Македонија

Вести и новости од Македонија.

Екстерното се укина, државното никако да почне

Екстерното се укина, државното никако да почне

На почетокот на оваа учебна година, заменик-министерот за образование и наука Петар Атанасов најави дека државата ќе спроведе тестирање на државно ниво кое треба да ги замени екстерните тестови. Првото тримесечие од оваа учебна година измина, а сè уште е неизвесно од кога би почнало да се спроведува ова тестирање. …

Прочитајте повеќе »

Шешељ: Српските четници го обезбедуваа Груевски до граничниот премин меѓу Србија и Унгарија, Хоргош (видео)

Шешељ: Српските четници го обезбедуваа Груевски до граничниот премин меѓу Србија и Унгарија, Хоргош (видео)

Бегајќи од Македонија, Никола Груевски поминал низ Србија и на граничниот премин Хоргош влегол во Унгарија, изјави за ТВ „Хепи“, лидерот на Српската радикална партија, Војислав Шешељ. https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=VrB9ONsd0PQ „Најново е дека нашиот брат, Никола Груевски, замина од Македонија преку Србија во братска Унгарија. Кога се појави на границата со Србија, …

Прочитајте повеќе »

Времето денеска со повремени врнежи од дожд, а на повисоките места снег

Времето денеска со повремени врнежи од дожд, а на повисоките места снег

Времето денеска ќе биде сончево со умерена облачност која во текот на денот повремено ќе се зголемува. Доцна попладне ќе има повремени врнежи од дожд, а на повисоките места и на планините од снег, претежно во јужните и западните делови од земјата. Ќе дува умерен ветер од североисточен правец. Утринската …

Прочитајте повеќе »

Албански медиуми: Груевски излегол од Албанија со автомобил на унгарската амбасада

Албански медиуми: Груевски излегол од Албанија со автомобил на унгарската амбасада

Откако српскиот весник „Политика“ денеска излезе со верзија дека поранешниот македонски премиер Никола Груевски со лажен пасош ноќе ја минал македонско-албанската граница и стасал во амбасадата на Унгарија во Тирана, од каде одлетал за Будимпешта, влијателен портал на албански јазик изнесе друга верзија, повикувајќи се албанската полиција. Според порталот „Диалогплус“ „извештаите на …

Прочитајте повеќе »

Заев и Борисов: Нашите две земји се пример за новата реалност на Балканот

Заев и Борисов: Нашите две земји се пример за новата реалност на Балканот

Во Владата на Република Бугарија денеска се одржа билатерална средба помеѓу Претседателите на Владите на Република Македонија и Република Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов. По завршување на билатералната средба двајцата премиери дадоа изјави за медиумите. „Туку што завршивме уште една блиска и пријателска средба со мојот добар пријател и …

Прочитајте повеќе »

САД: Груевски да ја отслужи затворската казна во Македонија

САД: Груевски да ја отслужи затворската казна во Македонија

САД сметаат дека осудениот пратеник и експремиер Никола Груевски, кој бара политички азил во Унгарија, треба да ја отслужи затворската казна во својата земја, изјавил портпаролот на Стејт департментот за „Политико.еу“. „По темелен и транспарентен правен процес, Никола Груевски беше обвинет од македонскиот суд за злоупотреба на службената должност и …

Прочитајте повеќе »

Во Прилеп одржана инфо сесија за “Јавен повик за финансирање на предлог проекти“

Во Прилеп одржана инфо сесија за “Јавен повик за финансирање на предлог проекти“

Општина Прилеп во соработка со Фондот за иновации и технолошки развој, денеска во просториите на Општина Прилеп одржаа инфо сесија за повик за инструментот „Кофинансирани грантови за новоосновани трговски друштва: старт-ап и спин-оф“ за потенцијални апликанти. Инструментот е наменет за финансирање на ново основани, микро, мали и средни претпријатија (не постари од …

Прочитајте повеќе »

Заев на Startup Europe Summit 2018: Младите од Западен Балкан имаат потенцијал да имплементираат позитивни примери на стартап идеи

Заев на Startup Europe Summit 2018: Младите од Западен Балкан имаат потенцијал да имплементираат позитивни примери на стартап идеи

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев заедно со министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски и директорот на Фондот за иновации и технолошки развој, Јован Деспотовски присуствуваше на Стартап Самитот којшто се одржува во Софија, Република Бугарија, во организација на Европската Унија под покровителство на комесарката за …

Прочитајте повеќе »