Македонија

Вести и новости од Македонија.

Целосен транскрипт од договорот меѓу Македонија и Грција

Викендов министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, треба да го потпишат договорот за промена на името на Република Македонија. На потпишувањето, веројатно некаде во Преспа, ќе присуствуваат и премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас. Уште необјавен, овој договор веќе предизвикува голем број …

Прочитајте повеќе »

Ципрас: Не можеме да им забраниме да се самоопределуваат како Македонци

Грчкиот премиер Алексис Ципрас во интервју за грчката државна телевизија ЕРТ вчера порача дека со новата спогодба, Грција не може да го забрани правото на жителите на Република Македонија да се самоопределуваат, јави дописничката на МИА од Атина. – Во договорот постои решение за државјанството, бидејќи не можеме да им …

Прочитајте повеќе »

Сончево време, попладне со дожд

Времето денеска претпладне ќе биде сончево со мала до умерена облачност, а попладне со локална појава на пороен дожд и грмежи, особено во источните делови.Утринската температура ќе се движи од 12 до 19, а дневната од 25 до 33 Целзиусови степени. Во Скопје слично време, температурата ќе се движи од 17 до …

Прочитајте повеќе »

Сашко Коцев: Публиката сака само едно – добра претстава

Сашко Коцев, актер во НУ Македонски народен театар – Скопје. На актуелниот 53.Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“, во претставата „Ничија земја“ го толкуваше ликот на босанскиот војник Чики. Веднаш после завршувањето на претставата, со Сашко Коцев разговаравме за театарот, за Чики и Нино, главните ликови од претставата, за жирито… Разговараше: …

Прочитајте повеќе »

Во Виница ќе се гради зграда со 39 станови за социјални категории граѓани

Министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески, денеска оствари работна посета на општина Виница, каде изврши увид во инфраструктурните проекти кои се реализираат во општината. Заедно со градоначалникот Ивица Димитров, остварија увид во реконструкција на водоводната мрежа во градот, проект кој се реализира со средства од Министерството за транспорт и …

Прочитајте повеќе »

Спомениците ќе имаат натписи со појаснувања, химната останува иста, велат од Владата

Државните институции, оние кои се финансираат од државата, ќе мора да се прилагодат и да го следат духот на договорот со Грција, одговори портпаролот на Владата Миле Бошњаковски на прашањето за евентуална промена на имињата на АРМ, МАНУ, МРТ, МНТ. Тој информираше дека средбата на двајцата премиери Зоран Заев и …

Прочитајте повеќе »

Димитров: Договорот не е идеален, но треба да ги исполни најважните интереси на двете страни

Дали договорот е идеален? Секако не. Но, да не заборавиме дека секој успешен договор треба да ги исполни најважните интереси на двете страни. Ова го напиша министерот за надворешни работи, Никола Димитров на неговиот фејсбук-профил за постигнатиот договор со Грција. „Дали направивме се што можеме во дадените околности? Дали извлековме максимум без притоа …

Прочитајте повеќе »

Столтенберг: Историското решение за името го отвора патот на Македонија кон НАТО

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг го поздрави договорот за спорот со името постигнат меѓу премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас и повика тој да се финализира. -Топло го поздравувам договорот помеѓу премиерот Ципрас и премиерот Заев за решение за спорот за името. Овој историски договор сведочи за многугодишна трпелива дипломатија и …

Прочитајте повеќе »