Македонија

Вести и новости од Македонија.

Телефонски разговор Заев – Јункер за изземање на компаниите од Македонија од анти дампинг мерките за увоз на челик и алуминиум

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев разговараше телефонски со претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер. Разговорот доаѓа по иницијатива на премиерот Заев во однос на прашања од исклучителна важност за Република Македонија, да го информира претседателот на ЕК за реформските процеси во земјава, со кои се исполнуваат …

Прочитајте повеќе »

Брендот Брилијант се проширува, маслото Брилијант Омега 3 во продажба

Брилијант Омега 3 е новото масло за јадење од Витаминка кое е достапно на продажните места. Со појавата на Брилијант Омега 3, се зголемува производниот асортиман на фабриката во Штип, а брендот Брилијант ја зацврстува својата позиционираност на пазарот. Воведувањето на ова масло е инвестирање во проширување на производниот асортиман …

Прочитајте повеќе »

Нинџа: Сè беше под контрола на УБК и паравоениот штаб на ВМРО-ДПМНЕ

Упадот во Собранието на 27 април беше командуван од паравоениот штаб на ВМРО-ДПМНЕ. „За заедничка Македонија“ беше формирана од ВМРО-ДПМНЕ и имаше фиктивни водачи. На протестите на „За заедничка Македонија“ 80 отсто беа од ВМРО-ДПМНЕ, која ги даваше сите реквизити што се користеа. Сите водачи на протестите ги имам гледано …

Прочитајте повеќе »

Заев: Не отстапуваме од нашата заложба за борба против корупцијата

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев денеска учествуваше на Конференција посветена на антикорупциските процеси и проекти на Владата, институциите и граѓанското општество „За општество ослободено од корупција“ во организација на Цивил и Зелена Лупа. На конференцијата свои воведни обраќања имаа Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, …

Прочитајте повеќе »

Одржана првата работилница од проектот „Водоснабдување на Делчево“

Претставици од комуналните претпријатија од  Берово и Пехчево, претставници од месните заедници од Ѕвегор и Габрово, претставници од работните тимови од Општина Делчево и ЈПКД „Брегалница“ беа дел од првата работилница на која беше претставен проектот „Водоснабдување на Делчево“. Консултантите кои го имплементираат проектот од консултантската фирма ЕБП од Швајцарија …

Прочитајте повеќе »

Прва јавна расправа за нацрт амандманите во Владата на РМ: Предложените измени се од интерес на граѓаните, не го загрозуваат граѓанскиот концепт на Уставот на РМ и го штитат идентитетот

Во Владата на Република Македонија денеска се одржа првата од серијата дебати во рамките на јавната расправа за нацрт амандманите за уставни измени. Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев се заблагодари за големиот број присутни и за нагласениот интерес за вклучување во јавната расправа за прашањата што се …

Прочитајте повеќе »

Промовирана монографијата „15 години Инженерски прстен“

Инженерската институција на Македонија и Комората на овластени архитекти и овластени инженери, денес, ја промовираа монографијата „15 години Инженерски прстен“. Со промоција на монографијата, во Македонската академија на науките и уметностите, се одбележаа 15 години од првото доделување на Инженерскиот прстен, кој досега го добиле 150 најдобри студенти – инженери. …

Прочитајте повеќе »

Заев: Со Спасовски разговаравме за оставка како морален чин, ама не гледам таков пропуст

Убеден дека ако Груевски реши да „удира“, или како што тој знаеше да користи фраза „забивање нож во грбот на Македонија“, тој може да ја рани Македонија, но безбедноста не може да ја загрози, вели премиерот Зоран Заев во интервју за „Дојче Веле“. – Мислам дека нема да има безбедносни …

Прочитајте повеќе »