Македонија

Вести и новости од Македонија.

Заев – Хан: Граѓаните ја заслужија препораката, Македонија е повторно на европскиот пат

Владата сега уште поенергично ќе ги води реформските процеси , изјави премиерот Зоран Заев утрово на заедничка прес конференција со еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан. – Подготвени сме за нов чекор напред. Чистата препорака е силен мотив за следната тешка, но достижна цел. Одлуката за добивање датум …

Прочитајте повеќе »

Заев: Граѓаните се најзаслужни за позитивната препорака од ЕК

Граѓаните се најзаслужни за позитивната препорака од Европската Комисија, порача премиерот Зоран Заев на прес-конференција во Владата, откако беше објавена неусловената препорака за почеток на преговорите со Македонија што Европската Комисија (ЕК) ја упати до Европскиот Совет. – Дел од успесите има и опозицијата зошто направивме заеднички компромиси. Владата е …

Прочитајте повеќе »

Темелни промени во отворена политичка атмосфера, видел Брисел во Македонија

Во извештајот на Европската Комисија (ЕК) објавен денеска во Брисел, заедно со неусловената препорака Европскиот Совет да почне преговори за зачленување со Македонија, се вели дека земјата конечно ја надмина најсилната политичка криза од 2001 година, со чекорите што од мај лани ги презема новата реформски ориентирана влада за справување …

Прочитајте повеќе »

Македонија доби чиста и неусловена препорака за почеток на преговорите со ЕУ

Македонија доби чиста и неусловена препорака, за почеток на преговорите на земјата со ЕУ, појасни евроамбасадорот Самуел Жбогар на прес-конференцијата во ЕУ Инфо Центар во Скопје, откако заврши директниот пренос од Брисел на презентацијата на Извештајот на Европската Комисија за напредокот на Западен Балкан и Турција. Високиот претставник на ЕУ …

Прочитајте повеќе »

Ременски: Очекуваме опозицијата да ги поддржи измените на Законот за аудио и аудио-визуелни медиумски услуги

Прес на Фросина Ременски, пратеничка и потпретседателка на СДСМ: Добро е што опозицијата конечно го соопшти својот став за Предлог измените на Законот за аудио и аудио-визуелни медиумски услуги. Сите предлози вклучително и амандманите на опозицијата ќе бидат разгледани. Предложените законски измени, во текот на оваа недела, ќе бидат на …

Прочитајте повеќе »

Денеска почна рочиштето за „Монструм“, прво откако предметот е под СЈО

Денеска во Кривичен суд почна рочиштето за случајот „Монструм“, прво откако овој предмет го презеде Специјалното јавно обвинителство. Во судницата се присутни обвинителите Фатиме Фетаи, Ленче Ристовска и Гаврил Бубевски, како и сите обвинети, освен Фејзи Азири кој е хоспитализиран на пулмологија и Алил Демири и Африм Исмаиловиќ кои се …

Прочитајте повеќе »

ЕК ќе го објави извештајот за Македонија, се очекува препорака за отворање на преговорите

Европската комисија денеска во Стразбур ќе го објави Извештајот за состојбите и напредокот на Македонија на евроинтегративниот пат. ЕК повторно препорачува отворање на пристапните преговори со Македонија, а извештајот за напредокот на земјата е меѓу попозитивните во овој пакет на Брисел, кој, како што стои во извештајот, „јасно ја препознал политичката волја за напредок“, …

Прочитајте повеќе »

СДСМ Прилеп: Злоупотребите на Марјан Ристески и ДПМНЕ излегуваат на виделина

Надлежните институции поднесоа нова кривична пријава против поранешниот градоначалник на Прилеп, Марјан Ристески, поради основано сомнение дека сторил „злоупотреба на службената положба и овластување“. Марјан Ристески, којшто е претходно условно осуден за злоупотреба на службената положба, со новата пријава се сомничи дека во својство на градоначалник и’ овозможил на фирмата „Пела Транс“ …

Прочитајте повеќе »