Македонија

Вести и новости од Македонија.

Спасовски: Славиме 27 години независност, на 30. септември да славиме повторно, ЗА ЕУ и НАТО

Спасовски: Славиме 27 години независност, на 30. септември да славиме повторно, ЗА ЕУ и НАТО

Министерот за внатрешни работи и потпретседател на СДСМ, Оливер Спасовски, учествуваше на граѓанска трибина во Гостивар, каде што на граѓаните им го честита Денот на независноста и со присутните разговараше за процесот на интеграција во ЕУ и НАТО, како и за референдумот на 30 септември и неговата историска важност. „Денес …

Прочитајте повеќе »

Џинот од Небрегово е основоположникот, а со НАТО и ЕУ, македонскиот јазик ќе биде признаен во светот

Џинот од Небрегово е основоположникот, а со НАТО и ЕУ, македонскиот јазик ќе биде признаен во светот

Блаже Конески, основоположникот на современиот македонски литературен јазик, граматика и правопис е наддржавен авторитет, чии што дела се наоѓаат во најголемите библиотеки во светот. Во овие историски мигови кога Македонија се наоаѓа пред вратите на НАТО и ЕУ, современиот македонски јазик ќе добие и светско признание. Овие се пораките од …

Прочитајте повеќе »

Одбележан 8.Септември: во 1991 се гласаше за независност, во 2018 ќе се гласа за европска Македонија

Одбележан 8.Септември: во 1991 се гласаше за независност, во 2018 ќе се гласа за европска Македонија

Со полагање свежо цвеќе на Могилата на непобедените, Алејата на народните херои и споменикот „Жена борец“ во Паркот на револуцијата, на споменикот „Карпалак“, како и на спомениците на Методија Андонов-Ченто, Кузман Јосифоски- Питу, Пере Тошев и Ѓорче Петров, во Прилеп беше одбележан Денот на независноста на Република Македонија, 8.Септември. Честитајќи …

Прочитајте повеќе »

Средба Заев-Меркел: Германија останува посветен партнер бидејќи Македонија испорачува вредности

Средба Заев-Меркел: Германија останува посветен партнер бидејќи Македонија испорачува вредности

Канцеларката на Сојузна Република Германија Ангела Меркел денеска престојуваше во еднодневна официјална посета на Република Македонија. На оваа прва официјална посета на сојузен канцелар на Сојузна Република Германија, канцеларката Меркел ја пречека Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, и владината делегација со заменик претседателката во Владата на РМ …

Прочитајте повеќе »

СДСМ Прилеп: После долги години неизвесност и изолација, Македонија се враќа на правилниот пат

СДСМ Прилеп: После долги години неизвесност и изолација, Македонија се враќа на правилниот пат

Прес конференција на Гоце Мојаноски, член на коалицијата „Заедно ЗА европска Македонија“: Почитувани граѓани, После долги години неизвесност и изолација, Македонија се враќа на правилниот пат. Историската одлука за влез во НАТО и ЕУ, пред која сме денес исправени, носи огромни придобивки за нашата економија и повеќе пари за граѓаните. …

Прочитајте повеќе »

Џафери: Пратениците нема да добиваат готовина за кампањата

Џафери: Пратениците нема да добиваат готовина за кампањата

Пратениците, ниту партиите нема да добиваат пари во готово за водењето кампања за референдумот, рече на прес-конференција претседателот на Собранието, Талат Џафери, ветувајќи дека кампањата ќе се води транспарентно и без дискриминација. Тој појасни дека предвидените 80 милиони денари ќе се префрлаат на медиумите. – Средствата за кампањата се на …

Прочитајте повеќе »

Премиерот Заев и канцеларот Курц: Македонија и Австрија имаат традиционално добри односи

Премиерот Заев и канцеларот Курц: Македонија и Австрија имаат традиционално добри односи

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев денеска го пречека сојузниот канцелар на Австрија Себастијан Курц, кој со владина делегација е во официјална посета на нашата земја. По церемонијата со високи државнички и воени почести, премиерот Заев го запозна австрискиот канцелар Курц со членовите на делегацијата на Владата на Република …

Прочитајте повеќе »