигденски празнувања. Вработените во ЈКП  „Комуналец“,  покрај темелното чистење на ризлата,  почнаа и со миење на сите поголеми  сообрајкајници. „Акцијата за чистење на градот ја почнавме од  централното градско …

Прочитајте повеќе »

Османи: Очекувам безусловна препорака од Советот на ЕУ за почеток на преговорите

Валоризацијата на реформските напори на Македонија очекуваме да биде нотирана во претстојниот извештај на Европска комисија, од каде очекуваме и чиста и безусловна препорака од Советот на ЕУ за почеток на преговорите. Ова денеска го истакнал вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи кој е во работна посета на Брисел …

Прочитајте повеќе »

Помошникот државен секретар на САД, Вес Мичел, денеска во Скопје

Помошникот државен секретар за европски прашања на Стејт Департментот на САД, Вес Мичел денеска престојува во официјална посета на Скопје. Мичел ќе се сретне со премиерот Зоран Заев во Клубот на пратеници по што ќе дадат заедничка изјава за медиумите. – Посетата на високиот претставник на Стејт департментот е потврда …

Прочитајте повеќе »

Канческа Милевска не се чувствува виновна во случајот „Тендери“ за Музејот на ВМРО

Поранешната министерка за култура Елизабета Канческа Милевска рече дека не се чувствува виновна за кривичното дело што и се става на товар во случајот „Тендери“ на СЈО во кој таа е првообвинета. Канческа Мислевска на денешното рочиште кажа дека го разбира обвинението како текст, но не разбира на кој начин …

Прочитајте повеќе »

СЈО бара притвор за обвинет во „Шамарите“ бидејќи три пати не дошол на судење

Обвинителката на СЈО, Фатиме Фетаи, кога слушна денеска дека обвинетиот Милан Андоновски во случајот „Шамари“ за насилство во Општина Центар, по третпат не доаѓа на судење, побара мерка притвор против него, објави „СДК“. Претходните двапати не го оправдал отсуството, а денеска неговиот адвокат поднесе доказ од приватна лекарска ординација, која …

Прочитајте повеќе »

Во четврток ќе се одржи 11.Седница на Советот на Општина Прилеп

Во четврток, 15.03.2018 година, ќе се одржи 11. Седница на Советот на Општина Прилеп, со следниот предлог на дневен ред: Предлог- Годишна сметка на Буџетот на единицата на локалната самоуправа Прилеп за 2017 година. Предлог-Годишен извештај на Општина Прилеп за 2017 година. Предлог-Квартален Извештај за Извршување на Буџетот на Општина …

Прочитајте повеќе »

Автопатот Кичево – Охрид во сериозни проблеми, Кинезите поставуваат услови

Вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев вели дека зголемувањето на бруто-домашниот производ од 3,2 проценти за оваа година може да се постигне со поттикнување на градежништвото, но не во проекти како „Скопје 2014“, туку преку изградба на инфраструктурата. Тој додаде дека градежништвото стагнира или е во минус, бидејќи се наследени …

Прочитајте повеќе »