Македонија

Вести и новости од Македонија.

СМС порака од Ставрески до Јанакиески: Не може еден да договара, а друг да местите!

СМС порака од Ставрески до Јанакиески: Не може еден да договара, а друг да местите!

Во Кривичниот суд во Скопје утрово продолжи судењето за случајот на СЈО под кодно име „Траекторија“ во кој меѓу обвинетите се Никола Груевски, Миле Јанакиески и Владимир Пешевски. Предметот е во фаза на доказна постапка, а на денешното рочиште од проектор се презентраа смс-пораките меѓу обвинетите и други лица во …

Прочитајте повеќе »

Втор ден комисиска расправа за уставните измени

Втор ден комисиска расправа за уставните измени

Собраниската Комисија за уставни прашања денеска треба ќе ја одржи втората седница на која се расправа за уставните измени кои произлегуваат од Договорот од Грција. Расправата почна завчера, но ставовите на власта и опозицијата не се променија. Власта смета дека ова е неповторлива шанса за напредок на Македонија и членство …

Прочитајте повеќе »

Чествувања во чест на 11.Октомври: Македонскиот народ секогаш бил на вистинската страна на историјата

Чествувања во чест на 11.Октомври: Македонскиот народ секогаш бил на вистинската страна на историјата

Со положување венци и свежи цвеќиња на спомениците на Методија Андонов – Ченто, Кузман Јосифоски – Питу и на Могилата на непобедените, Општина Прилеп продолжи со чествувањата во чест на 11.Октомври, Денот на народното востание. Исто така, делегации на прилепската локална самоуправа, Советот на Општина Прилеп, Владата и Собранието на …

Прочитајте повеќе »

Премиерот Заев на одбележување на 11-ти Октомври во Куманово

Премиерот Заев на одбележување на 11-ти Октомври во Куманово

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, заменик претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за европски прашања, Бујар Османи, министерот без ресор задолжен за комуникации, транспарентност и отчетност, Роберт Поповски и министерката без ресор задолжена за странски инвестиции, Зорица Апостолска, …

Прочитајте повеќе »

Владини делегации оддадоа почит на загинатите борци во НОВ 1941-1945

Владини делегации оддадоа почит на загинатите борци во НОВ 1941-1945

Владина делегација предводена од Заменик на Претседателот на Владата на Република Македонија и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска, а во чиј состав беа и министрите за надворешни работи и за правда, Никола Димитров и Рената Дескоска, со положување свежо цвеќе пред споменикот на Ослободителите на Скопје, им оддадоа почит на …

Прочитајте повеќе »

Силни пораки за европска иднина на Македонија и импресивен огномет во Прилеп за 11.Октомври

Силни пораки за европска иднина на Македонија и импресивен огномет во Прилеп за 11.Октомври

Прилеп и Куманово годинава заедно го чествуваа „11 Октомври“ на свеченоста што се одржа во центарот на градот, во организација на Општина Прилеп, а на која присуствуваа делегација од Владата на Република Македонија предводена од премиерот Зоран Заев и делегација од Општина Куманово со градоначалникот Максим Димитриевски. Пред масовниот народен …

Прочитајте повеќе »

Јанева: Сериозноста за „Монструм“ од наша страна е на највисоко ниво, се прават напори да се изврши екстрадиција на двајцата обвинети

Јанева: Сериозноста за „Монструм“ од наша страна е на највисоко ниво, се прават напори да се изврши екстрадиција на двајцата обвинети

Специјалното јавно обвинителство се бори против високата корупција, и настојува да се вратат парите на граѓаните назад. Основна работа ни е да ги бараме парите и најмногу се насочивме на финансиски истраги, но тој процес трае и нема да заврши во овие пет години мандат на СЈО, изјави специјалната обвинителка …

Прочитајте повеќе »

Заев од прославата на 11 Октомври во Прилеп: Исправени сме пред историски избор, оваа генерација да ја осигура иднината

Заев од прославата на 11 Октомври во Прилеп: Исправени сме пред историски избор, оваа генерација да ја осигура иднината

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев присуствуваше на заедничката прослава во организација на општините Прилеп и Куманово на големиот државен празник 11 Октомври, Денот на народното востание којашто се одржа во централното градско подрачје во Прилеп. Во рамки на оваа прослава премиерот Заев имаше свое обраќање во кое …

Прочитајте повеќе »