Македонија

Вести и новости од Македонија.

Заев и Ципрас телефонски разговарале еден час, утре повторно ќе се слушнат

Премиерите на Македонија и на Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас денеска го имале телефонскиот разговор што го најавија пред 10 дена како своевидна завршница на договорот за името. Како што информираат од Владата, Заев и Ципрас се слушнале во 14 и 15 минути по македонско време и разговарале околу …

Прочитајте повеќе »

Горивата поевтинуваат за 1,5 денари

Горивата од ноќеска на полноќ поевтинуваат за 1,5 денари по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Новата малопродажна цена на „еуросупер БС-95“ изнесува 72 денари за литар, „еуросупер БС-98“ ќе се продава за 74, a „еуродизел“ за 63,5 денари. Како причина за намалувањето на малопродажната цена на нафтените …

Прочитајте повеќе »

Општините ќе може да апицираат за 5 милиони евра за подобрување на услугите

Општините ќе може да аплицираат со капитални проекти за средства од Проектот за подобрување на општинските услуги, информираше министерот за финансии, Драган Тевдовски на отпочнувањето на градба на општинската зграда на Oпштина Арачиново. Тој најави дека ќе биде објавен јавен оглас за 5 милиони евра заеми преку проектот и ги …

Прочитајте повеќе »

Преку 70 милиони евра инвестиции во истокот само за изградба и реконструкција на патната мрежа

Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески денеска оствари работна посета на општина Кочани каде се сретна со градоначалникот Николчо Илијев и изврши увид во реконструкција на магистралниот пат Кочани –Делчево. Овој патен правец е со должина од 30, 6 километри, вредноста на инвестицијата е 6 милиони евра, средствата се …

Прочитајте повеќе »

Во дисперзираните паралелки на ООУ „Добре Јованоски“ има услови за непречена и безбедна настава

Сузана Дарковска, директор на ООУ „Добре Јованоски“ од Прилеп, на денешната прес коференција ги демантираше дезинформацииите во јавноста, дека во дисперзираните паралелки, кои што учат во објектот на поранешниот центар за цивилна и воена заштита во Прилеп, нема услови за настава. Според Дарковска не се точни наводите на невладината организација …

Прочитајте повеќе »

Заев се надева на решение на спорот со името пред Самитот на ЕУ

Премиерот Зоран Заев изрази надеж дека многу брзо ќе биде постигнато решение за спорот за името меѓу Македонија и Грција и оти тоа би можело да се случи пред Самитот на ЕУ закажан за 28 и 29 јуни. Тој денеска во Арачиново, каде што беше означен почетокот на проектот за …

Прочитајте повеќе »

Нинџа се предал на полицијата, однесен во затворот во Шутка

Сашо Василевски-Нинџа кој е обвинет за настаните на крвавиот четврток во Собранието се предал сам на полицијата и денеска дал исказ во кривичниот суд, од каде потоа бил пренесен во затворот во Шутка, дознава Слободен печат. Нинџа подолго време не беше достапен за органите на прогонот. Тој е познат по …

Прочитајте повеќе »

Двајца обвинети признаа вина за нападот врз Села

Обвинетите Цејо Горгиевски и Стојан Павловски признаа вина во судската постапка за случајот насилство за нападот врз Зијадин Села што се случи за време на упадот во Собрание на 27 април минатата година. Обвинетиот Павловски пред судот рече дека признава вина и дека не можел да ги негира снимките и …

Прочитајте повеќе »