Македонија

Вести и новости од Македонија.

Времето денеска облачно со повремен дожд

облачно време

Во Македонија денеска ќе преовладува променливо облачно време со повремен локален дожд. Во јужните делови од државата се очекуваат пообилни врнежи. Ќе дува умерен до засилен североисточен ветер, особено на запад и североисток. Утринската температура се движеше од 9 до 18 Целзиусови степени, а  дневната ќе изнесува меѓу 15 и …

Прочитајте повеќе »

Делегација на Институтот за национална историја кај премиерот Заев

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, прими делегација на Институтот за национална историја (ИНИ), предводена од директорот Д-р Драги Ѓоргиев, кој воедно е и дописен член на МАНУ. Делегацијата на ИНИ, во чиј состав беа и проф. Д-р Марија Пандевска, и проф. Д-р Љубица Јанчева, членови на Советот …

Прочитајте повеќе »

Реформите во медиумската сфера мора да продолжат посеопфатно

Некои одредби од Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги не донесуваат квалитет, а во некои случаи и ги враќаат работите назад, додека значителен број работи се испуштени од овој закон што се битни за медиумските реформи, беше нагласено на денешната експертска дискусија за нацрт-документот за идните интервенции во медиумското …

Прочитајте повеќе »

Џафери: Западен Балкан се помалку наликува на буре барут

Регионалната стабилност и мирот се високо во приоритетите на Владата и токму затоа активно работиме на безбедносната соработка. Ова е особено важно бидејќи новите безбедносни предизвици најчесто ги надминуваат капацитетите на една држава. Резултат на ваквата владина политика се договорите со Грција и со Бугарија. Ова го истакна вицепремиерката и …

Прочитајте повеќе »

Заев на средба со полскиот амбасадор во заминување, Мултановски

Претседателот на Владата на Република Зоран Заев денеска се сретна со Јацек Мултановски, амбасадорот на Република Полска во Македонија, чијшто мандат завршува во земјата. Изразувајќи благодарност за ангажманот, заложбите и поддршката на Н.Е, амбасадорот Мултановски, премиерот Заев го истакна придонесот  на Република Полска за демократските процеси во Македонија, на патот …

Прочитајте повеќе »

На двете последни натпреварувања, џудистите на „Сеишин“ освоија 16 медали

Пишува: Зоран Милошески Во саботата на 23. јуни во Солун, Грција, се одржа Европското клупско првенство во традиционално јапонско џудо. Првенството беше во организација на џудо клубот „Ираклис“ од Солун, во соработка со Светската џудо федерација во традиционално џудо. Со 6 натпреварувачи во конкуренција на јуниори и ветерани, учество на …

Прочитајте повеќе »

Локалната опозиција да покаже чувство за важноста на политичкиот момент

Пишува: Сотир Габелоски, Крушево Опозицијата, на локално ниво, се однесува идентично како централното раководство на ВМРО ДПМНЕ – деструктивно, неосновано и без чувството за клучните прашања во земјава. Во Крушево, таа е се’ уште изгубена и неконсолидирана. Нивниот активизам се сведува на навреди, ширење омраза, клеветење и што е најважно, …

Прочитајте повеќе »

Следниот месец Груевски ќе “заплива“ во докторските води

Поранешниот премиер Никола Груевски, на Економскиот факултет во Скопје ќе ја брани докторската дисертација на тема „Економските ефекти на различните видови меѓународни текови на капитал, со посебен осврт на Република Македонија“. Во јавноста се отвори прашањето на (не)законитоста на одбрана на докторатот, бидејќи просекот на Груевски од додипломските студии е …

Прочитајте повеќе »