Македонија

Вести и новости од Македонија.

Владата го осуди насилството, повика на разум и конструктивна атмосфера за дебата

Владата најостро го осудува насилството, говорот на омраза и повиците за насилство од вчерашните настани, кои имаат за цел да манипулираат и да ги вознемируваат граѓаните, соопштуваат од таму. „Повикуваме на разум и на конструктивна атмосфера за дебата и јавно информирање, сè со цел секој граѓанин на Македонија да има …

Прочитајте повеќе »

МВР: Приведени се 26 лица, демонстрантите фрлија солзавец во угостителски објект

Седум лица побарале лекарска помош, повредени се 10 полициски службеници, а приведени се 26 лица, соопштуваат денеска од МВР за ескалацијата на вчерашните протести пред Собранието, против Договорот постигнат помеѓу Македонија и Грција. Од МВР велат дека дел од демонстрантите, од кои голем број биле маскирани, насилно ја турнале заштитната …

Прочитајте повеќе »

Поп Стеван: Ако Заев се причестува, тогаш отров да му се стори (ВИДЕО)

– Ме критикуваат за тоа дека учествувам на протестите и ми велат дека Заев бил христијанин кој се причестува. Ако се причестува, тогаш отров нека му се стори причестот – рече поп Стеван. Свештеникот Стеван Здравески од Преспанско-пелагониската епархија со која раководи г. Петар, повторно излезе на протестите во Битола …

Прочитајте повеќе »

Коѕиас за протестите: Од милион стигнавме на 4.000, Грците ги кршат стереотипите

Од еден милион демонстранти, дојдовме на 100.000 и сега на 4.000 илјади. Ова покажува дека грчкиот народ ги крши стереотипите, рече грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас, коментирајќи ги вчерашните протести на грчките националисти кај Псарадес против потпишувањето на Спогодбата за решавање на спорот меѓуа Македонија и Грција. Како …

Прочитајте повеќе »

Користењето на алтернативните горива ќе го намали загадувањето

Употребата на алтернативните горива во индустријата ќе донесе видливи придобивки за животната средина, за општеството и за економијата на земјата и затоа нивната употреба во Македонија треба да се охрабри и стимулира, по примерот на развиените земји и членките на Европската Унија. Ова е еден од заклучоците и препораките на …

Прочитајте повеќе »

СЕММ: Медиумите да не поттикнуваат разлики и поделеност помеѓу граѓаните

Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) со загриженост реагира на зачестените случаи на ширење шпекулации, еднострано известување и невистини преку некои медиуми, особено во контекст на сегашната политичка ситуација и по потпишувањето на договорот за името со Република Грција. Од СЕММ велат дека „загрижува фактот што се забележуваат …

Прочитајте повеќе »

Владата денеска треба да ја испрати Спогодбата во Собранието

По вчерашното потпишување на Спогодбата меѓу Македонија и Грција за решавање на спорот за името во Псарадес (Нивици), на грчкиот брег на Преспанското Езеро, денеска треба да почнат процедурите за негово ратификување. Македонската Влада би требало денеска на седница да да го усвои законот за ратификација на Спогодбата, по што …

Прочитајте повеќе »

Уапсени 25 демонстранти, повредени седум полицајци на протестите пред Собранието

Во синоќешните протести пред Собранието биле повредени седум полицајци а приведени се 25 демонстранти, соопшти МВР, најавувајќи повеќе детали за денеска. „На вчерашниот јавен протест во Скопје, дел од демонстрантите употребија распрскувачки средства и насилно ја турнаа заштитната ограда, истовремено обидувајќи се насилно да влезат во Собранието. Со цел да …

Прочитајте повеќе »