Македонија

Вести и новости од Македонија.

Нова средба за името во Њујорк

Средбата треба да започне во 09:30 часот по њујоршко време или 15.30 часот по македонско време, а по завршување на денешната рунда се очекува некој или сите учесници во процесот да дадат изјави за тоа дали е направен некаков исчекор во преговорите. Во зградата на ОН во Њујорк денеска треба …

Прочитајте повеќе »

20 години затвор му се закануваат на Груевски со останатите 4 обвиненија

Доколку експремиерот, Никола Груевски, биде осуден за останатите 4 обвиненија кои му ги поднесе СЈО, може да добие максимална казна затвор од приближно 20 години, без првата пресуда од 2 години затвор. Според Кривичниот законик, единствената казна мора да биде поголема од секоја одделна утврдена казна, но не смее да …

Прочитајте повеќе »

Во Прилеп се одржа традиционалната манифестација „Сите на велосипед“

Повеќе од 400 љубители на велосипедот денеска се вклучија во манифестацијата „Сите на велосипед“, која по повод 24 мај, Денот на сесловенските просветители Кирил и Методиј, по 13-ти пат се одржа во Прилеп. Манифестацијата е во организација на велосипедскиот клуб „Илинден“, Сојузот на училиштен спорт на Прилеп и Велосипедската федерација …

Прочитајте повеќе »

Преку бараж „Победа“ ќе го бара опстанокот во Првата лига

После одиграниот последен натпревар во Струмица, на ФК Победа АД и’ преостанува опстанокот во Првата лига да го обезбеди со победа на бараж меч, за кој што е веќе најавено дека ќе се игра на 3-ти јуни во Струмица. По завршување на полусезоната, вчера во клупските простории се одржа прес …

Прочитајте повеќе »

Средба на Џафери со претседателката на Владата на Србија, Ана Брнабиќ

Во рамките на официјалната посета на Република Србија, претседателот на Собранието на Република Македонија, г. Џафери, се сретна и со претседателката на Владата на Република Србија, г-ѓа Ана Брнабиќ. На средбата, заедничка констатација беше дека развојот на билатералните односи, регионалната и мултилатералната соработка се на навистина задоволително ниво и дека …

Прочитајте повеќе »

Во Њујорк нова рунда разговори за името

Во пресрет на новата рунда разговори за името, од македонската Влада потврдија дека остануваат на ставот во однос на последниот предлог за името – Република Илинденска Македонија. Министерот за надворешни работи Никола Димитров, денеска и утре во Њујорк, ќе се сретне со министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, …

Прочитајте повеќе »

Хаки Азири рече дека притисок му вршел Љупчо Тодоровски – Радникот

Обвинетиот Хаки Азири во продолжението на судењето за „Монструм“, откако специјалната обвинителка Фатиме Фетаи на својот телефон му покажа фотографија од поранешниот директор на Бирото за јавна безбедност, Љупчо Тодоровски – Радникот, рече дека тоа е инспекторот што му вршел притисок и му рекол дека сите судии и обвинители се …

Прочитајте повеќе »

Советот на Општина Прилеп ја донесе Програмата за енергетска ефикасност и тримесечните извештаи на јавните претпријатија

Советот на Општина Прилеп, денеска ја одржа 14-тата седница, на која на дневниот ред се најдоа 34 точки. На седницата, советниците ја усвоија измената на распоредот на средства од општинскиот буџет за 2018 година. Тоа значи дека средства во висина од 4,3 милиони денари, преостанати после постигнатата пониска цена од …

Прочитајте повеќе »