Македонија

Вести и новости од Македонија.

Протоѓер во „Титаник“: Ноќта на петти на „А1“ ќе им се мочам у уста

Протоѓер во „Титаник“: Ноќта на петти на „А1“ ќе им се мочам у уста

По паузата во Кривичниот суд продолжи објавувањето на прислушуваните разговори во предметот „Титаник“. До сега објавени се 219 од вкупно 1.063 „бомби“. Во разговор од 31 мај 2011 година меѓу ексминистерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска и шефот на кабинетот на експремиерот Никола Груевски, Мартин Протоѓер, таа му раскажува дека …

Прочитајте повеќе »

Битола: Градежна експанзија во населбата „Златен рид“

Битола: Градежна експанзија во населбата „Златен рид“

Во населбата „Златен рид“, интензивно се работи паралелно на пет улици во различни сектори, со што се решава горливиот проблем на жителите во изградените објекти кај поранешната касарна во Битола. Од предвидените девет улици, со склучен Анекс на договор во вредност од 42.345.127 денари, на терен истовремено се работи на …

Прочитајте повеќе »

Бензините поевтинуваат за половина денар, за толку поскапува дизелот

Бензините поевтинуваат за половина денар, за толку поскапува дизелот

Малопродажните цени на бензините се намалуваат за половина денар по литар, па малопродажната цена на еуросупер БС-95 од полноќ ќе изнесува 71 денари, додека БС-98 ќе се продава за 72,5 денари за литар, реши Регулаторната комисија за енергетика. Со новата одлука, за половина денар ќе поскапи дизелот (Д-Е V) и …

Прочитајте повеќе »

Сугарески: Министерството и натаму ќе биде партнер на општините во реализација на капиталните проекти

Сугарески: Министерството и натаму ќе биде партнер на општините во реализација на капиталните проекти

Министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески денеска оствари работна посета на општина Кисела Вода, каде заедно со градоначалникот Филип Темелковски извршија увид во градежните работи за санација на улицата Христо Татарчев, Крак 22 во Припор. Во текот на средбата, министерот Сугарески и градоначалникот Темелковски разговараа за проектите што се …

Прочитајте повеќе »

Претседателот на ДИК, Деркоски, во 2011 добивал наредби од Јанакиески за гласањето

Претседателот на ДИК, Деркоски, во 2011 добивал наредби од Јанакиески за гласањето

Оливер Дерковски, сегашниот претседател на ДИК, во „бомбите“ кои се пуштаат денеска во судница за време на рочиштето за „Титаник“ на СЈО, два дена пред изборите во 2011 година добива инструкции од обвинетиот Миле Јанакиески да се залепат плакати за сателитската партија СДПМ, за да се збунат гласачи на СДСМ. …

Прочитајте повеќе »

Владата в среда ќе соопшти колку ќе потроши за кампањата за референдумот

Владата в среда ќе соопшти колку ќе потроши за кампањата за референдумот

До среда ќе се знае колку ќе чини кампањата за претстојниот референдум. На следната владина седница, која според најавите ќе се одржи во среда, официјално ќе се одреди сумата која ќе се оддели за кампањата. Владата на последната седница ги задолжи министерствата и органите на државната управа до Министерството за …

Прочитајте повеќе »

Димитров во САД на средба со Помпео

Димитров во САД на средба со Помпео

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, на покана на државниот секретар на САД, Мајкл Помпео, од 20 до 22 август ќе престојува во работна посета на САД, информираат од МНР. Покрај средбата со државниот секретар Помпео, предвидени се средби со високи претставници на американската администрација – Советот за национална безбедност, …

Прочитајте повеќе »

БИТ ФЕСТ 2018: Промоција на книга и музички фестивал

БИТ ФЕСТ 2018: Промоција на книга и музички фестивал

Во рамките на годишното издание на фестивалот БИТ ФЕСТ, во малата сама на НУ Завод и Музеј  Битола се одржа промоција на книгата на д-р Роберто Трајковски, со наслов „Вермахтот и Македонија (1943 – 1944 година)“. Пред публиката на промоцијата се обрати д-р Александар Литовски, историчар,  осврнувајќи се на делови од содржината на книгата и нејзиното значење. За книгата и мотивите …

Прочитајте повеќе »