Македонија

Вести и новости од Македонија.

Загадувањето тропа на врата, Шилегов ќе го решава со долгорочни мерки и обуки за оџачари

Загадувањето тропа на врата, Шилегов ќе го решава со долгорочни мерки и обуки за оџачари

Во пресрет на зимската сезона, во која со години загадувањето на воздухот во главниот град ги соборува европските па и светски рекорди, градските власти најавуваат дека ќе се справува со загаденоста преку систем на среднорочни и долгорочни мерки. Како една од клучните мерки се наведува основањето на АД Градски енергетски …

Прочитајте повеќе »

Обвинетите за настаните од 27 април, им се заканувале на сведоците

Обвинетите за настаните од 27 април, им се заканувале на сведоците

Како што пишува Фокус, на почетокот на денешното судско рочиште за настаните од 27 април, судијката Добрила Кацарска  ги предупредила обвинетите да не им се јавуваат на сведоците и да не им се закануваат. „Обвинетите да престанат да ги малтретираат сведоците. Да престанат да им се јавуваат, да бараат средби …

Прочитајте повеќе »

ВМРО-ДПМНЕ го разреши заменикот генерален секретар, реформаторот Петар Богојески

ВМРО-ДПМНЕ го разреши заменикот генерален секретар, реформаторот Петар Богојески

На синоќешната седница на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Петар Богојески, заменик генерален секретар, бил разрешен од функцијата. Богојески беше фракционер и еден од лидерите не реформаторите, кој во своите јавни настапи ги критикуваше политиките на сегашното и претходното раководство. Според информациите од партијата, Богојески бил сменет поради “непрофесионално вршење на …

Прочитајте повеќе »

МОН: Дистрибуирани учебниците за основно, средношколците ќе ги добијат до 15 октомври

МОН: Дистрибуирани учебниците за основно, средношколците ќе ги добијат до 15 октомври

Учебниците за основно образование кои се откупени од издавачките куќи, ги испорачуваат до училиштата, а дистрибуцијата заврши минатата недела, информираат во Педагошката служба при Министерството за образование и наука. – Испораката на учебници за средно образование пак, очекуваме да заврши до средината октомври. Во процесот на испорака на учебници, им …

Прочитајте повеќе »

Согласно обврските од Законот за води, „Прилепско поле“ ќе врши испуст на водата од вештачката акумулација

Согласно обврските од Законот за води, „Прилепско поле“ ќе врши испуст на водата од вештачката акумулација

Соопштение на АД „Водостопанство на РМ“ подружница „Прилепско поле“: „Ве информираме дека АД „Водостопанство на РМ“ подружница „Прилепско поле“ Прилеп по завршувањето на сезоната за наводнуваење 2018 година за кое водокорисниците беа известени преку медиумите, започна со контролирано испуштање на водата од акумулацијата „Прилеп“. Истото се спроведува заради реализација на …

Прочитајте повеќе »

Бошњаковски: Примарна цел на Владата е да обезбеди двотретинско мнозинство

Бошњаковски: Примарна цел на Владата е да обезбеди двотретинско мнозинство

Собранието и сите политички партии треба да ја следат волјата на граѓаните искажана на референдумот. Процесот во моментот е во Собранието и интенцијата е да се обезбеди двотретинско мнозинство, изјави денеска владиниот портпарол Миле Бошњаковски на прес-конференција во Владата. Одговарајќи на новинарско прашање во врска со информациите објавени во некои …

Прочитајте повеќе »

СДСМ бара оставка од градоначалникот на Ново Село, Боро Стојчев

СДСМ бара оставка од градоначалникот на Ново Село, Боро Стојчев

На новинарско прашање за ставот на СДСМ по однос на пресудата на штипска Апелација за градоначалникот на Ново Село, Боро Стојчев, пратеникот на оваа партија Костадин Костадинов изјави:  „Уште кога се случи тоа, партијата го разреши Боро Стојчев од претседател на општинската организација на СДСМ во Ново Село. Започната е …

Прочитајте повеќе »

Костадинов: Раководството на ВМРО-ДПМНЕ да докаже дали е за ЕУ и НАТО или за амнестија на Груевски

Костадинов: Раководството на ВМРО-ДПМНЕ да докаже дали е за ЕУ и НАТО или за амнестија на Груевски

Изјава за медиуми на Костадин Костадинов, пратеник од СДСМ и коалицијата: Почитувани, Врвот на ВМРО ДПМНЕ на чело со Христијан Мицкоски пред целата јавност мора да докаже дали навистина е за ЕУ и НАТО или најважна од се им е амнестијата на Никола Груевски. Над 600.000 граѓани јасно се определија за иднина …

Прочитајте повеќе »