Македонија

Вести и новости од Македонија.

„Вистиномер“: Мицковски спинува со долгорочните ветувања на СДСМ

Манипулација е и спинување ако ветувања на една политичка партија дадени за до крајот на мандатот, друга политичка партија и ги предочува како неисполнети во рок од една година од преземањето на власта. А, Мицкоски го прави токму тоа, се вели во анализата што ја објавува „Вистиномер“ за изјавата на …

Прочитајте повеќе »

Сончево и топло, попладне локален дожд и грмежи

Времето претпладне ќе биде сончево и топло, а од пладне ќе се зголемува облачноста и ќе има локален пороен дожд и услови за појава на грмежи, особено на северот. Ќе дува слаб до умерен северозападен ветер. УВ-индексот ќе изнесува 8. Минималната температура ќе се движи од 10 до 16 Целзиусови …

Прочитајте повеќе »

Заев: 2018 година може да биде година за паметење за Македонија

„Ако се насочиме сите кон изнаоѓањето решение, 2018 година може да биде година за паметење и за Република Македонија, но и за регионот, и за ЕУ и за НАТО. Затоа, неуморен оптимист сум и очекувам во јули покана на Македонија за влез во НАТО“, рече меѓу другото премиерот Зоран Заев …

Прочитајте повеќе »

Мицкоски побара превремени избори догодина, Анѓушев вели дека тоа не добро за економијата

На протестот пред Владата, лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, побара предвремени парламентарни избори кои би се одржале догодина заедно со престедателските. – Избори мора да има! Предвремени парламентарни избори заедно со претседателските мора да има. Ајде да подготвиме чист и еднаков терен за сите политички партии. Ајде да избереме …

Прочитајте повеќе »

Одржани годинешните 34. Мариовско – мегленски средби

„За Мариово има многу да се говори. Секој што бил барем еднаш во посета на овој прекрасен македонски предел, знае какви сè убавини крие Мариово. Затоа наша обврска е да го дадеме својот придонес како нова локална власт, колку може повеќе да заживее регионот. Во таа насока се и овие …

Прочитајте повеќе »

Орбан: Ние сме на страна на ВМРО-ДПМНЕ

Преку видео-врска, на митингот на ВМРО-ДПМНЕ се обрати и премиерот на Унгарија, Виктор Орбан, кој е еден од најголемите поддржувачи на оваа македонска партија. „Во тешки времиња потребни се храбри лидери. Ви честитам што успеавте да ја обновите партијата. Можете секогаш да сметате на нас“, рече Орбан. Според Орбан, токму …

Прочитајте повеќе »

Решенија за вработување и договори за 1.159 полицајци и приправници

Решенија за работно место „полицаец“ денеска добија 594 полицајци-приправници, а 565 кандидати што по огласот во март 2017 година успешно ја завршиле обуката добија договори за вработување како полицајци-приправници, соопшти МВР. Новите 594 полицајци се распредели во сите седум сектори за внатрешни работи (СВР), а најмногу во СВР Скопје и …

Прочитајте повеќе »

Договорот за името е „блиску, а сепак далеку“, тврдат неофицијални грчки владини извори

Договорот за името е во многу критична фаза со многу пресврти за кусо време, наводно, коментираат грчки „владини извори“, а пренесува атинска „Иефимерида“. Според изворот на весникот, се оддалечуваме од договорот за името кој се очекуваше дека ќе падне денеска со телефонскиот разговор меѓу премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас. …

Прочитајте повеќе »