Македонија

Вести и новости од Македонија.

Премиерот Заев на отпочнувањето со градба на „Гарден Ресиденс Ин“

Премиерот Заев на отпочнувањето со градба на „Гарден Ресиденс Ин“

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев денеска присуствуваше на настан посветен на отпочнување со изградба на нов модерен станбено деловен објект Гарден Ресиденс Ин. Станува збор за домашна инвестиција од 10 милиони евра, објект кој ќе се простира на површина од 22.000 м2 и кој ќе понуди нови …

Прочитајте повеќе »

Сите бегства на Ѓорге Иванов (инфографик)

Сите бегства на Ѓорге Иванов (инфографик)

Претседателот Ѓорге Иванов во клучните моменти за Македонија аболицирал или поништувал или непотпишувал или не бил тука, па се враќал или требало да оди, па не одел ама немало да гласа. Иванов на 9 мај 2015 година кога изби вооружената престрелка во Куманово беше во Москва на прославата за 9 Мај – …

Прочитајте повеќе »

Нотарските и услугите на извршителите се намалуваат за 50% до 90 %, 16 ставки ќе бидат целосно бесплатни

Нотарските и услугите на извршителите се намалуваат за 50% до 90 %, 16 ставки ќе бидат целосно бесплатни

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, и министерката за правда Рената Дескоска, денеска одржаа прес конференција на која во детали информираа за усвојувањето на предлог – законот за изменување и дополнување на законот за нотаријатот и на предлог – закон за изменување и дополнување на законот за извршување …

Прочитајте повеќе »

Во функција повторно ставени 5 рурални амбуланти во битолско

Во функција повторно ставени 5 рурални амбуланти во битолско

Руралните амбуланти во пет населени места во Битолско, кои што некогаш функционирале, но биле затворени и оставени да пропаѓаат, од денес повторно се ставени во функција на локалното население. Медицински тим, составен од доктор и медицинска сестра, во определен термин во неделата, ќе ги отвори вратите на амбулантите за прегледи …

Прочитајте повеќе »

На денешната седница, Владата издвои 6 милиони денари за прилепски „Еурокомпозит“

На денешната седница, Владата издвои 6 милиони денари за прилепски „Еурокомпозит“

Владата на денешната редовна седница го прифати предлогот на Министерството за образование и наука, за поведување на постапка за водење на преговори за склучување на договор за заемно признавање на професионалните квалификации за доктори по медицина, стоматолози, архитекти и градежни инженери меѓу земјите од Западен Балкан. Целта на договорот е …

Прочитајте повеќе »

Сугарески: Изградбата на експресниот пат Ранковце – Крива Паланка во полн ек

Сугарески: Изградбата на експресниот пат Ранковце – Крива Паланка во полн ек

Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески и градоначалникот на општина Ранковце, Ивица Тошевски денеска извршија увид во изградбата на експресниот пат Ранковце – Крива Паланка. „Градежните работи се во тек. Очекувам во наредниот период да се зголеми динамиката на работа и овој експресен пат да  биде завршен во рамките …

Прочитајте повеќе »

ВМРО-ДПМНЕ засега без агенда за денот на референдумот

ВМРО-ДПМНЕ засега без агенда за денот на референдумот

Нема агенда, ниту план каде ќе биде партиското раководство и што ќе се случува во партијата на 30 септември. Најголемата опозициска партија засега нема разработено никаков план или агенда за денот на референдумот, вели генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев, кој синоќа се сретна со членството во Штип. Во присуство …

Прочитајте повеќе »

Кети Смилеска: Македонија не може да чека уште 27 години

Кети Смилеска: Македонија не може да чека уште 27 години

Прес конференција на Кети Смилеска, пратеник, Коалиција „Заедно ЗА европска Македонија“: Почитувани граѓани, Време е за одлука. Време е да изградиме држава по европски правила. Не можеме и не смееме да чекаме уште 27 години. Европа ни ги отвора вратите да бидеме дел од европското семејство, како македонци со заштитен македонски …

Прочитајте повеќе »