Македонија

Вести и новости од Македонија.

Отворен првиот Мобилен сервис за здравствени и социјални услуги во Кочани

Отворен првиот Мобилен сервис за здравствени и социјални услуги во Кочани

Под слоганот #СеГрижимеЗаедно и #ДомашнаПосета денеска во Кочани беше отворен првиот Мобилен сервис за здравствени и социјални услуги, пилот услуга на Министерството за здравство и Министерството за труд и социјална политика, а поддржан од Програмата за развој на Обединетите Нации (УНДП). Сервисот го најавија министерот за здравство, доц. д-р Венко …

Прочитајте повеќе »

Наместо роденденска честитка за другар ми Сашо…

Наместо роденденска честитка за другар ми Сашо...

Пишуваат: Зоран Милошески и Сашо Маркоски Иако новинар со двеиполдецениско искуство, кариерата по порталите ја започнав пред 4-5 години, пишувајќи колумни под псевдонимот Чеге Вара, во порталот РеволуционерМк. Стилот на пишување и именувањето на работите и луѓето со нивното вистинско име, беше причина кон средината на 2015 година, на моја …

Прочитајте повеќе »

Заев на трибината во Кичево: Пред нас е историска одлука за нашата земја, гласот на граѓаните е конечен

Заев на трибината во Кичево: Пред нас е историска одлука за нашата земја, гласот на граѓаните е конечен

„Патриот е секој човек кој што тргнува прво од државните интереси, од интересите на нашиот народ којшто нè прави лични калкулации, туку носи храбри одлуки.“ рече вчера вечер премиерот Зоран Заев на граѓанската трибина во Кичево. Истакнувајќи ја својата благодарност до сите припадници на останатите и помали етнички заедници во …

Прочитајте повеќе »

Јавен повик за финансирање на нискобуџетни авиокомпании

Јавен повик за финансирање на нискобуџетни авиокомпании

Министерството за транспорт и врски објави јавен повик за доставување на барања за доделување на  финансиска поддршка на авиокомпании. Финансиската поддршка се однесува за период од 2019-2021 година за воспоставување на нови линии од “Меѓународен aеродром Скопје” и аеродромот “Св. Апостол Павле” во Охрид. Сите заинтересирани компании ќе можат да …

Прочитајте повеќе »

Прилепските невладини организации го поддржуваат референдумот

Прилепските невладини организации го поддржуваат референдумот

„Многу ми е драго што на оваа трибина моите ставови се совпаднаа со ставот, дебатата и искажувањата на невладините организации од Прилеп. Имаме ист или речиси ист став дека граѓаните треба да се одважат, да излезат на престојниот референдуми да гласаат ‘за’ на референдумот што ќе се одржи на 30 …

Прочитајте повеќе »

Со влезот во ЕУ, на македонските земјоделци им се отвора пазар од 500 милиони граѓани

Со влезот во ЕУ, на македонските земјоделци им се отвора пазар од 500 милиони граѓани

Денеска, во целодневна работна посета на општина Прилеп престојуваше министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, при што оствари средба со градоначалникот Илија Јованоски. На средбата се разговараше за стандардот на земјоделците и за иницијативата на Општина Прилеп и градоначалникот Јованоски, за одделување средства од општинскиот буџет, со кои …

Прочитајте повеќе »

Во ЕУ ќе бидеме меѓу најсиромашните, најневработените и најкратковечните жители

Во ЕУ ќе бидеме меѓу најсиромашните, најневработените и најкратковечните жители

Сите досегашни истражувања на јавното мислење покажуваат дека мнозинство македонски граѓани поддржуваат зачленување на Македонија во Европската Унија, а меѓу главните очекувања од евроинтеграциите се намалување на невработеноста и сиромаштијата и подобрувањето на квалитетот на живеење. Ваквите очекувања се логични ако се земат предвид податоците за стапката на вработеност, очекувањата за траење …

Прочитајте повеќе »

Хан: Ако сега не ја искористите приликата, вратата на ЕУ ќе остане затворена со децении

Хан: Ако сега не ја искористите приликата, вратата на ЕУ ќе остане затворена со децении

Европскиот комесар за проширување и соседска политика Јоханес Хан во интервју за МИА вели дека ако референдумот не помине, ако нема договор со Грција, Македонија ќе биде блокирана, има ризик од изолација и која дефинитивно ќе го забави економскиот и социјалниот развој на земјата. „Работиме на тоа земјата да стане …

Прочитајте повеќе »